تحریم‌های ایران برای اپل دردسرساز شد، بایکوت اپل توسط چینی‌ها

جنگ تجاری آمریکا و چین بسیار بالا گرفته است و اخیرا سابرینا منگ وانژو، معاون رئیس هیئت مدیره، و همچنین رئیس امور مالی هواوی دستگیر شد، و حالا چینی‌ها می‌خواهند این اقدام ایالات متحده آمریکا را تلافی کنند.

طبق گزارش منتشر شده، شرکت‌های بزرگ چینی از کارمندان خود خواسته‌اند که به خاطر دستگیری سابرینا به هیچ عنوان از محصولات اپل خرید نکنند.

سابرینا همچنین دختر بنیان گذار هواوی و وارث غول مخابراتی چین است، که چندی پیش به درخواست دولت آمریکا به جرم دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران دستگیر شد.

حالا کمپانی‌های بزرگ چینی با دادان یارانه به کارکنان خود آن‌ها را به خرید گوشی‌های هوشمند و سایر محصولات از هواوی تشویق می‌کنند. اغلب کمپانی‌ها ۱۰ تا ۲۰ درصد هزینه خرید را پرداخت می‌کنند و برخی حتی به طور کامل هزینه خرید از محصولات هواوی را پوشش می‌دهند! بیش از ۲۰ کمپانی نیز در مصاحبه‌ها با رسانه‌های مختلف از خرید محصولات از هواوی مانند سیستم مدیریم کسب و کار خبر داده‌اند.

کمپانی Shanghai Youluoke Electronic and Technolog هزینه کامل ۲ گوشی هواوی برای هر کارمند خود را می‌پردازد. کمپانی Shenzhen Yidaheng  نیز ۱۸ درصد هزینه خرید از هواوی یا ZTE را پوشش می‌دهد. Fuchun Technology که یک شرکت مخاطراتی است، اعلام کرده به هر کدام از کارمندان خود که قبل از پایان سال ۲۰۱۸ گوشی هواوی خرید کن مبلغی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ یوان (۱۴.۵ تا ۷۲.۵ دلار) پرداخت می‌کند.

البته این حرکت کمپانی‌ها با حمایت دولت چین انجام شده است. در حال حاضر اپل و هواوی بر روی جایگاه دومی فروش گوشی‌های هوشمند با یکدگیر رقابت می‌کنند. یک کمپانی ماشین سازی در شنژن، جایی که مقر اصلی هواوی است، کارمندان را تهدید کرده در صورتی که از محصولات اپل خریداری کنند، آن‌ها را مصادره و آتش می‌زند!

اپل که حساب ویژه‌ای همیشه بر روی بازار چین باز می‌کند، در حال حاضر شرایط خوبی را تجربه نمی‌کند. از سویی شکایت کوالکام و ممنوعیت فروش آیفون، و از سوی دیگر بایکوت توسط کمپانی‌های چینی! نظر شما چیست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.