عینک اپل : ویژگی‌ها، انتظارات و زمان عرضه

هر از چندگاهی در دنیای تکنولوژی یک محصول به صورت محرمانه به مدت طولانی توسعه داده می‌شود. یک محصول افسانه‌ای که درباره آن بحث و شایعات زیادی مطرح شده اما هرگز دیده نشده است. یکی از بهترین نمونه‌های آن را می‌توان عینک اپل یا همان اپل گلس دانست.

آنچه عینک اپل را به موضوعی ویژه برای شایعات و گمانه زنی‌ها تبدیل می‌کند تنها ساخته شده توسط اپل نیست، بلکه این یک محصول کاملا جدید است. اگر اپل بتواند همه چیز را به خوبی پیش ببرد، می‌تواند با یک نسخه کل بازار این صنعت را به دست بگیرد. عینک اپل چیز بزرگ بعدی است که ما انتظار آن را داریم، عرضه محصولی همانند آیفون در سال ۲۰۰۷ که همه چیز را تغییر داد. بیایید شایعات، گمانه زنی‌ها، انتظارات و هر چه که از عینک اپل می‌دانیم را مرور کنید.

صحفه نمایش‌های واقعیت افزوده

یکی از معدود مواردی که همه شایعات در مورد آن اتفاق نظر دارند، حضور واقعیت افزوده در عینک اپل است. واقعیت افزوده فناوری است که امکان نمایش اطلاعات را روی دنیای واقعی فراهم می‌سازد. اپل چندین سال است که سرمایه گذاری سنگینی روی واقعیت افزوده برای آیفون و آیپد کرده است. آیفون و آیپد با استفاده از دوربین خود و اضافه کردن افزودنی‌های مورد نظر، تصویر نهایی را روی صفحه نشان می‌دهند.

چالشی که در مورد عینک‌های واقعیت افزوده وجود دارد نیاز به داشتن نمایشگرهای شفافی است که بتوانند محتوا را با کنتراست و وضوح کافی نمایش دهد. صفحه نمایش‌های شفاف سال‌ها است که در دنیای تکنولوژی حضور دارند، اما برای محصولی که اپل قصد دارد مسیرش را به سمت آن ببرد، مناسب نیستند. به همین دلیل است که اپل طی چند سال گذشته مهندسان و شرکت‌های مختلفی را در حوزه واقعیت افزوده به تصرف خود درآورده است. به شخصه امیدوارم که تلفیق این منابع و بودجه، منجر به تولید محصولی سطح بالا شود.

یک همراه آیفون

اپل گلس

شایعات می‌گویند که برای وزن سبک و طراحی ظریف، عینک اپل به آیفون وابسته می‌باش و کارهای پردازشی بر عهده آن است. آیفون امروزه دارای توان پردازشی بالایی است و پردازش تصاویر برای اپل گلس را بدون هیچ مشکلی می‌تواند انجام دهد. انتقال داده‌ها به صورت بی‌سیم خواهد بود، اگر چه مشخص نیست این اتصال بلوتوث است یا چیز دیگر.

از طریق تلفن همراه شما می‌توانید طیف گسترده‌ای از محتوا را روی عینک خود دریافت کنید. از موارد آشنا همانند دریافت اطلاعیه‌ها، مکان یابی و اخبار تا تجربیات جدید همانند ویدیو ۳۶۰ درجه و کنفرانس‌های مجازی، همه با یک عینک واقعیت افزوده در دسترس هستند. برای دو مورد آخر از سنسورهای دستگاه برای تعیین موقعیت سر شما در فضا استفاده می‌شود. تصور کنید که در یک اتاق خالی هستید اما به هر کدام از صندلی‌ها نگاه کنید فردی را ببینید که انگار واقعا آنجا حضور دارد. اگر اپل بتواند چنین چیزی را پیاده کند، واقعا سلیقه آینده خواهد بود.

کنترل

نباید انتظار دکمه و شماره گیر را روی قاب عینک داشته باشید، اگر چه جالب به نظر می‌رسد. تمامی کنترل‌ها احتمالا با انگشت انجام می‌شود و سطوح حساس به لمس در بدنه عینک تعبیه می‌گردد که می‌توانید روی آن ضربه بزنید یا بکشید. با این حال برخی از شایعات مبنی بر این هستند که عینک اپل یک کنترل کوچک دارد که دارای چند دکمه است، همانند یک دسته بازی کوچک! علاوه بر این، به لطف سیری شما می‌توانید همانند ایرپاد از دستورات صوتی نیز استفاده کنید. برخی گمانه زنی‌ها نیز کنترل دستگاه را با حرکات سر همانند لرزش و عقب و جلو کردند پیش بینی کرده‌اند.

