هر آنچه که از آیفون XI می دانیم ؛ اخبار و شایعات، قیمت و زمان عرضه

ما در خرداد ماه هستیم و در شهریور ماه شاهد معرفی سری جدید آیفون خواهیم بود. آیفون ۲۰۱۹ که آیفون ۱۱ یا آیفون XI نیز نامیده می‌شود، مطابق انتظار شایعات و اخبار بسیاری را در پیرامون خود می‌بیند. ما در گذشته بارها داشته‌ایم که اخبار و شایعات قبل از عرضه آیفون جدید درست از کار درآمده و به همین منظور می‌خواهیم هر چیزی که از این آیفون می‌دانیم را مرور کنیم و یک تحلیل کلی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

هر آنچه که از آیفون XI یا آیفون ۱۱ می دانیم

سه مدل

تصویر منتشر شده به عنوان قالب سه آیفون ۲۰۱۹

اپل در سال ۲۰۱۷ آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس را با طراحی تکراری معرفی کرد، طرحی که ما ۴ سال پیاپی شاهد آن بودیم اما کنفرانس آن روز یک سورپرایز را برای ما داشت، آیفون X که از نظر ظاهری تغییرات رادیکالی را در آن شاهد بودیم. سپس در سال ۲۰۱۸ ما سه آیفون جدید دیگر را شاهد بودیم که همگی از طراحی آیفون X تبعیت می‌کردند؛ آیفون XS، آیفون XS مکس و آیفون XR.

طبق شایعات و گفته تحلیلگران اپل امسال نیز سه مدل آیفون جدید معرفی می‌کند که نمی‌توان نام قطعی آن‌ها را اعلام کرد اما اکثر شایعات آن‌ها را آیفون XI، آیفون XI مکس و آیفون XIR نامیده‌اند که به ترتیب جانشین آیفون XS، آیفون XS مکس و آیفون XR خواهند بود.

طراحی

آیفون ۶ در کنار آیفون ۸

عصر آیفون ۶ تا آیفون ۸ به ما نشان داد که اپل علاقه چندانی به تغییر طراحی دستگاه خود ندارد. همانند چیزی که ما در مک‌ها و آیپدهای این شرکت دیده‌ایم. مشخص است که اپل حداقل ۴ سال را برای طراحی مجدد صبر می‌کند و گزارشات منتشر شده در باره آیفون XI نیز اشاره‌ای به تغییرات رادیکالی در طراحی این دستگاه نداشته‌اند.

چند ماه پیش شایعه‌ای مبنی بر کوچکتر شدن ناچ برای اولین بار منتشر شد. منبع شایعه یکی از تامین کنندگان بزرگ اپل بود که راهی را برای پیاده سازی سنسور RGB و سنسور مجاورتی مادون قرمز زیر پیکسل‌های فعال گوشی هوشمند پیدا کرده بود و باعث شد که گمانه زنی‌ها برای استفاده از این تکنولوژی آغاز شود که منجر به کوچکتر شدن ناچ یا همان بریدگی بالای صفحه نمایش می‌شود. حالا ماه‌ها از آن شایعه گذشته است و مطالب زیاده منتشر شده و ظاهرا ما تغییر زیادی را در پنل جلویی آیفون ۱۱ شاهد نخواهیم بود.

طرح مفهومی منتشر شده برای آیفون ۱۱

البته یک گزارش امیدوار کننده دیگر برای اینکه کوپرتینویی‌ها علاقمند به پنهان کردن سنسورهای موجود در ناچ در پشت صفحه نمایش هستند، منتشر شد. طبق این گزارش اپل از حسگر اثر انگشت تعبیه شده درون صفحه نمایش بهره می‌برد و از آنجایی که ما اپل را می‌شناسیم بعید است که اپل به عقب برگردد و تمرکز خود را بر روی فیس آیدی می‌گذارد. علاوه بر این حسگرهای تعبیه شده داخل صفحه نمایش هنوز کامل و بدون نقص نیستند.

حق اختراع اپل برای سنسور اثر انگشت درون صفحه نمایش

تا جایی که به اندازه صفحه نمایش مربوط می‌شود، هیچ دلیلی وجود ندارد که اپل قصد تغییر سایزها را داشته باشد. تحلیلگران نیز بر این موضوع تاکید دارند و آیفون‌های ۲۰۱۹ با اندازه صفحه نمایش‌های ۵.۸، ۶.۱ و ۶.۵ اینچی معرفی و عرضه خواهند شد. گفته می‌شود احتمالا صفحه نمایش نسل جدید آیفون XR اولد باشد و دیگری خبری از LCD نیست. این تغییر به معنای بالا رفتن رزولوشن و سیاه واقعی‌تر می‌باشد. البته تغییر به اولد احتمالش ضعیف است چون شایعات و اخبار چندانی در این باره منتشر نشده است.

