خبری از iOS 16 برای آیفون ۶s نیست : خداحافظی با شاهکار استیو جابز – تیم کوک

وقتی در رویداد WWDC 2021 متوجه شدیم آیفون ۶s و آیفون ۶s پلاس iOS 15 را دریافت می‌کنند، هیجان زده و البته شوکه شدیم. چون همه انتظار داشتند iOS 14 آخرین به روزرسانی نرم افزاری سری آیفون ۶s باشد.

اگرچه اپل خداحافظی با آیفون ۶s را به تعویق انداخت اما اکنون به آن رسیده‌ایم … یک سال بعد از WWDC 2021 می‌دانیم که آیفون ۶s و آیفون ۶s پلاس آپدیت جدید iOS 16 را دریافت نمی‌کنند. اما این دلیلی برای ناراحتی نیست!

در واقع باید این لحظه را جشن بگیریم که اپل این مدت یک گوشی هوشمند را به روز رسانی نرم افزاری کرده است. باید در مورد آیفون ۷ نیز صحبت کنیم و اینکه چرا این آیفون با وجود اینکه یک سال کمتر از سری آیفون ۶s عمر کرده، iOS 16 را دریافت نمی‌کند، موضوعی که کاربران بسیاری از آن شاکی هستند.

ما همچنین نگاهی به آینده پشتیبانی نرم افزاری اپل خواهیم انداخت و خواهیم دید که آیا این پشتیبانی طولانی‌تر می‌شوند یا کوتاه‌تر، بیاید شروع کنیم.

آیفون ۶s بدون iOS 16 : قدیمی‌ترین گوشی هوشمند قابل استفاده استفاده در سال ۲۰۲۲؟

آیفون 6s با قاب زرد

باید به این موضوع اشاره کنیم که کسی انتظار نداشتن آیفون ۶s شش آپدیت iOS و ۷ سال پشتیبانی نرم افزاری دریافت کند. اپل معمولا فقط ۵ سال به روزرسانی سیستم عامل و ۶ سال پشتیبانی مداوم برای آیفون ارائه می‌دهد.

با این حال تیم کوک سخاوتمندی کرد و احساس نمود که آیفون ۶s و آیفون ۶s پلاس می‌توانند iOS 15 را ارائه دهند و این دستگاه به گوشی هوشمندی تبدیل شد که بیشترین پشتیبانی نرم افزاری را به دست آورده است.

به هر حال نزدیک به هفت سال از عرضه اولیه آیفون ۶s و آیفون ۶s پلاس می‌گذرد اما این گوشی‌ها هنوز هم به طور شگفت انگیزی قابل استفاده هستند. بسیاری از کاربران با یک تعویض باتری از این دستگاه به عنوان گوشی دوم استفاده می‌کنند.

با این وجود مطمئنا پس از ۷ سال عمر، هنگام کار با این دستگاه احساس کندی خواهنید کرد. اما به هیچ وجه برای ارسال پیام، برقراری تماس، تماشای ویدیو و گشت و گذار در رسانه‌های اجتماعی به مشکل نمی‌خورید. قطعا آیفون ۶s گزینه مناسبی برای بازی نیست، هم به دلیل سخت افزاری قدیمی و هم باتری کوچکی که نمی‌تواند توان زیادی را ارائه دهد.

به هر حال به خاطر اینکه این آیفون قدیمی همان سیستم عامل آیفون ۱۳ پرو مکس را دارد و کارهای اولیه را می‌تواند انجام دهد، باید اپل را تحسین کرد.

زمان تغییر طراحی جاوادنه : چگونه آیفون ۶ و آیفون ۶s پرفروش‌ترین گوشی هوشمند تمام دوران شدند؟

زمانی که آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس در سال ۲۰۱۴ عرضه شدند، نظرات متفاوتی درباره آن‌ها داده شد. آیفون ۵ آخرین آیفونی بود که توسط استیو جابز طراحی شده بود و مردم به اندازه کوچک آن علاقه داشتند. آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس بزرگتر بودند و غیر عادی به نظر می‌رسیدند اما اپل باید با موج دستگاه‌های بزرگتر همراه می‌شد.

با این حال کاربران آیفون در زمانی کمی از این آیفون استقبال کردند. در واقع فروش سری آیفون ۶ و آیفون ۶s به قدری زیاد بود که تا کنون هیچ گوشی هوشمند دیگری چه اندروید و چه آیفون، به این رکورد دست نیافته‌اند. همچنین بخوانید: سرگذشت یک آیفون ۶s ؛ نجات از سقوط هواپیما و ۱۳ ماه حضور در آب و هوای ایسلند .

آیفون ۶ و آیفون ۶s در حدود ۴۰۰ میلیون دستگاه فروختند که معادل تمامی آلبوم‌های فیزیکی، تک آهنگ‌های فیزیکی، آلبوم‌های دیجیتال، تک آهنگ‌های دیجیتال، LPـها و استریم‌های گروه ببیتلز است، که پرفروش‌ترین هنرمندان موسیقی تاریخ محسوب می‌گردند.

آیفون SE (2022) دکمه هوم نمادین را تا ۵ سال دیگر زنده نگه می‌دارد

برای کسانی که طراحی قدیمی آیفون ۶s را دوست دارند و همچنین نمی‌خواهند هزینه زیادی برای داشتن یک آیفون بپردازند، آیفون SE 2022 وجود دارد که قدرتمند و کارآمد است. آیفون SE 2022 آخرین طراحی شبیه به آیفون ۶s است و پس از آن باید با این شکل آیفون خداحافظی کنیم.

