برای ایرپاور …!

خیلی زود ما به سال ۱۳۹۸ رسیدیم، برگردیم به دو سال پیش، ۱۳۹۶. آیفون X در شهریور ماه معرفی شد و بسیار بر روی ناچ بالای صفحه بحث می‌شد که ممکن است در هنگام مشاهده صفحه نمایش حس غیر معمولی به ما منتقل کند که حالا یک مبحث فراموش شده است.

اما ما نمی‌توانیم ایرپاور را فراموش کنیم، دستگاهی که در حدود دو سال پیش معرفی شد. اولین شارژر بی‌سیم ساخته شده توسط اپل، که در دهمین سالگرد معرفی آیفون رونمایی شد و در سایت‌های مختلف این حوزه بسیار به آن پرداخته شد. با اینکه اپل برای عرضه، تاریخ مبهم قبل از پایان سال جاری را داده بود و ما هیچ چیز راجع به قیمت آن نمی‌دانستیم، اما هنوز هم هیجان بسیاری برای ایرپاور وجود داشت؛ پس از همه چیز نامشخص بود.

قصد نگارش یک داستان احساسی برای ایرپاور را ندارم، چون این دستگاه فقط یک وسیله جانبی بود! بله در جایگاه خود هیجان انگیز بود و اپل را به قلمرویی جدید وارد میکرد اما فقط یک دستگاه در گروه لوازم جانبی بود و البته قطعا دستگاهی گران محسوب میشد. با شناختی که از اپل داریم و ویژگی‌هایی که ایرپاور داشت قطعا قیمت بالایی برای این محصول در نظر گرفته میشد.

در اوایل سال ۲۰۱۸ شایعاتی مبنی بر عرضه ایرپاور در بهار منتشر شد. کمی که گذشت شایعات عرضه آن را به پاییز موکول کردند و قیمت حدودی ۱۹۹ دلار را برای آن در نظر گرفتند. با انتشار شایعات در مورد قاب شارژ بی‌سیم AirPods، دیگر همه ایرپا‌ور را دستگاهی می‌دانستند که به زودی عرضه می‌شود و هر روز یک شایعه بر این مبنا منتشر میشد؛ چون آینده بی‌سیم اپل واقعا به این محصول نیاز داشت.

شهریور سال ۱۳۹۷ رسید، رویداد اپل برگزار شد و آیفون XS Max در کنار بردار کوچکترش معرفی شد اما باز هم خبری از ایرپاور نبود. این شرایط بدتر هم شد، اپل ایرپاور را از وب سایت خود حذف کرد. کوپرتیونیی‌ها از سال ۲۰۱۷ در مورد ایرپاور سکوت کرد و در نهایت هم این دستگاه را از سایت خود پاک کردند. ما باید ایرپاور را یک پروژه پایان یافته بدانیم.

اما شایعات و انتظارات از اپل این را باور نداشتند. حتی زمانی اخباری مبنی بر شکست ایرپاور به علت طراحیش منتشر شد اما هنوز هم احساس میشد اپل بر روی این پروژه کار میکند و برای عرضه آن برنامه دارد.

در سال ۲۰۱۹ آیپدهای جدید (۱،۲) آیمک جدید و در نهایت AirPods نسل دوم با قاب شارژ بی‌سیم معرفی شدند. حالا ایرپاور از همیشه نزدیک‌تر به نظر می‌رسید و شایعات قویا از عرضه قریب الوقوع این محصول خبر می‌دادند.

اما به جای عرضه، خبر لغو کلی پروژه منتشر شد. اپل به طور رسمی اعلام کرد که پروژه شارژر بی‌سیم به دلیل اینکه محصول به استانداردهای بالای اپل نرسیده است، لغو شد. و حالا دیگر ایرپاور به طور قطع به پایان رسیده است و احتمالا مدت‌ها خبری از شایعات برای آن نخواهد بود، تا زمانی که شاید اپل بار دیگر تحرکاتی را در این زمینه داشته باشد و اطلاعات درز شود.

به شخصه منتظر عرضه ایرپاور بودم، دستگاه جذابی به نظر می‌رسید اما زمانی که از وب سایت اپل حذف شد حتی به این فکر کردم که اپل دیگر بر روی آن کار نمی‌کند و عرضه به طور کلی کنسل شده است. اپل احتمالا باز هم به دنبال این دستگاه یا چیزی شبیه به آن خواهد رفت و قطعا این بار اشتباهی که برای ایرپاور مرتکب شد را تکرار نمی‌کند. نظر شما چیست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.