دوربین

ما اخیرا شایعات، اخبار و طرح‌های متعددی را از دوربین آیفون XI و آیفون XI مکس داشته‌ایم و به احتمال زیاد در این دو دستگاه لنز سوم اضافه خواهد شد.

طرح مفهومی منتشر شده از آیفون XI

اوایل که این شایعه مطرح شد، در طرح‌ها دوربین‌ها به صورت افقی در پشت دستگاه قرار می‌گرفتند اما کمی بعد کنار گذاشته شد و طبق شایعات و اطلاعات تازه لنزها در یک قاب مربعی شکل قرار خواهند گرفت.

طرحی که از آیفون نسل بعد با دوربین افقی طراحی شد

لنز سوم برای چه کاری است؟ گمانه زنی‌ها در این باره زیاد بود، احتمالا یک لنز زمان پرواز یا سوپرواید خواهد بود. بر اساس شایعات اخیر احتمالا استفاده از لنز سوپرواید بیشتر است. پس ما انتظار داریم که دوربین آیفون ۱۱ همانند گلکسی S10، الجی V50 و هواوی میت ۲۰ یک لنز تله فتو، یک لنز واید و یک لنز سوپرواید داشته باشد.

تصویر منتشر شده از قالب آیفون XI و آیفون XI مکس

اما ممکن است ما هر دو لنز گفته شده را در آیفون XI ببینیم. برخی شایعات گفته‌اند که اپل بر روی یک دوربین مخفی در پشت دستگاه کار می‌کند که با رنگ به کار برده شده به سادگی قابل تشخیص نیست. گفته می‌شود این پوشش برای لنز سوپرواید است اما ما زیاد مطمئن نیستیم چون معمولا لنزهای سوپرواید سنسورهای کوچکی دارند و به تمامی نوری که به سمتشان می‌آید نیاز دارند. پوشش آن با رنگ به هر نحوی، می‌تواند کار آن را مختل کند. ما معتقدیم اگر قرار به پیاده سازی مخفی کردن لنز باشد احتمالا برای لنز زمان پرواز ToF باشد که به ویژگی‌های واقعیت افزوده و برنامه‌ها کمک بسیاری می‌تواند بکند. البته تمامی این موارد حدس و گمان است و اپل کارهای بسیاری را در این باره می‌تواند انجام دهد.

دوربین زمان پرواز می‌تواند در واقعیت افزوده بسیار کارآمد باشد

آیفون XIR نیز همچنین دوربین بهتری خواهد داشت. در حالی که آیفون XR دارای یک دوربین در پشت بود، اما جانشین آن در سال ۲۰۱۹ یک لنز تله فوتو دریافت خواهد کرد و ما دوربین دوگانه‌ای همانند آنچه که در آیفون XS به کار رفته، می‌بینیم.

طرح مفهومی منتشر شده برای آیفون XIR

تمام رنگ‌های رنگین کمان

آیفون XR رنگارنگترین آیفونی است که ما از زمان آیفون ۵c دیده‌ایم و این نکته مثبتی برای فروش این محصول بود چون برخی از رنگ‌های آن واقعا جذاب و دوست داشتنی بودند. به نظر می‌رسد که آیفون ۱۱R نیز رنگ‌های جذابی را ارائه خواهد داد. در حالی که با اطمینان نمی‌توان گفت اما به نظر می‌رسد رنگ‌های زیر جامانده از خطوط آزمایشی اپل هستند.

تصویر منتشر شده به عنوان تکه‌هایی از قاب آیفون XR 2019

این رنگ‌ها شبیه به رنگ‌های آیفون XR فعلی نیستند، درست است که رنگ کلی ۴ تای آن‌ها شبیه است اما اشباع و حرارت رنگ‌ها بسیار متفاوت است. ما در این تصویر رنگ قرمز را مشاهده نمی‌کنیم که احتمال نبود آن تقریبا صفر است پس در صورت صحت این تصویر نیز، تمامی رنگ‌ها حضور ندارند.

ما هیچ اطلاعات رنگی خاصی از آیفون XI نداریم. اپل علاقه دارد که هر سال یک رنگ جدید به پرچمدار خود اضافه کند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که رنگ جدیدی در آیفون ۱۱ اضافه شود اما هیچ نظری در مورد رنگ انتخابی نداریم.

اتصالات – USB-C ؟

اپل در نهایت در آیپد پرو ۲۰۱۸ از پورت USB-C به جای پورت اختصاصی لایتینگ خود استفاده کرد که یک سورپرایز محسوب میشد. اپل دوست دارد که همه چیز تحت کنترل اکوسیستم خود باشد و این تغییر نیز کمی دور از ذهن بود. به هر حال اپل با آیپد پرو دنبال جاه طلبی جدیدی بود و مجبور شد به این تغییر تن دهد.

