بررسی آیفون ۱۲ پرو

آیفون ۱۲ پرو یک گوشی هوشمند جالب می‎باشد که بین آینده و گذشته پل زده است. به نوعی ما را به یاد شکل‌های کلاسیک آیفون ۴ و آیفون ۵ می‌اندازد اما در عین حال تصدیق گرایش‌های فناوری مدرن است و با جسارت به قلمروی جدیدی مانند شبکه ۵G پا می‌گذارد.

از برخی جهات آیفون ۱۲ پرو یک پیشرفت تکراری نسبت به آیفون ۱۱ پرو می‌باشد اما از جهات دیگر تغییرات قابل توجهی رخ داده است. معمولا این سبک تغییرات به موفق بدل می‌شود اما سوال اصلی اینجاست که آیا آیفون ۱۲ پرو به اندازه کافی تغییرات داشته که کاربران را مجاب به خرید کند، به خصوص اینکه برای بسیاری این یک گوشی گران قیمت محسوب می‌شود.

ما اینجا سه تغییر بزرگ آیفون ۱۲ پرو را داریم:

 • طراحی جدید
 • دوربین بهبود یافته
 • ۵G

آیا آیفون ۱۲ پرو را بخریم؟

اگر خیلی مشتاق تجربه اینترنت ۵G هستید و محل زندگی شما از آن پشتیبانی می‌کند، پاسخ سوال فوق ساده است: بله؛ البته بدون در نظر گرفتن محدودیت بودجه‌ای!

برای سایرین پاسخ به این سوال ساده نیست. از نظر شخصی من اینکه هر ساله بخواهید آیفون خود را ارتقا بدهید کار منطقی نیست و اگر کاربر آیفون ۱۱ پرو هستید بهتر است هزینه نکنید. در واقع این شرایط با توجه به قیمت ارز خیلی راحت می‌تواند به کاربران آیفون XS و حتی آیفون X هم بسط پیدا کند زیرا این تلفن‌ها برای بسیاری از موارد سریع و عالی هستند. اگر قصد انجام کارهای سنگین از نظر پردازشی، عکاسی و دوربین را دارید باید به فکر مهاجرت از آیفون X به آیفون ۱۲ پرو باشید.

اگر در حال حاضر از آیفون XR یا آیفون ۱۱ استفاده می‌کنید، آیفون ۱۲ پرو یک آپدیت منطقی است. این به خاطر عملکرد دو دستگاه گفته شده نیست، دلایل ما صفحه نمایش بهتر، دوربین متنوع و با کیفیت‌تر و همچنین طراحی جذاب است. اگر صفحه نمایش بزرگ آیفون ۱۱ یا آیفون XR برای شما جذاب است، در آیفون ۱۲ پرو هم این تجربه را خواهید داشت چون این آیفون کمی بزرگتر از آیفون ۱۱ پرو و نسل‌های قبل آن است.

جدای از قیمت دل انگیز دلار، قیمت آیفون ۱۲ پرو در سطح جهانی هم بالا است و نسخه پایه آن با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت (الحمدالله) به قیمت ۹۹۹ دلار به فروش می‌رسد. این قیمت برای ظرفیت ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایت به ترتیب به ۱۰۹۹ و ۱۲۹۹ می‌رسد. بدیهی است که با کنار هم گذاشتن قیمت دلار، قیمت به دلار، و طمع دلالان عزیز، یک برچسب قیمت نامعقول روی این تلفن هوشمند می‌خورد و باید برای خرید آن به این فکر کنید که چه چیزی از یک تلفن هوشمند می‌خواهید و چقدر بودجه دارید؟

طراحی آیفون ۱۲ پرو

طراحی آیفون 12 پرو

پس از چند نسل آیفون به رژیم روی آورده و کمی نازک‌تر و سبک‌تر از نسل قبل گردیده است اما نه خیلی! به طور کلی آیفون ۱۲ پرو در همه ابعاد کاهش داشته که یک پیشرف خوب است.

آیفون ۱۲ پرو یک تلفن هوشمند زیبا به نظر می‌رسد. نمی‌توان گفت بیش از حد یادآور آیفون ۴ یا آیفون ۵ است، حتی اگر از همان ایده‌های اساسی طراحی پیروی کند. تغییر اصلی نسبت به قبل، قاب فلزی تخت است و خبری از گرد کردن لبه‌ها نیست. به طور کلی این تغییر نکات مثبت و منفی خود را دارد. به طور مثال برداشتن دستگاه از روی سطح آسان‌تر شده ولی گذاشتن کمی سخت‌تر و از سوی دیگر در دست نیز همانند نسل پیشین راحت نیست.

اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم که آیا طراحی آیفون ۱۲ پرو از آیفون ۱۱ پرو، XS و یا X بهتر است، حداقل از نظر زیبایی شناسایی غیرممکن است اما جلوه تازگی آن مشخص است. بیشتر شبیه به یک ابزار است، یک شروع برای تغییرات نسل‌های قبلی که بیشتر شبیه به یک قطعه براق و ظریف از دنیای تکنولوژی است. نمی‌توان تغییرات طراحی آیفون ۱۲ پرو را پیشرفت یا پسرفت اعلام کرد و این یک تغییر غیرمعمولی است!

اپل تمایل دارد که با هر نسل یک رنگ جدید اضافه کند و ما خوشحالیم که آیفون ۱۲ پرو هم از این قاعده مستثنی نیست. در کنار رنگ‌های سیاه، نقره‌ای/سفید و طلایی رنگ آبی اقیانوس آرام! را نیز اضافه کرده که آبی بسیار تیره‌ای است. این یک رنگ بی‌انتها در زمینه مد و لوازم جانبی است و ما انتظار نداریم به این زودی‌ها از مد بیتفد.

صفحه نمایش آیفون ۱۲ پرو

از سال گذشته و آیفون ۱۱ پرو در بخش صفحه نمایش تغییرات رادیکالی صورت نگرفته است. آیفون ۱۲ پرو با وفاداری به کیفیت رنگ فوق‌العاده صفحه نمایش سوپر رتینا XDR اولد را حفظ کرده اما اندازه آن از ۵.۸ اینچ به ۶.۱ اینچ و رزولوشن آن به ۲۵۳۲×۱۱۷۰ رسیده است که به تراکم پیکسلی ۴۵۷ ppi منجر می‌شود. این یک نمایشگر ساده و زیبا است.

به لطف طراحی جدیدی که روی بدنه گوشی صورت گرفته پنل بزرگتری از پرچمدار سال گذشته در آیفون ۱۲ پرو قرار گرفته است. این تغییر به خاطر کوچکتر شدن قابل توجه حاشیه‌ها نیست و در واقع طراحی مسطح آیفون ۱۲ پرو باعث این تغییر شده است.

یکی دیگر از تغییرات صفحه نمایش استفاده از محافظ سرامیکی است. این تغییر هیچ تاثیری در مشاهده صفحه نمایش ندارد و فقط به دوام شیشه مربوط می‌گردد.

مدل گوشی

حداکثر روشنایی (nits) بالاتر بهتر است

حداقل روشنایی (nits) پایین تر بهتر است

کنتراست بالاتر بهتر است

دمای رنگ (کلوین)

گاما

دقت رنگ rgbcmy پایین‌تر بهتر است

دقت رنگ grayscale پایین‌تر بهتر است

آیفون ۱۲ پرو

۸۰۱
(عالی)

۱.۸
(عالی)

غیر قابل اندازه گیری
(عالی)

۶۷۳۹
(عالی)

۲.۱۷

۲.۳۲
(خوب)

۷.۱۹
(متوسط)

آیفون ۱۱ پرو

۷۹۲
(عالی)

۱.۹
(عالی)

غیر قابل اندازه گیری
(عالی)

۶۷۲۷
(عالی)

۲.۱۹

۲.۰۳
(خوب)

۶.۲۶
(متوسط)

آیفون XS

۶۶۴
(عالی)

۲
(عالی)

غیر قابل اندازه گیری
(عالی)

۶۶۴۴
(عالی)

۲.۲

۰.۹۱
(عالی)

۲.۱
(خوب)

آیفون ۱۲

۶۱۹
(عالی)

۱.۸
(عالی)

غیر قابل اندازه گیری
(عالی)

۶۷۲۹
(عالی)

۲.۱۸

۲.۱۶
(خوب)

۶.۲۷
(متوسط)

 

دوربین آیفون ۱۲ پرو

دوربین آیفون 12 پرو

در دوربین سه گانه آیفون ۱۲ پرو پیشرفت‌های قابل توجهی رخ داده است. در واقع دوربین یکی از تفاوت‌های اصلی مدل معمولی با پرو است.

اولین تغییر این دوربین اضافه شده سنسور LiDAR است که به شما امکان ثبت تصاویر پرتره با کیفیت در نور کم را می‌دهد. کاری که LiDAR انجام می‌دهد این است که پرتوهای نامرئی به سمت محیط پرتاب می‌کند که به ساخت نقشه سه بعدی از آن کمک می‌کند. به این ترتیب آیفون ۱۲ پرو حتی در شرایط چالش برانگیز هم می‌تواند اطلاعات را جمع آوری کند. سنسور LiDAR می‌تواند در زمینه‌های مختلف کاری مانند طراحی داخلی مفید واقع شود و در آینده نیز قطعا کارایی‌های بیشتری خواهد داشت.

