دیپ فیوژن یا Deep Fusion چیست؟ نگاهی به ویژگی جدید دوربین آیفون

اپل سرانجام نسخه نهایی iOS 13.2 را منتشر کرد و همانطور که پیش بینی میشد ویژگی دیپ فیوژن به آیفون ۱۱، آیفون ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ پرو مکس اضافه شد. Deep Fusion یک تکتنیک جدید پردازش تصویر است که کیفیت تصاویر را بهبود می‌بخشد و به لطف تراشه قدرتمند A13 به آیفون‌های جدید اضافه شده است، بنابراین آیفون‌های قدیمی‌تر از آن بهره نمی‌برند.

دیپ فیوژن ۹ تصویر را ثبت می‌کند؛ ۴ تصویر قبل از زدن دکمه شاتر، ۴ تصویر بعد از زدن دکمه شاتر و یک تصویر با نوردهی طولانی‌تر که هنگام زدن دکمه شاتر ثبت می‌شود. پس از آن، تراشه A13 تمامی تصاویر را تجزیه و تحلیل می‌کند و جزئیات بیشتری را از آن‌ها استخراج می‌نماید، فرآیندی که اپل نام آن را علم دیوانه عکاسی محساباتی می‌نامد.

قطعا این ویژگی جالب به نظر می‌رسد اما بیاید نگاهی به آن در عمل بیاندازیم و ببینیم آیا واقعا تاثیر گذار است و یا صرفا یک شوی تبلیغاتی می‌باشد! لازم به ذکر است Deep Fusion در شرایط نوری کم که حالت شب فعال می‌شود یا شرایط نوری زیاد که HDR هوشمند کارها را در دست می‌گیرد، کاربرد ندارد.

بدون توضیحی در مورد تصاویر نگاهی به آن‌ها بیاندازیم:

معمولی
دیپ فیوژن
معمولی
دیپ فیوژن
معمولی
دیپ فیوژن
معمولی
دیپ فیوژن

اگر به صحفه نمایش گوشی خود نگاه کنید، احتمال متوجه اختلاف تصاویر نشوید. واقعیت این است که دیپ فیوژن باعث تغییر می‌شود اما اگر از نمای نزدیک و یا با زوم به تصاویر نگاه کنید.

در این بررسی تصاویر در یک مانیتور ۲۲ اینچی تصاویر به افراد معمولی نمایش داده شدند و این افراد به راحتی تفاوت تصاویر دیپ فیوژن را تشخیص دادند و گفتند که واضح‌تر هستند و جزئیات بیشتری دارند.

به طور کلی می‌توان تفاوت‌های مشخص شده در این بررسی را وضوح تصاویر و جزئیات بیشتر در ژاکت، وسایل خز دار و رشته‌های مو دانست. تصاویر غنی‌تر به نظر می‌رسند و ما نتیجه کار را دوست داریم. در ادامه برش‌هایی نزدیک‌تر از تصاویر بالا را در کنار یکدیگر داریم. (سمت راست دیپ فیوژن، سمت چپ معمولی)

با این حال جزئیات و وضوع بیشتر باعث شده که نویز تصاویر کمی افزایش یابد. اگر به تصاویر زیر دقت کنید نویز بیشتر را در تصاویر ثبت شده با دیپ فیوژن مشخص است. (سمت راست دیپ فیوژن، سمت چپ معمولی)

نتیجه گیری

در پایان دیپ فیوژن اینجاست که در پس زمینه برای افزایش وضوح و جزئیات کار می‌کند و نتیجه یک عکس با جزئیات، وضوح و البته نویز بیشتر است. این یک تغییر بزرگ نیست که فکر کنید از صفحه نمایش کوچک گوشی هوشمندتان قابل درک است، اما اگر در یک صفحه نمایش بزرگتر به تصاویر نگاه کنید تفاوت را احساس می‌کنید. این تفاوت در حدی محسوس است که شاید فکر کنید تصاویر قبل از دیپ فیوژن جزئیات قابل قبولی نداشتند!

Deep Fusion هیچ گزینه‌ای برای فعال کردن یا غیرفعال کردن ندارد اما یک رابطه عکس با یکی از ویژگی‌های آیفون دارد که می‌توانید از آن برای فعال و غیرفعال کردن آن استفاده کنید! اگر گزینه Photos Capture Outside the Frame که قبلا در این مطلب به آن پرداخته‌ایم فعال باشد، دیپ فیوژن کار نخواهد کرد.

همچنین بخوانید:

منبع PhoneAreana
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.