در حال حاضر شایعاتی به اضافه شدن پورت USB-C اشاره داشته‌اند که امیدواریم صحت داشته باشد اما بعید است که اپل حداقل امسال این کار را نجام دهد.

از طرفی پورت لایتینگ یک منبع درآمد خوب برای اپل است! چون هر شرکتی که قصد تولید لوازم جانبی برای این پورت را داشته باشد باید به این کمپانی برای دریافت مجوز هزینه پرداخت کند!

اپل قصد دارد که آیپد پرو را شبیه به یک لپ تاپ جلوه دهد تا یک دستگاه پخش رسانه‌ای قابل حمل. آیفون در نزدیکی این دسته قرار ندارد و ما باید حضور پورت لایتینگ را در آیفون XI قبول کنیم.

آب نمی‌تواند من را متوقف کند!

سری آیفون از زمان عرضه آیفون ۷ تا کنون در مقابل آب مقاوم بوده که قابلیت کاربردی می‌باشد. با این حال زمانی که دستگاه خیس است استفاده از آن سخت است، تکنولوژی صفحه نمایش لمسی خازنی با آب میانه‌ای ندارد. شایعه شده که اپل بر روی یک حالت زیر آب کار می‌کند که کاربران می‌توانند حتی زیر آب نیز به آیفون به راحتی کار کنند و یک خیسی کوچک نمی‌تواند مشکل ساز باشد. این ویژگی هیجان انگیزی است که دوست داریم در مورد آن بیشتر بدانیم.

پایان لمس سه بعدی

ما از قبل عرضه آیفون XS شایعاتی را شنیدیم که اپل قصد پایان دادن به تکنولوژی لمس سه بعدی را دارد. ما در حال حاضر آیفون XR را داریم که فاقد این قابلیت است و اپل لمس سه بعدی را با یک لمس بلند ساده جایگزین کرده که نام آن را هپتیک تاچ گذاشته است. هپتیک تاچ در حال حاضر در تمامی قسمت‌های سیستم عامل به کار گرفته نمی‌شود اما اپل تایید کرده که بر روی گسترش عملکرد آن کار می‌کند.

به عبارت دیگر احتمالا اپل آیفون XR را برای دریافت بازخوردها اینگونه روانه بازار کرده و لمس سه بعدی جایی در تصورات اپل برای آیفون‌های آینده ندارد. ما تحلیل، گزارش و شایعاتی را در این باره داشته‌ایم و شاید باید لمس سه بعدی را حذف شده بدانیم.

اما دلیل حذف لمس سه بعدی چیست؟ خب ساخت صفحه نمایش حساس به فشار گران و پروسه تولید آن سخت است. از سوی دیگر لمس سه بعدی یک ویژگی ضروری نیست و اعلب کاربران حتی فراموش می‌کنند که چنین ویژگی در گوشی هوشمند آن‌ها وجود دارد. با این دلایل و شرایط در نسل بعدی آیفون لمس سه بعدی حضور نخواهد داشت.

البته اپل ممکن است این ویژگی را روی سری مکس خود که گران‌تر از سایر آیفون‌ها می‌باشد، حفظ نماید. در صورتی که با این ویژگی آشنایی کامل داشته باشید بسیار کارآمد و جذاب خواهد بود و این ویژگی است که ما فقط در آیفون شاهد هستیم.

قیمت و زمان عرضه آیفون XI

اپل هر ساله در شهریور ماه آیفون‌های جدید خود را در یک رویداد معرفی می‌کند. در حالی که ما هیچ تاییدیه‌ای برای امسال نداریم اما دلیلی وجود ندارد که اپل سنت چندین و چند ساله خود را بشکند. بنابراین انتظار می‌رود که آیفون‌های جدید در دهه سوم شهریور ماه معرفی شوند و یک هفته بعد عرضه جهانی می‌شوند. البته در ایران با اندکی تاخیر وارد می‌شود و دوستان سودجوی گرامی در ابتدای عرضه، این آیفون را که با شرایط فعلی دلار بسیار گران خواهد بود، با قیمتی نجومی‌تر به فروش می‌رسانند.

قیمت گذاری؟ احتمالا اپل از فروش آیفون XS و آیفون XS مکس درس می‌گیرد و افزایش قیمت را روی نسل جدید اعمال نمی‌کند و البته نباید انتظار کاهش قیمت را نیز داشته باشیم. در حقیقت قیمت نسل جدید همانند نسل قبلی خواهد بود، و آیفون XR 2019 با قیمت ۷۵۰ دلار، آیفون ۱۱ با قیمت ۱۰۰۰ دلار و آیفون ۱۱ مکس با قیمت ۱۱۰۰ دلار روانه بازار خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.