مودم ۵G ساخت اپل در آیفون ۲۰۲۳ استفاده می‌شود

اپل به زودی آیفون را با مودم ۵G خود عرضه می‌کند و باید در سال ۲۰۲۳ منتظر این اتفاق باشیم. این یعنی دیگر کوالکام تنها عرضه کننده مودم برای آیفون نخواهد بود و شاید در سال‌های آینده از معادلات اپل کنار گذاشته شود.

اپل قصد ندارد که تراشه ۵G را در SoC سری A آیفون ۲۰۲۳ ادغام کند. اغلب تلفن‌های ۵G جدید دارای مودم یکپارچه در SoC هستند. این باعث می‌شود که محمصول نهایی ارزان‌تر و کارآمدتر باشد. با این حال اپل همیشه از مودم مستقل استفاده کرده و هرگز مودم را با تراشه سری A ادغام نکرده است.

از آنجایی که ۵G نسبتا نوپا است، باید انتظار تغییر استانداردها و مشخصات را داشته باشیم. باندهای پشتیبانی شده ۵G ممکن است در کشورها مختلف باشد. جداسازی مودم ۵G از SoC اپل را قادر می‌سازد که بدون طراحی مجدد زمان گیر SoC خود، مودم را به روز کند.

همچنین بخوانید:

سازنده تراشه تایوانی TSMC تا کنون تمامی تراشه‌های SoC اپل را تامین کرده است. منطقی می‌باشد که این کمپانی را مسئول تولید مودم ۵G اپل تصور کنیم.

کوالکام در مراسم روز سرمایه گذار خود گفت که انتظار دارد اپل در سال ۲۰۲۳ تنها ۲۰ درصد مودم خود را از این شرکت تهیه کند. این به احتمال زیاد بدان معناست که ۸۰ درصد مودم مورد نیاز اپل را خودش تولید می‌کند و کوالکام تنها مسئول مودم برای آیفون‌های قدیمی‌تر است.

با توجه به اینکه اپل در سال ۲۰۱۹ به یک توافق گران قیمت با کوالکام رسید، این حرکت تعجب آور نیست. تواقی که باعث شد اینتل از تجارت مودم ۵G خارج شود.

نکته جالب ماجرا اینجاست که اپل در اوایل همان سال، مهندس اصلی مودم ۵G اینتل، Umashankar Thyagarajan، را استخدام کرد. او نقش مهمی در توسعه مودم اینتل ایفا کرد و به عنوان مدیر ارشد بازوی مهندسی پروژه ۵G اینتل مشغول به کار بود. غیر منطقی نیست که فکر کنیم او نقش مشابهی را در اپل ایفا کند. علاوه بر این، اپل کسب و کار مودم اینتل را در اواسط سال ۲۰۱۹ خریداری کرد و از آن برای پیشبرد هدف خود استفاده نمود.

از طريق DigiTimes
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.