iOS 16 : لیست تمام قابلیت و ویژگی ها [بیش از ۲۵ تغییر جدید]

اپل در افتتاحیه WWDC 2022 رسما iOS 16 را معرفی کرد؛ نسل بعدی سیستم عامل آیفون. در حالی که این به روزرسانی طراحی مجدد قابل توجهی را به همراه ندارد اما با تغییراتی در لاک اسکرین، برنامه‌های سیستمی، گزینه‌های سفارشی سازی، APIـهای جدید برای توسعه دهندگان و البته بهبود حریم خصوصی، هنوز هم یک آپدیت خوشایند است. بیاید با هم نگاهی به تمام ویزگی‌های جدید iOS 16 داشته باشیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید پنهان

۱- شخصی سازی لاک اسکرین

لاک اسکرین iOS 16

اپل در نهایت به ظاهری قدیمی لاک اسکرین آیفون رسیدگی کرد. iOS 16 تجربه جدیدی از صفحه قفل را با افکت چند لایه ارائه می‌دهد. می‌توانید سوژه اصلی را جلوتر از ساعت داشته باشید. نتیحه نهایی با استفاده از تصویر دلخواه می‌تواند جذاب باشد.

۲- گزینه‌های سفارشی سازی لاک اسکرین در iOS 16

تغییرات آی‌اواس 16

جدای از امکان انتخاب عکس پس زمینه به شیوه بالا، شما گزینه‌های متعددی برای انتخاب سبک ساعت، رنگ، فونت و … در لاک اسکرین دارید و آن صفحه قفل محدود، حالا بسیار انعطاف پذیر است.

۳- ویجت‌های لاک اسکرین

ویجت صفحه قفل

در حالی که ویجت‌ها از لاک اسکرین آیفون تنها یک لمس فاصله داشت، iOS 16 شکل جدیدی از ویجت‌های کوچک را به همراه دارد که به طور خاص برای لاک اسکرین طراحی شده‌اند.

می‌توانید آب و هوا، رویداد بعدی تقویم، جزئیات زنگ ساعت، عمر باتری دستگاه‌های متصل و … را مستقیما از لاک اسکرین بررسی کنید. اپل Widgetkit را برای توسعه دهندگان منتشر کرده تا ویجت‌های لاک اسکرین را برای iOS 16 طراحی کنند.

۴- گالری صفحه قفل

اکنون می‌توانید یک گالری کامل را به لاک اسکرین خود اضافه کنید. برخی از مجموعه تصاویر پیش فرض شامل وضعیت آب و هوا، نجوم، ماه و منظومه شمسی و … در iOS 16 حضور دارند.

کاربران همچنین می‌توانند لاک اسکرین‌های متفاوتی را ایجاد کنند و به سرعت بین آن‌ها سوییچ نمایند.

۵- نوتیفیکیشن‌ها در iOS 16

نوتیفیکیشن های iOS 16

اپل نمایش نوتیفیکیشن‌ها در لاک اسکرین را به پایین منتقل کرده است. این تغییر باعث می‌شود کاربران دیده بهتری نسبت به لاک اسکرین اختصاصی خود داشته باشند.

۶- فعالیت‌های زنده

دیگر نیازی به استفاده از اپلیکیشن‌های ورزشی خاص برای پیگیری نتایج تیم مورد علاقه خود ندارید. Live Activities یا همان فعالیت‌های زنده به کاربران کمک می‌کند تا از اتفاقاتی که در لحظه رخ می‌دهند، با خبر شوند. این ویژگی می‌تواند رخدادهای یک بازی ورزشی، زمان رسیدن تاکسی اینترنتی، سفارش غذا، پیشرفت تمرین و … را پوشش دهد. استفاده از این قابلیت وابسته به خلاقیت توسعه دهندگان است و باید ببینیم که از APIـهای فعالیت‌های زنده در iOS 16 چگونه استفاده می‌شود.

۷- فیلترهای فوکوس در iOS 16

قابلیت فوکوس iOS 16

قابلیت فوکوس اولین بار با iOS 15 معرفی شد که جایگزین پیشرفته‌تری برای DND ممحسوب می‌گردد. حالا حالت فوکوس پیشرفت کرده و با اپلیکیشن‌ها و لاک اسکرین شما نیز ارتباط دارند. به طور مثال می‌توانید تصویر پس زمینه و ویجت‌های خاصی را به یک پروفایل فوکوس متصل نمایید.

همچنین می‌توانید در برنامه‌های پشتیبانی شده مانند تقویم، ایمیل و سافاری از این قابلیت استفاده کنید. به طور مثال می‌توانید سافاری را طوری تنظیم کنید که وابسته به پروفایل فوکوس، تب‌های خاصی را نمایش دهد.

