iOS 16 و iPadOS 16 : پایان پشتیبانی از آیفون ۶s/پلاس، آیفون SE 1 و …

طبق گزارشی که به تازگی منتشر شده، اپل پشتیبانی نرم افزاری از آیفون ۶s، آیفون ۶s پلاس و آیفون SE را در iOS 16 متوقف می‌کند و خبری از نسل بعدی سیستم عامل آیفون برای این دستگاه‌ها نیست. همچنین iPadOS 16 از آیپد مینی ۴، آیپد ایر ۲، پنجمین نسل آیپد و آیپد پرو ۲۰۱۵ پشتیبانی نخواهد کرد. این یعنی دستگاه‌هایی که دارای تراشه A10 و جدیدتر هستند، با این سیستم عامل سازگار خواهند بود.

این خبر از همان منبعی منتشر شده که دستگاه‌های پشتیبانی شده توسط iOS 13 و iOS 14 را به درستی پیش بینی کرده بود. با این حال تا زمانی که اپل iOS 16 را در رویداد جهانی توسعه دهندگان در سال آینده معرفی نکند، نمی‌توان آن را قطعی دانست. سال گذشته ادعا شد که آیفون ۶s و آیفون SE نسل اول توسط iOS 15 پشتیبانی نمی‌شوند اما صحت و اپل پشتیبانی نرم افزاری هیچ دستگاهی را با iOS 15 متوقف نکرد.

iOS 15 نسبت به iOS 14 یک به روزرسانی معمولی محسوب می‌شود و تغییرات رادیکالی و ویژگی‌های قابل توجه نداشت، احتمالا به همین خاطر اپل همه دستگاه‌های سازگار با iOS 14 را با iOS 15 نیز سازگار نمود. با این حال iOS 16 می‌تواند همه چیز را تغییر دهد. نسل بعدی iOS احتمالا با تغییرات قابل توجهی همراه باشد و اپل روی نام چند دستگاه قدیمی خط قرمز بکشد.

طبیعتا وقتی ویژگی‌های جدیدی به سیستم عامل اضافه می‌شوند، نیاز به قدرت سخت افزاری دارند که در دستگاه‌های قدیمی مانند آیفون ۶s و آیفون SE وجود ندارد. جدای از قدیمی بودن سخت افزار این دستگاه‌ها، بحث فرسودگی قطعات نیز مطرح است که طبیعتا مانند روز اول کارایی ندارند.

علاوه بر این، آیفون ۶s و آیفون SE 1، شش سال آپدیت نرم افزاری دریافت کردند که بسیار بیشتر از میانگین عرضه آپدیت برای گوشی‌های اندرویدی است.

پس اگر iOS 16 پیشرفت‌های قابل توجهی را داشته باشد، منطقی است که پشتیبانی از آیفون‌های قدیمی متوقف گردد. همین امر در مورد آیپدهای قدیمی نیز صدق می‌کند. با این حال احتمال دارد تا مدتی آپدیت‌های امنیتی برای این دستگاه‌ها منتشر شود و اپل کاملا آن‌ها را رها نکند.

از طريق iPhonesoft
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.