تهدید مجدد اپل از سوی ترامپ ؟

طبق توییت‌های اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، ۲۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین افزایش تعریف ۱۵ درصدی خواهند داشت و ۱۰ درصد تعرفه فعلی به ۲۵ درصد می‌رسد. ترامپ همچنین یادآور شد که ۵۰ میلیارد دلار از کالاها با تکنولوژی پیشرفته که از چین وارد می‌شوند در حال حاضر شامل مالیات ۲۵ درصدی هستند. در حالیکه آیفون و سایر تولیدات کوپرتینویی‌ها در حال حاضر از این جنگ جان سالم به در برده‌اند، اما ترامپ از مالیات صدها میلیارد دلار کالای دیگری که از چین وارد می‌شوند حرف می‌زند. این یعنی احتمالا آیفون نیز وارد جنگ آمریکا و چین شود. با وجود اینکه اپل محصولات خود را در آمریکا طراحی می‌کند اما اغلب تولید قطعات و مونتاژ آن‌ها از سوی چینی‌ها صورت می‌گیرد.

البته اقدامات ترامپ می‌تواند صرفا اهرم فشاری برای رسیدن به توافق با چین باشد. تیم مذاکره کننده‌ای از سوی چین در هفته جاری به واشنگتن سفر کرد. این می‌تواند فرصتی برای دو کشور باشد تا جنگ تجاری را متوقف کنند؛ جنگی که اقتصاد چین را نیز ضعیف کرده است. این تضعیف به اپل نیز ضربه زده و فروش این کمپانی در سه ماهه دوم مالی شرکت ۲۱.۵ درصد کاهش یافته و از رقم ۱۳.۰۲ میلیارد دلار به ۱۰.۲۲ میلیارد دلار رسید.

جنگ تجاری چین و آمریکا از ماه مارس سال گذشته آغاز شد، جایی که ترامپ تعرفه ۲۵ درصدی برای محصولات تکنولوژی چینی تصویب کرد. چند هفته بعد دولت چین نیز به ۱۲۸ محصول وارداتی از آمریکا مالیات اضافه نمود. تابستان سال گذشته تایمز در گزارشی اعلام کرد که ترامپ به تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل گفته که او تعرفه‌ای را برای آیفون نمی‌گذارد، محصولی که خودش نیز دو تا از آن را استفاده می‌کند و در توییتر با آن‌ها پیام می‌گذارد. البته این گزارش بعدها از سوی کاخ سفید انکار شد.

ترامپ به خاطر اینکه واردات از چین نسبت به صادرات از این کشور کمتر بود وارد این جنگ تجاری شد و بارها به بیان‌های مختلف اپل را موظف به ساخت کارخانه در خاک آمریکا کرده است. به هر حال اگر تعرفه‌های جدید اعمال شوند و شامل حال اپل نیز بشود، مصرف کنندگان آمریکایی باید بهای بیشتری را برای تلفن هوشمند اپل و سایر محصولات این کمپانی که از چین می‌آیند پرداخت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.