پایان پورت لایتنینگ اپل ؛ آیفون تا سال ۲۰۲۴ به پورت USB-C مجهز می‌شود

همانطور که پیش از این گزارش داده بودیم، قانون گذاران اتحادیه اروپا قصد داشتن قانونی را برای تغییر پورت لایتنینگ آیفون به USB-C نهایی کنند. حالا مقامات مربوطه در مورد این قانون به توافق رسیده‌اند.

کمیته بازار داخلی و حمایت از مصرف کنندگان پارلمان اروپا در توییتر این مسئله را اعلام کرد. این قانون سال‌ها است که مورد بررسی قرار گرفته و حالا ارگان‌های مختلف اتحادیه اروپا در مورد این لایحه به توافق رسیدند. الکس آگیوس سالیبا، نماینده پارلمان اروپا در بیانیه‌ای گفت: «ما امروز شارژر مشترک را در اروپا به واقعیت تبدیل کرده‌ایم! مصرف کنندگان اروپایی مدت‌ها از انباشته شدن شارژرهای متعدد با هر دستگاه جدید ناامید بودند. اکنون آن‌ها می‌توانند از یک شارژر برای تمام وسایل الکترونیکی قابل حمل خود استفاده کنند.»

با این حال این قانون باید همچنان باید در اواخر سال جاری میلادی توسط پارلمان و شورای اتحادیه اروپا تصویب شود. طبق بیانیه مطبوعاتی اخیر پارلمان اروپا، این قانون تا پاییز ۲۰۲۴ اجرا می‌شود.

با این قانون تماس وسایل الکترونیکی قابل حمل از جمله گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، دوربین‌های دیجیتال، هدفون، کنسول‌های بازی و … باید با شارژر USB-C سازگار باشند. این قانون می‌تواند به ساده سازی استانداردهای شارژ سریع و بی‌سیم نیز کمک کند.

قانون گذاران معتقدند که این تغییرات در طولانی مدت هزینه مشتریان و تولید کنندگان را کاهش می‌دهد، چون کاربران نیاز به خرید شارژر جدید ندارند و تولید کنندگان هم نیازی به گذاشتن شارژر در بسته بندی نخواهند داشت. اتحادیه اروپا تخمین می‌زند که این قانون باعث کاهش تولید زباله‌های الکترونیکی سالانه تا ۱۱۰۰۰ تن و ۲۵۰ میلیون یورو صرفه جویی برای مصرف کنندگان خواهد شد.

برای برندهایی مانند اپل این قانون می‌تواند تغییرات قابل توجهی را ایجاد کند. اگر چه آیپد و مک بوک به USB-C مجهز شدند اما آیفون همچنان از کانکتور اختصاصی لایتنینگ بهره می‌برد. اپل باید در نهایت آیفون‌های فروخته شده در اروپا را به پورت USB-C مجهز کند. البته اگر اپل پورت را به طور کلی از آیفون حذف کند، دیگر نیازی به پیاده سازی این تغییرات نیست چون قانون جدید صرفا برای دستگاه‌هایی که به صورت سیمی شارژ می‌شوند، اعمال می‌شود.

تصمیم غول کوپرتینو با توجه به مقیاس فروش آیفون می‌تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد. از ۲۴۱ میلیون آیفونی که این شرکت در سال ۲۰۲۱ در سراسر جهان فروخت، ۵۶ میلیون آن برای اروپا بود. با این حال اپل همچنان با این تغییر مخالف است و سال گذشته به رویترز گفت با از رده خارج شده لوازم جانبی لایتنینگ، زباله‌های الکترونیکی افزایش می‌یابد!

از سوی دیگر اپل معتقد است که الزام استفاده از یک نوع کانکتور، از نوآوری جلوگیری می‌کند و به مصرف کنندگان در اروپا و سراسر جهان آسیب می‌رساند.

مینگ-چی کو، تحلیلگر شناخته شده اپل نیز پیش بینی کرده که اولین آیفون USB-C در سال آینده معرفی می‌شود و در حال حاضر نسخه‌های مختلف آیفون USB-C در حال آزمایش هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.