با توجه به مشخصات فنی دوربین آیفون ۱۲ پرو، دیافراگم f/1.6 و لنز ۷ عنصری جدید باعث می‌شود ۲۷ درصد نور بیشتری به سنسور برسد و وضوح تصویر بهتر شود.

به روزرسانی‌های سخت افزاری با الگوریتم‌های پیشرفته عکاسی همراه هستند. آیفون در گذشته هم با HDR هوشمند تصاویر خیره کننده‌ای می‌گرفت و در آیفون ۱۲ پرو پیشرفت هم داشته است.

کیفیت عکس برداری

اگر مباحث عددی را کنار بگذاریم، تصاویر خروجی آیفون ۱۲ پرو همانند نسل قبلی خود فول‌العاده هستند. جزئیات، رنگ و وضوح به خوبی در تصاویر ثبت شده با آیفون ۱۲ پرو موج می‎زند.

تفاوت تصایر با نسل آیفون XS بسیار چشم گیرتر است، به خصوص در برخی از صحنه‌ها نوردهی و تکنیک‌های HDR هوشمند، تصویر خروجی را بسیار تحت تاثیر قرار داده است. در شرایط نوری کم آیفون ۱۲ پرو به صورت قابل توجهی از آیفون XS و حتی آیفون ۱۱ پرو بهتر است. اینکه اپل حالت بهبود یافته شب را در آیفون ۱۱ پرو قرار نمی‌دهد بسیار ناامید کننده است اما شاید از نظر فنی این امکان وجود نداشته باشد؛ چه بهانه خوبی!

سیستم دوربین سه گانه همانند گذشته است، یک لنز سوپرواید، یک لنز واید معمولی و یک لنز تله فتو در کناه هم قرار دارند. این ترکیب به شما انعطاف پذیری قابل توجهی دز ثبت تصاویر می‌دهد و البته با عملیات‌های نرم افزاری اپل تغییر رنگ و تفاوت عجیب و غریبی بین سه دوربین وجود ندارد.

گذشته از توانایی‌های چشمگیر آیفون ۱۲ پرو در زمینه عکاسی و نوردهی، باز هم شاهد تعصب اپل به رنگ‌ها گرم هستیم. البته این یک سلیقه است و اکثر کاربران تصاویر با رنگ گرم را ترجیح می‌دهند. اگر شما مخالفان این نوع تصاویر هستید باید دست به ویرایش بزنید.

اسپیکر

طبق معمول چند ساله اخیر، صدای خروجی از آیفون ۱۲ پرو برای یک تلفن هوشمند فوق‌العاده است. اگر شما همچنان از یک آیفون با اسپیکر تکی در پایین دستگاه استفاده می‌کنید، احتمالا عاشق صدای استریو تولیدی آیفون‌های جدید خواهید شد.

آیفون ۱۲ پرو هم از همان ترکیب آشنای دو بلندگو استفاده می‌کند و صدای خروجی عمیق، واضح و بلند است. بنابراین اگر از گوشی خود زیاد برای مشاهده فیلم استفاده می‌کنید این آیفون جوابگوی نیاز شما است.

سخت افزار و نرم افزار آیفون ۱۲ پرو

سخت افزار آیفون 12 پرو

آیفون ۱۲ پرو از نسل جدید تراشه سری A اپل بهره می‌برد. این تراشه که A14 بایونیک نام دارد عملکردی ۵۰ درصد بهتر در زمینه پردازش و گرافیک نسبت به نسل قبلی خود دارد.

تراشه A14 از نظر فنی نیز تراشه جالبی است چون اولین تراشه با فرآیند ساخت ۵ نانومتری می‌باشد. این فرآیند تولید مصرف انرژی را پایین‎تر و عملکرد را سریع‌تر می‌نماید. با وجود اینکه باتری درون آیفون ۱۲ پرو کمی کوچکتر از آیفون ۱۱ پرو است، اما عملکرد باتری به طور محسوسی بهتر می‌باشد.

البته جدای از سخت افزار قوی، سیستم عامل iOS هم در این زمینه اثر گذار است. در بیشتر مواقع شما تفاوتی در عملکرد آیفون ۱۲ پرو و آیفون XS و حتی آیفون X حس نمی‌کنید و فقط در مواقع خاص قدرت بالاتر A14 بایونیک تعیین کننده است.

آیفون ۱۲ پرو با سیستم عامل iOS 14 همراه است که قابلیت‌های جدیدی مانند ویجت و منوی اپلیکیشن‌ها دارد. البته این ویژگی‌ها ابتکار اپل نیست و در سایر سیستم عامل‌هم شاهد آن‌ها بوده‌ایم.

