اگر تعرفه ۲۵ درصدی اعمال شود، اپل می‌تواند تولید آیفون را از چین منتقل کند

با وجود جنگ تجاری آمریکا و چین ، آیفون اپل تا کنون از هر گونه تعرفه اضافی در امان مانده است. چندی پیش رئیس جمهور آمریکا هشدار داد که او می‌تواند به زودی بر روی پرفروشترین محصول اپل تعرفه ۱۰ یا ۲۵ درصدی اعمال کند. طبق گزارش بلومبرگ غول کوپرتینو این تهدید را بسیار جدی گرفته است.

در حال حاضر اپل هیچ برنامه‌ای برای انتقال فوری خط تولید محصولاتش به خارج از چین ندارد. در واقع اگر ترامپ تعرفه ۱۰ درصدی اعمال کند، این کمپانی به حضور در چین ادامه خواهد داد. اما اگر این تعرفه ۲۵ درصد باشد اپل مجبور به ارزیابی وضعیت و در نهایت خروج از چین است.

یکی از تامین کنندگان اپل مکان‌های جایگزین را برای تولید آیپد و مک به اپل پیشنهاد داده که از اعمال تعرفه بر روی این دو محصول جلوگیری شود. اما انتقال کامل خط تولید محصولات اپل بسیار دشوار است و این کمپانی می‌خواهد تا لحظه آخر این تصمیم بزرگ را نگیرد.

اپل در حال حاضر در هند نیز خط مونتاژ دارد، اما اینکه بخواهد به هند کاملا منقل شود، یک عملیات بسیار بزرگ و سخت خواهد بود. علاوه بر این، اپل به صدها تامین کننده متصل است که همگی در شنژن چین واقع شده‌اند، جایی که اکثریت آیفون‌های این شرکت تولید می‌شوند.

گفته می‌شود اگر تعرفه ۱۰ درصدی اعمال شود، موجب افت ۱ دلاری سود برای هر سهم از سهام اپل می‌شود. اگر این تعرفه ۲۵ درصد شود، به ۲.۵ دلار کاهش سود برای هر سهم منجر می‌شود.

منبع بلومبرگ
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.