اتحادیه اروپا : اپل قانون رقابت را نقض می‌کند؛ جریمه‌ای تا ۲۷ میلیارد دلار در انتظار اپل!

کمیسیون اتحادیه اروپا در نتیجه گیری مقدماتی خود اپل را به دلیل نقض قانون رقابت مقصر شناخته است. این کمیسیون عقیده دارد اپل از سرویس‌های پخش موسیقی کمیسیونی بالا می‌گیرد و اپل موزیک به همین خاطر مزیتی ناعادلانه در برابر رقبا دارد.

این یافته‌ها نتیجه شکایت اسپاتیفای از اپل در سال ۲۰۱۹ طبق قانون ضد انحصار است. ادعا شده که اپل از موقعیت مسلط خود برای تبلیغ اپل موزیک نسبت به سایر سرویس‌های پخش موسیقی استفاده می‌کند.

اپل از هر تراکنش انجام شده در اپلکلیشن‌های پخش موزیک در اپ استور ۱۵ یا ۳۰ درصد کمیسیون می‌گیرد. همچنین استفاده از خدمات اشتراکی جایگزین برای توسعه دهندگان در اپ استور امکان پذیر نیست. این به اپل موزیک کمک می‌کند که با قیمت کمتری به دست کاربران برسد چون اسپاتیفای ۳۰ درصد کمیسیون اپل را از کاربران می‌گیرد و به این ترتیب قیمت بالاتری نسبت به اپل موزیک دارد.

همچنین بخوانید:

اشتراک ماهانه اسپاتیفای ۹.۹۹ دلار است اما اگر کاربران این اشتراک را از اپ استور تهیه کنند، ۱۲.۹۹ دلار برایشان تمام می‌شود.

اپل در واکنش به شکایت اسپاتیفای یک بیانیه صادر کرده است:

اسپاتیفای به بزرگترین سرویس اشتراک موسیقی در جهان تبدیل شده است و ما به خاطر نقشی که در آن بازی کرده‌ایم به خود افتخار می‌کنیم. اسپاتیفای بابت بیش از ۹۹ درصد کابرانش هیچ کمیسیونی به اپل نمی‌پردازد و بابت مشترکین باقی مانده که از اپ استور اشتراک را خریداری کرده‌اند، فقط ۱۵ درصد پرداخت می‌کند. درخواست واقعی اسپاتیفای این است که بتوانند روش پرداخت جایگزین را در برنامه iOS خود داشته باشند. روشی که هیچ فروشگاهی در دنیا اجازه آن را نمی‌دهد. یک بار دیگر، آن‌ها تمام مزایای اپ استور را می‌خواهند اما فکر نمی‌کنند که برای این کار باید هزینه‌ای پرداخت نمایند. استدلال کمیسیون از طرف اسپاتیفای، مخالف رقابت عادلانه است.

اسپاتیفای تنها شرکتی نیست که باید این کمیسیون را به اپل پرداخت کند. نتفیکس و سایر سرویس‌های پخشی که اپلیکیشن‌هایشان در اپ استور حضور دارد هم باید این کمیسیون را به اپل بپردازند. این کمیسیون که به «مالیات اپل» معروف شده می‌تواند در نهایت به برتری سرویس اپل تی‌وی + هم منجر شود.

از آنجایی که این نتیجه تحقیقات مقدماتی اتحادیه اروپا است، اپل فرصت دارد که به تمام ادعاهایی که علیه آن مطرح شده پاسخ دهد. اگر کوپرتینویی‌ها به عنوان مقصر شناخته شوند، به خاطر نقض قانون رقابت اروپا ، باید تا ۱۰ درصد درآمد سالیانه خود را به عنوان جریمه بپردازند. همچنین ممکن است مجبور شوند تغییراتی را در مدل کسب و کار خود ایجاد نمایند تا شرایط رقابت یکسان گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.