اتحادیه اروپا اپل را مجبور به استفاده از USB-C در آیفون و ایرپاد می‌کند

اتحادیه اروپا برای کاهش تولید زباله‌های الکترونیکی، یک پورت شارژ مشترک را برای تلفن‌های همراه، تبلت و هدفون پیشنهاد کرده است. یکی از مدیران اتحادیه اروپا مدعی است که این اقدام باعث می‌شود مصرف کنندگان سالانه ۲۵۰ میلیون دلار صرفه جویی کنند، چون برای هر دستگاه جدید یک شارژر جداگانه تهیه نمی‌کنند. اتحادیه اروپا کانکتور USB-C را به عنوان پورت شارژ پیشفرض تلفن‌های هوشمند، تبلت، دوربین، هدفون، اسپیکر و کنسول‌های بازی قابل حمل پیشنهاد داده است.

همچنین در این طرح پیشنهادی گفته شده آداپتورهای شارژر از جعبه محصولات حذف شوند. چون با این شرایط مصرف کنندگان از شارژرهای قدیمی خود نیز استفاده می‌کنند و به کاهش ضایعات محیطی کمک می‌نمایند.

همچنین بخوانید:

کمیسیون اتحادیه اروپا گفته که به طور خاص اپل را هدف قرار نداده است. در عوض مجبور به وضع چنین قانونی می‌باشد چون صنعت با گذشت یک دهه مذاکره، نتوانستند به اجماع برسند.

به غیر از پورت شارژ USB-C در همه دستگاه‌ها، اتحادیه اروپا یک استاندارد شارژ سریع مشابه را نیز پیشنهاد می‌کند. تقریبا همه تولید کنندگان دارای قابلیت شارژ سریع هستند که آداپتورهای آن‌ها با هم سازگار نیستند. اتحادیه اروپا از همه تولید کنندگان این حوزه می‌خواهید که یک شارژ سریع ارائه کنند که با هر شارژری کار کند.

البته اپل نیز به این موضوع واکنش داشته و گفته است این مقررات نوآوری را از بین می‌برد:

ما نگران هستیم که مقررات سختگیرانه برای استفاده همه دستگاه‌ها از یک نوع پورت، به جای تشویق، باعث از بین رفتن نوآوری شود که به نوبه خود به مصرف کنندگان در اروپا و سراسر جهان آسیب می‌رساند.

برای اینکه یک پیشنهاد در اتحادیه اروپا به قانون تبدیل شود، باید با اکثریت آرا در پارلمان اروپا تصویب گردد. پس از تصویب، شرکت‌ها ۲۴ ماه فرصت دارند تا با قانون خود را وقف دهند.

البته مقاومت اپل بیشتر می‌تواند بحث درآمدزایی پورت اختصاصی برای این کمپانی باشد، چون از بسیاری از شرکت‌ها بابت تولید محصولات سازگار با لایتنینگ، به اپل پورسانت پرداخت می‌کنند! پیشنهاد اتحادیه اروپا می‌تواند برای اپل بسیار سخت باشد و باید پورت آیفون، ایرپاد و مدل پایه آیپد را برای دستگاه‌های آینده تغییر دهد. شاید در ابتدا برای کسانی که وسایل جانبی سازگار با لایتنینگ دارند کمی ناخوشایند باشد اما در نهایت فواید متعددی را برای مصرف کننده به همراه خواهد داشت.

از طريق رویترز
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.