محکومیت اپل در برزیل به خاطر حذف شارژر از جعبه

یک فاضی در برزیل حکم داده که اپل باید به خاطر حذف شارژر از جعبه، به خریدار غرامت بدهد. طبق این حکم سازنده آیفون باید حدود ۱۰۷۵ دلار به مشتری بابت نبود شارژر پرداخت نماید.

اپل در سال ۲۰۲۰ تصمیم گرفت که شارژر را از جعبه آیفون حذف کند. این تصمیم جنجال‌های گسترده‌ای را به همراه داشت و برزیل یکی از کشورهایی بود که با این تغییر به شدت مخالفت کرد. اپل در دفاع از خود، دلیل این تغییر را حفاظت از محیط زیست اعلام کرد و مدعی شد که حذف شارژر از جعبه‌های آیفون، با حذف ۴۵۰ هزار خودرو از جاده در سال قابل مقایسه است.

قاضی Judge Vanderlei Caires Pinheiro از ششمین دادگاه مدنی برزیل به نفع شاکی رای داد. طبق قوانین محلی برزیل «فروش کروات» _یک اصلاح مبنی بر اینکه فروشنده با فروش یک محصول شما را ملزم به خرید محصولات دیگر خود می‌کند_ یک عمل توهین آمیز و ممنوع است و اپل مجاز به فروش جداگانه آیفون و شارژر نیست. طبق دستور قاضی به اپل، این کمپانی باید ۵۰۰۰ رئال برزیل (معادل تقریبا ۱۰۷۵ دلار) به مصرف کننده بابت این تختلف غرامت بدهد.

این اولین باری نیست که دادگاه‌های برزیل اپل را مجازات می‌کنند. سال گذشته نیز اپل به دلیل بی‌احترامی به مصرف کنندگان و نادیده گرفته قوانین حمایت از مصرف کننده، ۲ میلیون دلار مجازات شد. اپل در برزیل به تبلیغات گمراه کننده، فروش دستگاه‌های دارای نقص، حفظ شرایط ناعادلانه در قرارداد با مصرف کنندگان و تعمیر نکردن محصول تحت ضمانت متهم شده است.

از نظر شما تغییر اپل برای حذف شارژر تا چه حد برای مسائل محیط زیستی بوده و چقدر وابسته به کاهش هزینه‌های تولید می‌باشد؟

از طريق Tecmundo
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.