پایان نبرد اندروید و اپل با باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی آیفون ۱۴ پرو مکس

همانطور که احتمالا می‌دانید، آیفون ۱۳ پرو مکس در حال حاضر بهترین عمر باتری را بین گوشی‌های هوشمند پرچمدار دارد. این گوشی به راحتی از تمامی پرچمداران سامسونگ، گوگل، وان پلاس، موتورولا، شیائومی و … بیشتر دوام می‌آورد و با سخت افزار نسبتا متوسط (با بهینه سازی بهتر) این کار را نجام می‌دهد. اما شرایط باتری آیفون ۱۴ پرو مکس چگونه است؟

به نظر نمی‌رسد که اپل «بیش از حد» برای بهبود کارآمدی تراشه کار کند اما آیفون ۱۳ پرو مکس در نبرد باتری‌ها، بهتر است.

اگر آیفون ۱۴ پرو مکس که در شهریور ماه سال ۱۴۰۱ معرفی می‌شود باتری هم اندازه گلکسی S22 اولترا و پیکسل ۶ پرو داشته باشد چه اتفاقی میفتد؟ آیا با یک بار شارژ به طور مدوام دو روز را دوام می‌آورد؟ شاید وابسته به استفاده شما حتی سه روز دوام بیاورد؟ برای پاسخ به این سوال باید به سراغ شایعات و گمانه زنی‌ها و البته کمی ریاضی برویم.

ما در این مطلب به اعداد و ارقام، نشانه‌ها، اطلاعات منتشر شده، پیش بینی‌ها و هر آنچه که در مورد باتری آیفون ۱۴ پرو مکس است، می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که یک سلول باتری ۵ هزار میلی آمپر ساعتی در پرچمدار بعدی اپل چه می‌کند.

قهرمان فعلی لیگ باتری: عمر باتری معجزه آسای آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس

عملکرد باتری سری آیفون 13

در آیفون ۱۳ پرو مکس یک سلول باتری ۴۳۵۲ میلی آمپر ساعتی استفاده شده است. از نظر ظرفیت، حتی گوشی‌های اندرویدی میان رده نیز باتری بزرگتری دارند و آیفون ۱۳ پرو مکس در دسته متوسط‌ها قرار می‌گیرد. اگر آیفون ۱۴ پرو مکس باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی داشته باشد، ظرفیت آن ۱۵ درصد از نسل قبلی بیشتر می‌شود و برابر با گلکسی S22 اولترا و پیکسل ۶ پرو می‌گردد.

با این حال آیفون ۱۳ پرو مکس حدود ۲۵ درصد شارژ بیشتر از گلکسی S22 اولترا دوام دارد، این یعنی زمان که باتری گلکسی S22 اولترا به پایان برسد، آیفون هنوز ۲۵ درصد شارژ دارد. اگر آیفون را با پیکسل ۶ مقایسه کنیم، می‌بینیم که این رقم برای پرچمدار گوگل ۴۰ درصد است! بله درست خواندید، زمانی که گوگل پیکسل خاموش شود، آیفون هنوز ۴۰ درصد شارژ دارد.

عملکرد فوق‌العاده باتری آیفون ۱۳ پرو مکس در بررسی‌های مختلفی مشخص شده و اینکه پرچمداران سایر برندها مانند گوشی هوشمند اپل دوام باتری ندارند، مسئله‌ای اثبات شده است.

در واقع اگر آیفون ۱۳ پرو مکس را نیز کنار بگذاریم، آیفون ۱۳ مینی هم عملکردی بهتر یا حداقل مشابه پیکسل پرو ۶ دارد. البته شاید بگویید که صفحه نمایش پیکسل ۶ بزرگتر و با نرخ به روزرسانی بالاتری از آیفون ۱۳ مینی است، اما مقایسه آن با بزرگترین آیفون این تئوری را رد می‌کند.

آیفون ۱۳ مینی دارای باتری ۲۴۳۸ میلی آمپر ساعتی است و گوگل پیکسل ۶ پرو با باتری بزرگ ۵۰۰۳ میلی آمپر ساعتی همان میزان دوام را دارد!

