دموی جیلبریک iOS 14 توسط تیم Pangu ارائه شد

تیم پانگو دموی جیلبریک خود را در کنفرانس امنیت تلفن همراه MOSEC 2020 نمایش داد. این جیلبریک روی یک آیفون ۱۱ پرو با نسخه آزمایشی iOS 14 انجام شده بود.

با این خبر امید نداشته باشید که جیلبریک iOS 14 بعد از عرضه نسخه نهایی در دسترس شما قرار بگیرد. چون توسعه دهندگان به دفعات نسخه جدید iOS را جیلبریک کرده‌اند و دموی آن را ارائه می‌دهند اما پس از عرضه نسخه نهایی نتوانستند آن را جیلبریک کنند، چون اپل حفره یا حفره‌های مربوطه را برطرف کرده است. تیم Pangu نیز مدت نسبتا زیادی است جیلبریکی ارائه نکرده‌ و آخرین ابزار جیلبریک آن‌ها برای iOS 9 بوده است.

همچنین بعید است که ابزار جیلبریکی برای iOS 14 در دسترس کاربران قرار گیرد چون این سیستم عامل در حال حاضر به صورت آزمایشی منتشر شده و اپل قطعا با عرضه جیلبریک، اکسپلویت مورد استفاده را در نسخه نهایی برطرف می‌کند.

به هر حال این نشان می‌دهد که همچنان جیلبریک زنده است و در نسخه‌های نهایی iOS 14 هم می‌توانیم امیدوار به جیلبریک باشیم. درست است که اپل اقدامات امنیتی خود را در سیستم عامل بهتر کرده و از سوی دیگر بسیاری از توسعه دهندگان قوی این حوزه، جامعه جیلبریک را به خاطر مشکلات موجود و درآمد اندک رها کرده‌اند، اما هنوز هم جیلبریک با ما است.

این اولین باری نیست که یک جیلبریک برای iOS 14 نمایش داده می‌شود. پیش از این نیز تیم Checkra1n یک آیفون X با iOS 14 را جیلبریک کرده بود. پس از عرضه نسخه نهایی iOS 14 باید توقع ارائه جیلبریک از سوی تیم Checkra1n را داشته باشیم. چون ابزار این تیم بر اساس یک اکسپلویت بوت رام است که آیفون X و پایین‌تر را پوشش می‎دهد و با آپدیت نرم افزاری برطرف نمی‌شود.

همچنین بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.