در سال‌های اخیر، اپل عادت کرده است که ویژگی‌های جدید را امتحان کند و بر اساس تعامل کاربر آن‌ها را بازسازی کند و احتمال دارد در آینده قسمت ویجت‌ها و منوی اپلیکیشن‌ها تغییراتی را داشته باشد.

آیفون ۱۲ پرو ۵G

احتمالا بتوان بزرگترین تغییر خانواده آیفون را پشتیبانی از ۵G دانست. این اولین بار است که یک ‌آیفون با قابلیت ۵G به بازار عرضه می‌شود.

فناوری ۵G تمامی امکاناتی که ما از یک شبکه نسل بعد انتظار داریم را فراهم می‌کند، دانلود و پخش سریعتر، کاهش تاخیر و بهبود عملکرد کلی کار یک شبکه متراکم، برخی از ویژگی‌های ۵G هستند.

آیفون ۱۲ پرو باندهای مختلفی را پوشش می‌دهد که متاسفانه چندان این شبکه در کشور ما جا نیفتاده و در حال حاضر فقط به صورت آزمایشی در حال استفاده است.

البته گستردگی پوشش شبکه ۵G در خارج از مرزهای ایران هم چندان تعریفی ندارد و پتانسیل ۵G آیفون ۱۲ در شرایط فعلی بیشتر بالقوه است.

عمر باتری آیفون ۱۲ پرو

اوه مشکل!

اپل امسال ظرفیت باتری آیفون ۱۲ پرو را نسبت به نسل قبلی کاهش داده است، باتری همیشه در محصولات اپل فدای نازکی و ظرافت می‌شود. اما اینجا یک برگ برنده وجود دارد، تراشه ۵ نانومتری که معجزه می‌کند. با وجود قدرت بیشتر تراشه و صفحه نمایش بزرگتر و همچنین باتری کوچکتر، آیفون ۱۲ پرو عملکرد بهتری نسبت به نسل قبلی خود دارد!

البته فرآیند ساخت ۵ نانومتری مدتی را با ما خواهد بود چون مشخص نیست فناوری چه زمانی به سوی یک فرآیند ساخت کوچکتر برود.

در تست باتری انجام شده روی آیفون ۱۲ پرو این دستگاه ۱۲ ساعت و ۳۰ دقیقه دوام آورد که همان عدد آیفون ۱۲ در تستی مشابه است. این عملکرد مشابه نیز منطقی می‌باشد چون تراشه، باتری و صفحه نمایش یکسان هستند. با این شرایط می‌توان امید داشت با استفاده متوسط باتری گوشی دو روز دوام بیاورد. اگر مصرف شما متوسط نباشد این دستگاه تا یک روز و نیم می‌تواند شارژدهی داشته باشد.

البته با وجود یک روز و نیم دوام، شما احتمالا مجبور خواهید بود همان رویه شارژ هر شب را در پیش بگیرید که در روز دوم با کمبود باتری مواجه نشوید.

متاسفانه خبری از آداپتور شارژر درون جعبه این دستگاه نیست و این یعنی باید آداپتور را به طور جداگانه تهیه کنید یا از آداپتور دستگاه‌های قبلی خود استفاده نمایید که به احتمال زیاد حداقل یکی در خانه دارید. البته پیشنهاد من این است که اگر قصد خرید شارژر را دارید رو به خرید یک شارژر بی‌سیم بیاورید که بدون کابل تمامی پرچمداران برندهای مختلف را شارژ می‌کند.

شارژ آیفون ۱۲/۱۲ پرو با استفاده از آداپتور ۲۰ واتی اپل

 • در ۱۵ دقیقه ۲۷ درصد
 • در ۳۰ دقیقه ۵۵ درصد
 • در ۴۵ دقیقه ۷۴ درصد
 • در ۱ ساعت ۸۵ درصد
 • در ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه ۹۵ درصد
 • در ۱ ساعت و ۵۸ دقیقه ۱۰۰ درصد

Magsafe آیفون 12 پرو

البته اپل از شارژر بی‌سیم جدید خود با نام MagSafe هم رونمایی کرده است که می‌توانید به صورت جداگانه تهیه کنید. به دلیل کوچک بودن این محصول، برای سایر دستگاه‌ها مناسب نیست. به خاطر انطباق مغناطیسی با خانواده آیفون ۱۲ برای این دستگاه‌ها عالی است اما اگر یک گزینه بهتر می‌خواهید که با تمامی دستگاه‌ها مناسب کار کند باید روی گزینه‌های شخص ثالث سرمایه گذاری کنید.

۸۹%
عالی

آیفون ۱۲ پرو

 • طراحی
 • دوربین
 • باتری
 • سخت افزار
منبع PhoneArena
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.