آیفون ۱۳ مینی دارای صفحه نمایش کوچکتر از پیکسل ۶ است و نرخ تازه سازی صفحه آن نیز ۶۰ هرتز می‌باشد. اما با در نظر گرفتن این شرایط نیز اگر آیفون ۱۳ مینی دارای صفحه نمایش و باتری مشابه با پیکسل ۶ پرو بود، دوبرابر آن دوام می‌آورد.

تاثیر باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی در آیفون ۱۴ پرو مکس

عمر باتری سری آیفون 14

قبل از اینکه ادامه دهیم، باید بگوییم تا به امروز اطلاعات زیادی در مورد ظرفیت باتری سری آیفون ۱۴ و در نتیجه عمر باتری آن نداریم.

با این حال اخیرا گزارش شده که پردازنده آیفون ۱۴ پرو مکس ۳۵ درصد و گرافیک آن ۴۲ درصد بهتر از نسل قبلی است. همچنین گفته شده عمر باتری در حدود ۲ ساعت و ۱۰ دقیقه افزایش می‌یابد. این اطلاعات از سوی iHacktu منتشر شده که در زمینه ارائه اطلاعات سیستم عامل قبل از معرفی، سابقه خوبی دارد. همچنین بخوانید: استیو جابز می‌خواست اولین نسل آیفون بدون سیم کارت باشد!

اطلاعات iHacktu را ShrimpApplePro نیز به اشتراک گذاشته که سابقه خوبی در مورد پیش بینی سخت افزار محصولات آینده اپل دارد. این اکانت تا کنون در مورد تراشه A16 بایونیک و طراحی دو حفره‌ای جلوی سری آیفون ۱۴ پرو اطلاعات داده است. به هر حال تا زمانی که اپل گوشی جدید خود را معرفی نکند، نمی‌توان از چیزی مطمئن بود اما با این شرایط می‌توان به ادعای افزایش عمر باتری خوش بین بود.

نمایشگر، تراشه و باتری بهبود یافته

جدای از این موارد، عمر باتری آیفون ۱۴ پرو مکس تنها به ظرفیت باتری و اندازه صفحه نمایش محدود نمی‌شود. چند فاکتور دیگر نیز در این میان اثر گذار هستند که باید به سراغ سایر شایعات و اطلاعات درز شده از سری ۱۴ آیفون برویم.

با توجه به چندین منبع معتبر و مختلف، انتظار می‌رود آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس با موارد زیر همراه باشند:

  • باتری‌های بزرگتر در مقایسه با آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس
  • صفحه نمایش جدید با نرخ به روزرسانی ۱ تا ۱۲۰ هرتز (در سری آیفون ۱۳ پرو مکس صفحه نمایش توانایی تغییر نرخ بین ۱۰ تا ۱۲۰ را دارد.)
  • تراشه جدید و کارآمدتر A16 بایونیک که همچنان از فناوری تولید ۵ نانومتری بهره می‌برد اما انرژی کمتری را مصرف می‌نماید.

تراشه کارآمدتر A16 بایونیک می‌تواند در بهبود عمر باتری آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس تاثیر گذار باشد. همچنین صفحه نمایشی که نرخ به روزرسانی آن تا ۱ هرتز کاهش می‌یابد، در حفظ عمر باتری تعیین کننده است.

صفحه نمایش همیشه روشن iOS 16

نکته قابل ذکر دیگر اینجاست که احتمالا آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس، در نهایت از ویژگی AOD (صفحه نمایش همیشه روشن) بهره می‌برند که امکان نمایش موارد مهم در صحفه قفل را فراهم می‌سازد. اطلاعاتی مانند زمان، تاریخ، درصد باتری و نوتیفیکیشن‌ها زمانی که صفحه نمایش شما خاموش است نیز، نمایش داده می‌شوند.

