جیلبریک نسخه آزمایشی iOS 14 : سیدیا و Checkra1n روی آیفون X

چند روز از عرضه اولین نسخه آزمایشی iOS 14 برای توسعه دهندگان گذشته و جامعه جیلبریک هم روی آن کار کرده است. یکی از اعضای تیم جیلبریک checkra1n عکسی را منتشر کرده که در آن ابزار جیلبریک با موفقیت روی آیفون X با اولین نسخه آزمایشی iOS 14 نصب شده است. یکی دیگر از اعضای این تیم هم تصویری را از آیفون X با اولین نسخه آزمایشی iOS 14 و سیدیا منتشر کرده است.

ابزار چیلبریک Checkra1n مبتنی بر اکسپلویت بوت‌رام checkm8 است که در آیفون X و دستگاه‌های قدیمی‌تر وجود دارد. از آنجایی که این یک اکسپلویت بوت‌رام است اپل نمی‌تواند از طریق آپدیت نرم افزاری آن را رفع کند و توسعه دهندگان Checkra1n کمی زمان نیاز دارند که ابزارشان را برای پشتیبانی از iOS 14 و نسخه‌های بعدی آپدیت کنند. پشتیبانی از سیدیا هم در iOS 14 بسیار مهم می‌باشد چون برای مدیریت توییک‌ها نیاز به چنین نرم افزاری است.

با توجه به پیشرفت تیم checkra1n و سیدیا، احتمالا بسیار زودتر از آنچه که فکر می‌کردیم جیلبریک iOS 14 در دسترس ما خواهد بود. با این حال چون checkm8 فقط در آیفون X و مدل‌های قبلی وجود دارد، کاربران سری آیفون XS و آیفون ۱۱ نباید چنین انتظاری را داشته باشند. برای اینکه آیفون‌های جدید در iOS 14 جیلبریک شوند باید یک اکسپلویت در سیستم عامل کشف شود که بعدا توسط توسعه دهندگان برای جیلبریک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقطع فعلی حتی اگر کسی یک اکسپلویت پیدا کند بعید به نظر می‌رسد که درباره آن حرفی بزند چون اپل قبل از عرضه عمومی آن را برطرف می‌کند.

همچنین بخوانید:

منبع Twitter Twitter
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.