در واقع به لطف تراشه A15 بایونیک آیفون SE 2022، این دستگاه حداقل پنج سال دیگر آپدیت می‌شود. این همان تراشه‌ای است که در سری آیفون ۱۳ نیز استفاده شده و بنابراین ما دستگاهی شبیه به آیفون ۶s را در سال ۲۰۲۷ نیز با سیستم عامل به روز، شاهد خواهیم بود.

برای طرفداران آیفون SE بگوییم که به گفته راس یانگ، تحلیلگر صفحه نمایش که سابقه درخشانی در پیش بینی و افشای اطلاعات دارد، نسل بعدی این آیفون با طراحی جدیدی همراه است و آیفون SE 2022 آخرین گوشی با دکمه دوست داشتنی هوم و طراحی نوستالژیک اپل است.

پشتیبانی نرم افزاری از آیفون در آینده

در حالی که در مورد پشتیبانی نرم افزاری و آیفون‌های قدیمی صحبت می‌کنیم، نمی‌توان از سری آیفون ۷ چشم پوشی کرد. عدم پشتیبانی از iOS 16 در این مدل باعث شد برخی از کاربران بسیار ناراحت شوند و آن‌ها انتظار نداشتند دو نسل آیفون به یکباره پشتیبانی نرم افزاریشان قطع گردد. همچنین بخوانید: تاخیر در عرضه آیفون ۱۴ به خاطر توقف استخدام .

چرا آیفون ۷ آپدیت iOS 16 را دریافت نمی‌کند؟

آیفون های سازگار با iOS 16

داستان کوتاه: از ابتدا قرار نبوده این اتفاق بیفتد. داستان بلند:

تصمیم اپل برای گسترش پشتیبانی نرم افزاری آیفون ۶s به شش سال، چیزی جدید، غیر منتظره و غیر معمولی در سال ۲۰۲۱ بود. همانطور که بالاتر نیز گفته شد، استاندارد به روزرسانی iOS برای آیفون پنج سال است. همین میزان پشتیبانی نرم افزاری، آیفون را از این نظر به بهترین گوشی هوشمند جهان تبدیل می‌کند. در صورتی که گوشی‌های اندرویدی مدت زمان کمتری پشتیبانی می‌شوند و حتی پرچمداران سامسونگ نهایتا تا ۴ سال آپدیت دریافت می‌کنند.

بنابراین از نظر فنی اپل قرار بود سال گذشته پشتیبانی از آیفون ۶s را متوقف کند و امسال نیز نوبت آیفون ۷ بود. با این حال نگه داشتن آیفون ۶s در چرخه باعث شد که بسیاری از کاربران ناراضی شوند و از توقف به روزرسانی نرم افزاری دو نسل آیفون، انتقاد نمایند.

سرنوشت آیفون‌های فعلی و آینده

اینطور به نظر می‌رسد که اپل می‌خواهد آیفون‌ها را بیشتر از ۵ سال به روز نگه دارد، همان اتفاقی که برای آیفون ۶s افتاد اما چالش‌هایی در این میان وجود دارند.

بدیهی است که اولین مورد تراشه می‌باشد و هر چه تراشه قدیمی‌تر باشد، احتمال کمتری وجود دارد که گوشی بتواند ویژگی‌های جدید را روان اجرا کنید، موردی که برای اپل بسیار مهم است. محدودیت دوم RAM است. حافظه دسترسی تصادفی یا همان رم، برای اجرای چندین کار به طور همزمان و نگه داشتن اپلیکیشن‌ها در پس زمینه بسیار مهم است.

احتمالا می‌دانید که اپل برای استفاده رم در گوشی‌های خود کمی خساست به خرج می‌دهد و اغلب این مسئله را به بهینه سازی این کمپانی ارتباط می‌دهد. در گوشی‌هایی مانند آیفون ۸ تنها ۲ گیگابایت رم استفاده شده و یک آیفون ۱۳ نیز دارای ۴ گیگابایت می‌باشد. اما اغلب گوشی‌های اندرویدی ۸ گیگابایت رم دارند و اگر حافظه‌های بالاتر آن‌ها را خریداری کنید، گاها با ۱۲ و ۱۶ گیگابایت رم نیز عرضه می‌شوند.

با این حال نمی‌توان آپدیت نشدن آیفون ۷ را به رم پایین نسبت داد چون رم آیفون ۷ به اندازه آیفون ۸ است که آپدیت iOS 16 را دریافت می‌کند. بنابراین باید ببینیم که سال آینده با معرفی iOS 17 چه اتفاقی میفتد. تراشه آیفون ۸ و آیفون X یکسان است اما قطعا آیفون X یک سر و گردن بالاتر از آیفون ۸ است. همچنین آیفون X دارای ۳ گیگابایت رم است و همین تفاوت می‌تواند بهانه اپل برای ارائه آیدیت بیشتر به این دستگاه باشد، مانند اتفاقی که برای آیفون ۶s افتاد.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا از عرضه نشدن iOS 16 برای آیفون ۶s ، آیفون ۶s پلاس، آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس ناراحت شدید؟

از طريق PhoneArena
2 نظرات
  1. علی می گوید

    بله خیلی ناراحت شدم، شرکت اپل خاک تو سر خودش کرد!؟این چه مسخره بازیه!؟پول ما کجابود تا مدل بالاتر بخریم!؟اینجا اپل یه تضاد طبقاتی بوجد اورده در میان مردم و اصلا به هوادارای گوشی مدل پایین تر بی احترامی و بی توجهی کرده!؟آیفون ۷ مگه چشه!؟چرا این قانون مسخره را پیاده کردند!؟ماشدیدا اعتراض داریم و این اپدیت را تحریم می کنیم🤮🤮🤮

    1. پیمان عزیزی می گوید

      آخرین واکنش تیم کوک به این اعتراض و تحریم: ما رو دور ننداز 😀

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.