۸- iCloud Shared Photo Library

iCloud Shared Photo Library

این قابلیت را می‌توان نسخه اپل از Photos Partner Sharing گوگل دانست که البته بهتر اجرایی شده است. می‌توانید یک گالری iCloud جداگانه ایجاد کنید و آن را با حداکثر ۶ کاربر به اشتراک بگذارید. کاربران می‌توانند انتخاب کنند که هر عکس موجود از گالری شخصی خود را به اشتراک بگذارید یا بر اساس تاریخ یا افراد موجود در عکس اشتراک گذاری صورت گیرد. کاربر همچنین می‌تواند انتخاب کند که تصاویر با استفاده از گزینه جدید دوربین به گالری مشترک ارسال گردند.

برنامه Photos همچنین پیشنهادهایی برای اشتراک گذاری تصاویر خاص در گالری‌های مشترک ارائه می‌دهد.

۹- ویرایش مسیج

با iOS 16 می‌توانید پیام‌های ارسالی از طریق آیمسیج را ویرایش کنید و اشتباهات تایپی به وجود آمده را برطرف نمایید.

۱۰- لغو پیام در iOS 16

آیا پیامی را از طریق iMessage اشتباها ارسال کردید؟ می‌توانید پیام‌های اخیر خود را لغو نمایید.

۱۱- SharePlay در Messages

اپل در حال گسترش قابلیت SharePlay از FaceTime به Messages است. شما می‌توانید اکنون محتوای همگام سازی شده مانند سریال‌های تلوزیون، فیلم‌ها یا آهنگ‌ها را در مسیج‌ها داشته باشید و با فرد یا افراد مورد نظر خود گپ بزنید و از محتوا لذت ببرید.

۱۲- برنامه ریزی برای ایمیل‌ها در برنامه Mail 

اغلب کاربران برنامه‌های شخص ثالث را برای مدیریت ایمیل در آیفون ترجیح می‌دهند. برنامه بسیار ابتدایی Mail با آپدیت iOS 16 در حال تغییر است. اکنون می‌توانید یک ایمیل را در برنامه Mail برنامه ریزی کنید و تحویل پیام را قبل از رسیدن به صندوق ورودی گیرنده، لغو نمایید.

۱۳- تنظیم یادآور برای بررسی بعدا ایمیل

ممکن است بخواهید یک ایمیل مهم را بعدا بررسی کنید. اکنون می‌توانید برای بررسی ایمیل‌ها در آینده نزدیک، یادآور تنظیم نمایید. به سادگی روی یک ایمیل انگشتتان را به راست بکشید و گزینه Later را انتخاب نمایید. سپس می‌توانید زمان یادآوری ایمیل را برای یک ساعت، امشب، فردا یا بعدا تنظیم نمایید.

۱۴- بهبود جستجو در برنامه Mail

iOS 16 بزرگترین تغییر را در عملکرد جستجوی برنامه Mail به همراه دارد. منوی جستجوی نتایج دقیق، مرتبط و کامل را به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید ایمیل‌های اخیر، مخاطبین، اسناد و لینک‌ها را در لحظه‌ای که شروع به تایپ در کادر می‌کنید، مشاهده نمایید.

۱۵- Live Text در ویدیو

اپل پشتیبانی از قابلیت Live Text را به ویدیوها نیز افزوده است. در iOS 16 به سادگی ویدیو را متوقف کنید و از دکمه Live Text برای استخراج متن از یک صحنه استفاده نمایید.

۱۶- تبدیل ارز و ترجمه با Live Text

ویژگی متن زنده

پیشرفت قابلیت Live Text صرفا به پشتیبانی از ویدیو محدود نمی‌شود. این قابلیت حالا از تبدیل ارز، ترجمه متن و … پشتیبانی می‌کند.

۱۷- Visual Look Up

با نام گذاری فانتزی اپل برای این قابلیت گمراه نشوید. Visual Look Up به شما این امکان را می‌دهد که یک سوژه را از تصویر استخراج کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید. به طور خلاصه Visual Look Up پس زمینه پشت سوژه را حذف می‌کند و به شما امکان اشتراک گذاری سریع آن را می‌دهد.

۱۸- Apple Pay Later در iOS 16

این سرویس که متاسفانه مانند برخی موارد دیگر در ایران پشتیبانی نمی‌شود، برای اپل پی می‌باشد. با این قابلیت کاربران می‌توانند خرید خود را به چهار قسط (به مدت شش هفته) تقسیم کنند و هیچ کارمزد و یا سودی ندارد!

کاربران می‌توانند هنگام تسویه حساب با اپل پی یا درون ولت، گزینه Apple Pay Later را انتخاب کنند. این قابلیت در هر جایی که سرویس اپل پی را به صورت آنلاین و پرداخت درون برنامه‌ای با استفاده از شبکه Mastercard  می‌پذیرد، در دسترس است.

۱۹- پیگیری سفارشات در اپل پی

کاربران می‌توانند رسید‌های با جزئیات، و اطلاعات پیگیری سفارش را در ولت برای خریدهای اپل پی داشته باشند.

