حذف شارژر و هندزفری از جعبه آیفون ، برای اپل ۶.۵ میلیارد سود داشته است

هنگامی که میگ-چی کو، تحلیلگر TF International، در ژوئن ۲۰۲۰ ادعا کرد که اپل از جعبه سری آیفون ۱۲ شارژر و هندزفری را حذف می‌کند، کاربران باور نمی‌کردند. اپل دلیل این کار خود را حمایت از محیط زیست اعلام کرد و اشاره داشت با کاهش اندازه جعبه‌های آیفون، حدود ۷۰ درصد فضای بیشتر برای قرار دادن دستگاه در پالت حمل و نقل آزاد می‌گردد.

حضور کارتن‌های بیشتر آیفون در یک پالت، اپل را قادر می‌سازد تلفن‌های بیشتری را در یک زمان برای کاربران ارسال نماید. در نتیجه استفاده از جعبه‌های کوچک باعث می‌شود که اپل سالانه تا ۲ میلیون تن انتشار کربن را کاهش دهد. این معادل حذف ۵۰۰ هزار خودرو از جاده است.

اما اغلب این عقیده را ندارند که تغییر اپل ( که سایر تولید کنندگان مانند گوگل و سامسونگ نیز آن را کپی کردند)، به خاطر محیط زیست باشد. بسیاری بر این باورند که تنها هدف اپل از این کار برای رسیدن به سود بیشتر است.

همچنین بخوانید:

اپل با عرضه اولین آیفون با ۵G، اقدام به حذف شارژر و هندزفری از جعبه کرد و به نحوی هزینه مودم‌های ۵G را با این کار پرداخت نمود.

طبق گزارش منتشر شده، اپل با حذف شارژر و هندزفری از جعبه در مجموع ۵ میلیارد پوند تا کنون صرفه جویی کرده که معادل ۶.۵ میلیارد دلار است. اپل با حذف لوازم جانبی از جعبه آیفون، قیمت دستگاه را کاهش نداد. در همان زمان بسیاری از خریداران آیفون که می‌خواستند گوشی خود را سریع شارژ کنند، فقط آداپتورهای ۵ واتی را داشتند که در جعبه‌های قدیمی حضور داشت و مجبور بودند هزینه جداگانه‌ای برای خرید آداپتور و شاید هندفری پرداخت کنند.

حذف هندزفری سیمی از جعبه آیفون منجر به این شد که بسیاری از کاربران به فکر خرید ایرپاد بیفتند که ارزان‌ترین مدل آن در حال حاضر ۱۲۹ دلار قیمت دارد. وقتی میلیون‌ها دستگاه آیفون که نیاز به هندزفری و شارژر دارند را در نظر بگیرید، پول زیادی که از این تغییر به حساب اپل رفته را متوجه می‌شوید.

کاهش اندازه جعبه که باعث جابجایی بیشتر جعبه‌ها در هر پالت می‌شود، هزینه‌های حمل و نقل اپل را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد. طبق محاسبه تحلیلگران، اپل در هر آیفونی که می‌فروشد معادل ۳۵ دلار پس اندازه می‌کند. با این حال هیچ کاهش قیمتی از سوی کمپانی برای کاربران اعمال نشده است.

از زمانی که اپل شارژر و هندزفری را از جعبه آیفون حذف کرد، حدود ۱۹۰ میلیون آیفون فروخته است. مجموع پولی که اپل از این اقدام به دست آورده به ۵ میلیارد پوند (۶.۵ میلیارد دلار) می‌رسد. به عبارت دیگر اگر اپل سود این تغییرات را به مشتریان می‌داد، اکنون مردم ۶.۵ میلیارد دلار ثروتمندتر بودند.

حتی اگر بگوییم نصف این مبلغ نیز درست باشد، اپل ۳.۲۵ میلیارد دلار صرفه جویی نموده است. این مبالغ بدون در نظر گرفتن هزینه صرف شده توسط کاربران برای خرید شارژر جدید است. همجنین اپل حدود ۲۹۳.۴ میلیون دلار از فروش لوازم جانبی به دست آورده که تا حد زیادی مدیون حذف آداپتور شارژر و هندزفری از جعبه‌های آیفون است.

به بیانی دیگر اغلب کاربران هیچ صرفه جویی نکردند و مجبور به پرداخت هزینه برای شارژر و هندزفری شدند و سود حاصله این میان به اپل رسید، چون دیگر خبری از لوازم جانبی مرسوم رایگان در جعبه نبود.

این مبالغ دریافتی باعث افزایش سود اپل و بالا رفتن قیمت سهام آن می‌شوند. مدیرانی مانند تیم کوک میلیون‌ها دلار سود می‌کنند و کاربران باید شارژر و هندزفری را جداگانه خرید کنند.

از طريق Daily Mail
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.