این قابلیت وابسته به عادت استفاده شما می‌تواند بر عمر باتری تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد. به طور مثال اگر دائما گوشی خود را برای پیام‌ها و نوتیفیکیشن‌ها چک می‌کنید، نمایشگر همیشه روشن احتمالا برای عمر باتری شما خوب است. چون نیاز نیست هر بار قفل گوشی را باز کنید و موارد جدید را بررسی نمایید.

از سوی دیگر اگر فردی باشید که به خاطر داشتن اپل واچ یا هر دلیل دیگر، زمان یا نوتیفیکیشن‌ها را چندان از گوشی خود چک نمی‌کنید، صفحه نمایش همیشه روشن عمر باتری کمتری را به شما ارائه می‌دهد. چون صفحه نمایش همیشه روشن از عمر باتری کم می‌کند، چه شما از آن استفاده کنید چه نکنید.

آیفون ۱۴ پرو مکس با باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی و پورت لایتنینگ

آیفون 14 پرو مکس

حتی اگر سایر بهبودها را در نظر نگیریم، حضور باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی باعث می‌شود آیفون ۱۴ پرو مکس حداقل ۱۵ درصد بیشتر از نسل قبلی خود دوام بیاورد. این یعنی دوام باتری آیفون ۱۴ پرو مکس حدود ۴۰ درصد بیشتر از گلکسی S22 اولترا و ۵۵ درصد بیشتر از پیکسل ۶ پرو خواهد بود.

اما اگر ارتقا سخت افزاری در سایر نقاط آیفون ۱۴ پرو مکس باعث افزایش عمر باتری باشد، باید انتظار تفاوت خیره کننده ۵۰ تا ۶۰ درصدی را در مقایسه با پرچمداران مختلف اندرویدی داشته باشیم. با این حال هنوز خبر قابل اعتمادی در مورد حضور باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی در دسترس نیست. همچنین بخوانید: تمامی مدل‌های آیفون ۱۵ بدون ناچ یا همان بریدگی صفحه نمایش هستند .

همانطور که گفته شد، اطلاعات چندانی در مورد باتری آیفون ۱۴ پرو مکس وجود ندارد اما افزایش ظرفیت باتری در حدود ۱۵ درصد دور از ذهن نیست. به طور مثال آیفون ۱۳ پرو مکس دقیقا ۱۵ درصد ظرفیت بیشتری نسبت به آیفون ۱۲ پرو مکس دارد. همانطور که از طرح‌های شماتیک مختلف متوجه شدیم، آیفون ۱۴ پرو مکس حدود ۰.۲ میلی متر ضخیم‌تر از نسل قبلی است که این می‌تواند به خاطر افزایش ظرفیت باتری باشد.

با این حال ما در آینده نه چندان دور شاهد یک آیفون با ظرفیت باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعت و حتی بیشتر خواهیم بود اما مشخص نیست این گوشی آیفون ۱۴ پرو مکس است، یا آیفون ۱۵ پرو مکس یا حتی ۱۶. ما باید منتظر افشای اطلاعات دقیق و یا شهریور ماه سال جاری باشیم.

فراموش نکنید که اگر اندازه باتری یکی از آیفون‌ها افزایش یابد، مدل‌های دیگر آن سری هم پیشرفت می‌کنند. اپل عمر باتری گوشی را با ساعت‌هایی که دستگاه می‌تواند به طور مداوم ویدیو پخش کند، اعلام می‌نماید. به طور مثال در سال گذشته ادعا کرد که آیفون ۱۳ پرو ۱.۵ ساعت و آیفون ۱۳ پرو مکس ۲.۵ ساعت نسبت به نسل قبلی عمر باتری بیشتری دارد.

با این حال تا زمانی که در شهریور ماه سری آیفون ۱۴ منتشر شود، ما شما را از اخبار، شایعات و اطلاعات مروبط به این دستگاه مطلع می‌کنیم.

بعد از آن نیز به سری آیفون ۱۵ می‌رسیم که شاید سرانجام به USB-C مجهز شود و شاید یک آیفون کاملا بی‌سیم را شاهد باشیم.

از طريق PhoneArena
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.