USB-C در آیفون ؛ قانون اتحادیه اروپا

کمیته حمایت از بازار داخلی و مصرف کننده اروپا (IMCPC)، با ۴۳ رای موافق و ۲ رای مخالف به استاندارد USB Type-C برای دستگاه‌های قابل حمل رای داد. پس از اجرایی شدن این دستور، اتحادیه اروپا برای حضور یک پورت شارژ استاندارد برای دستگاه‌هایی مانند تلفن همراه، تبلت‌ها و دوربین‌های دیجیتال فشار وارد می‌کند. این تصمیم می‌تواند ضربه‌ی قابل توجهی به اپل وارد کند که همچنان از پورت لایتنینگ در آیفون استفاده می‌کند و USB-C را صرفا به آیپد اضافه کرده است.

قانون پیشنهادی اتحادیه اروپا با هدف کاهش زباله‌های الکترونیکی با استفاده از یک شارژر مشترک برای دستگاه‌های قابل حمل است. کمیسیون اروپا پیشنهاد شارژر مشترک را در سپتامبر ۲۰۲۱ ارائه کرد بود. در اوایل سال ۲۰۲۲ اتحادیه اروپا موضع خود را در مورد پورت استاندارد مشترک برای «همه گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، دوربین‌های دیجیتال، هدفون، کنسول‌های بازی و بلندگوهای قابل حمل» اتخاذ نمود.

اتحادیه اروپا امیدوار است با این قانون جدید کاربران بتوانند از یک شارژر برای تمام دستگاه‌های الکترونیکی کوچک و متوسط خود استفاده کنند.

تلفن‌های همراه، تبلت‌ها، دوربین‌های دیجیتال، هدفون‌ها و هدست‌ها، کنسول‌های بازی ویدیویی دستی و بلندگوهای قابل حمل، که از طریق کابل سیمی قابل شارژ هستند، بدون توجه به سازنده، باید به پورت USB Type-C مجهز شوند. معافیت فقط برای دستگاه‌هایی در نظر گرفته می‌شود که برای داشتن پورت USB تایپ C بسیار کوچک هستند مانند ساعت‌های هوشمند، ردیاب‌های سلامتی و برخی تجهیزات ورزشی.

زمانی که پارلمان اروپا به طور کامل این پیش نویس را در جلسه عمومی ماه می تصویب کرد، نمایندگان پارلمان اروپا برای نهایی کردن جزئیات این قانون با دولت‌های اتحادیه اروپا مذاکرات را آغاز می‌کنند. این قانون احتمالا تا سال ۲۰۲۶ لازم الاجرا می‌شود و نمی‌توان گفت که چه تاثیری بر اپل خواهد داشت. چون شاید تا آن زمان اپل به طور کامل پورت را از آیفون حذف کند و همه کارهای آن به صورت بی‌سیم انجام شود. اپل واچ نیز به خاطر اندازه کوچکش، از این قانون معاف است. سال گذشته اپل مدعی شد که با حذف آداپتور از جعبه آیفون در راستای حفاظت از محیط زیست، باعث صرفه جویی ۸۶۱ هزار تن فلز شده است.

آیا فکر می‌کنید اپل با معرفی یک آیفون کاملا بی‌سیم از گزند این قانون در امان می‌ماند و هرگز شاهد آیفون با پورت USB-C نخواهیم بود؟ در نظرات به ما اطلاع دهید.

از طريق European Parliament
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.