ترامپ ؛ گوشی‌های وارد شده از چین از جمله آیفون با تعرفه ۱۰ یا ۲۵ درصدی مواجه می‌شوند

اپل تا به حال توانسته که از اینکه تبدیل به تلفات جنگ تجاری آمریکا و چین بشود، جلوگیری کند. اما دونالد ترامپ در مصاحبه اخیرش با وال استریت ژورنال گفته که مهمترین تولید اپل می‌تواند به زودی شامل تعرفه‌های واردات شود. ترامپ در مصاحبه خود با این روزنامه خاطر نشان کرده که علاوه بر افزایش تعرفه‌ها به ۲۵ درصد از کالاهای وارداتی چین به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار، او قصد دارد تعرفه‌های ۱۰ و ۲۵ درصدی را برای سایر کالاهای وارداتی (به ارزش ۲۶۷ میلیارد دلار) که در حال حاضر با مالیات اضافه مواجه نشده‌اند، اعمال کند.

زمانی که از او درباره این تعرفه‌ها برای آیفون و سایر تلفن‌های همراه و لپ تاپ‌ها که در چین مونتاژ می‌شوند پرسیده شده، پاسخ داد: شاید. شاید. بستگی به میزان آن دارد. منظورم این است که من می‌توانم آن را ۱۰ درصد افزایش دهد و مردم به آسانی با آن کنار بیایند.

اپل با اینکه محصولات خود همانند آیفون و آیپد را در ایالات متحده آمریکا طراحی می‌کند، اما مونتاژ آن‌ها در چین و کارخانه‌های محلی انجام می‌شود. این محصولات که از خاک چین به آمریکا منتقل می‌شوند احتمالا در معرض تعرفه‌های واردات قرار می‌گیرند. رئیس جمهور آمریکا به اپل و سایر شرکت‌های این کشور گفته بود که تولیدات خود را در خاک آمریکا انجام دهند. او در این خصوص گفته بود: من توصیه می‌کنم که آن‌ها کارخانه‌های خود را در اینجا بسازند و محصولات را در آمریکا تولید کنند. و آن‌ها گزینه‌های بسیار دیگری دارند.

ترامپ با هدف اشتغال زایی و همچنین کم کردن واردات از چین، این جنگ تجاری را آغاز کرد. با این حال بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که اعمال تعرفه بر روی محصولات محبوبی همچون آیفون باعث افزایش قیمت این دستگاه می‌گردد و تاثیر منفی بر روی اقتصاد آمریکا می‌گذارد. اگر کمپانی مثل اپل بخواهد محصولاتش را در آمریکا تولید کند مطمئنا هزینه‌ها به طور چشم گیری افزایش می‌یابند که شرکت را مجبور می‌کند قیمت‌ها را افزایش دهد یا از حاشیه سود خود کم کند که طبق گفته اقتصاددانان برای ایالات متحده آمریکا مفید نخواهد بود.

پ.ن: تصویر قرار داده شده از ۲۷ سالگی دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی ایالات متحده آمریکا است.

منبع WSJ
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.