دوربین یا بدون دوبین یا هر دو؟

یک مشکلی که همیشه در مورد عینک‌های هوشمند مطرح بوده حریم خصوصی است، شما نمی‌توانید مطمئن شوید که فرد مقابل شما در حال فیلمبرداری با عینک هوشمندش است یا خیر. بدیهی است که این یک چالش جدی برای اپل می‌باشد، چون ساکنین کوپرتینو همیشه به حفظ حریم خصوصی به عنوان یکی از ارکان اصلی تجارت نگاه می‌کنند و به آن می‌بالند. با این حال عینک واقعیت افزوده باید محیط اطراف خود را بررسی کنید. این بررسی می‌تواند از طریق یک دوربین معمولی یا یک دوربین زمان پرواز باشد، دوربین زمان پرواز دقیق‌تر است اما معمولا دامنه محدودی دارد. به هر حال ممکن است که عینک واقعیت افزوده اپل با وجود دوربین امکان فیلمبرداری نداشته باشد.

طراحی

عینک هوشمند اپل

شاید بتوان مبهم‌ترین نقطه عینک اپل را طراحی آن دانست. با وجود طرح‌های مفهومی مختلفی که منتشر شده‌اند، ما درکی از طراحی اپل گلس نداریم چون هیچ نسل قبلی وجود ندارد که بر اساس آن بتوان گمانه زنی کرد و اطلاعات قابل بحثی هم منتشر نشده است. شاید با نزدیک شدن به عرضه و معرفی این دستگاه ما بتوانیم یک طرح حدودی را داشته باشیم اما در حال حاضر هیچ چیز مشخص نیست.

شاید حتی چند طرح مختلف در حال توسعه هستند و اپل هم در مقطع فعلی طرح نهایی عینک واقعیت افزوده‌اش را نداند.

خانواده واقعیت افزوده

عینک واقعیت افزوده اپل

جدای از عینک واقعیت افزوده اپل که در بالا به آن پرداختیم، احتمالا اپل یک یا دو محصول دیگر را از این بخش به بازار عرضه کند. برخی از شایعات حاکی از آن می‌باشد که ممکن است یک هدست کامل واقعیت افزوده/ واقعیت مجازی را به عنوان رقیب Oculus Quest یا HTC Vive عرضه کند. ساکنین کوپرتینو با اپل آرکید حضور خود را در عرصه بازی اعلام کردند، بنابراین یک بخش اختصاصی برای واقعیت افزوده که تیم کوک هم به آن علاقه وافری دارد، دور از دسترس نیست.

ما سیگنال‌های دیگری نیز جدای از اظهار نظرهای تیم کوک برای واقعیت افزوده داشتیم. نام رمزی هدست یا هدست‌های اپل در ARDisplayDevice یافت شد. ARDisplayDevice فریمورکی می‌باشد که با Xcode، کیت توسعه نرم افزار اپل، برای واقعیت افزوده عرضه شده است. همچنین نام رمزی‌های دیگری همانند Garta برای HoloKit داشته‌ایم. HoloKit می‌تواند به معنای چیزی باشد که مهندسان عمران، معماران طراحان داخلی و البته توسعه دهندگان بازی یا به طور کلی افرادی که با ۳D سر و کار دارند، از آن استفاده می‎کنند.

همچنین در نسخه‎های آزمایشی iOS 13 کدهایی مربوط به واقعیت افزوده یافت شد. توسعه دهندگان، فریمورک استریو واقعیت افزوده را با نام StarBoard یافتند. حتی برخی موفق شدند آن را به صورت آزمایشی اجرا کنند و استریم چشم چپ و راست را هم شبیه سازی کردند.

زمان عرضه عینک اپل یا اپل گلس

در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد که چند محصول واقعیت افزوده اپل به صورت همزمان عرضه شود. به گفته مینگ-چی کو، تحلیلگر برجسته اپل که معمولا پیش بینی‌های درستی دارد، اولین دستگاه واقعیت افزوده اپل در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ عرضه می‌شود. اگر این حقیقت داشته باشد ما فاصله زیادی با عرضه عینک هوشمند اپل نداریم.

همچنین بخوانید:

منبع PhoneAreana
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.