۲۰- اشتراک گذاری کلید‌های Wallet با مسیج

اشتراک گذاری کلیدهای ولت

اگر قفل‌های خانه، محل کار یا هتل شما از کلیدهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند، می‌توانید کلید آن را که در برنامه Apple Wallet دارید، از طریق مسیج، تلگرام، واتساپ و … به اشتراک بگذارید.

۲۱- اشتراک گذاری گروه‌های تب در سافاری

ویژگی گروه بندی تب‌ها روشی برای منظم کردن برگه‌های باز در سافاری است. این قابلیت زمانی که ده‌ها تب باز دارید و می‌خواهید آن‌ها را به تفکیک داشته باشید، بسیار مفید است. این قابلیت با iOS 15 معرفی شد و با iOS 16 به روز شده است. اکنون می‌توانید گروه تب‌ها را با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارید.

۲۲- Passkeys در iOS 16

Passkeys کلیدهای دیجیتال منحصر به فردی هستند که روی دستگاه شما می‌مانند. Passkeys برای جایگزینی رمزهای عبور طراحی شده و با احراز هویت از طریق فیس آیدی و تاچ آیدی ورود شما به برنامه و سایت‌ها را امکان پذیر می‌کند.

۲۳- مسیریابی چند مرحله‌ای در نقشه اپل

این بزرگترین ویژگی گم شده در نقشه اپل بود. با مسیریابی چند مرحله‌ای می‌توانید تا ۱۵ توقف را برنامه ریزی کنید و این برنامه سفر با مک و آیپد نیز همگام سازی می‌شود. به طور مثال می‌توانید مسیر خود را در مک که صفحه بزرگتری دارد برنامه ریزی کنید و همان را با آیفون در ماشین یا دوچرخه همگام سازی نمایید.

۲۴- اضافه شدن صدای فارسی به iOS 16

برای قسمت Voice Over صدای فارسی به نام داریوش اضافه شده است. با کمک این صدا می‌توان خواندن محتوای متنی فارسی در آیفون را به دستگاه سپرد!

۲۵- مشاهده پسورد وای-فای

نمایش پسورد وای فای در آی‌اوس 16

با iOS 16 در آیفون می‌توانید رمز عبور تمامی شبکه‌های وای-فای که به آن متصل شدید را مانند مک، مشاهده نمایید.

۲۶- قطع تماس با سیری در آی‌اواس ۱۶

امکان قطع کردن تماس با کمک سیری در iOS 16 وجود دارد و می‌توانید تماس از طریق سیم کارت، فیس تایم و احتمالا سایر برنامه‌ها را با گفتن عبارتی مانند Hey Siri, hang up، قطع کنید. البته قطعا فرد مقابل تماس صدای شما را هنگام گفتن این عبارت می‌شنود.

۲۷- انتقال سیم کارت با بلوتوث!

جابجایی سیم کارت با بلوتوث

با سیستم عامل iOS 16 می‌توان eSIM یا همان سیم کارت الکترونیکی را از طریق بلوتوث منتقل کرد. البته این قابلیت در ایران فعلا پشتیبانی نمی‌شود و در کشورهایی که eSIM را پشتیبانی می‌کنند نیز انتقال از طریق بلوتوث، وابسته به پشتیبانی اپراتور شما می‌باشد.

۲۸- پشتیبانی از کنترلرهای Joy-Con و Switch Pro

از گذشته امکان اتصال کنترلر به iOS وجود داشت اما از زمان iOS 14.5 پشتیبانی بومی از کنترلرها صورت گرفت. در حال حاضر سیستم عامل iOS از کنترلرهای DualSense پلی استیشن و کنترلر بی‌سیم مایکروسافت برای Xbox Series S و Xbox Series X پشتیبانی می‌کند. با iOS 16 پشتیبانی از کنترلرهای Switch Pro و Joy-Con نینتندو نیز اضافه شده است.

۲۹- قفل کردن پوشه‌های مخفی و حذف شده در Photos 

برخی تصاویر و ویدیوها در Photos باید تحت محافظت بیشتری باشند. با این حال دو پوشه مهم Hidden و Recently Deleted در آیفون به راحتی توسط هر کسی که با دستگاه کار می‌کند، در دسترس است. این رویه با iOS 16 تغییر می‌کند. با این سیستم عامل می‌توان دو پوشه Hidden و Recently Deleted را قفل کرد و دسترسی به آن‌ها را صرفا با وارد کردن رمز عبور دستگاه یا فیس آیدی و تاچ آیدی مجاز نمود.

۳۰- سایر تغییرات iOS 16

ما با عرضه نسخه‌های آزمایشی iOS 16 این مطلب را به روز می‌کنیم تا لیست کاملی از تغییرات iOS 16 داشته باشیم. شما نیز اگر تغییری را می‌دانید که در لیست نیست، حتما در نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.