یک قدم نزدیک‌تر به جیلبریک ؛ Cydia و Cydia Substrate در iOS 12.2

در حال حاضر ابزارهای جلیبریک موجود تا iOS 12.1.2 را پشتیبانی می‌کنند. حدود دو هفته پیش یک اکسپلویت tfp0 در iOS 12.2 یافت شد که امیدواری برای جیلبریک این نسخه را افزایش داد.

هکر شناخته شده، Pwn20wnd، در توییتر خود اعلام کرده که روی جیلبریک iOS 12.2 کار می‌کند و همچنین Cydia و Cydia Substrate بدون مشکل در iOS 12.2 اجرا می‌شوند.

تفاوت‌های زیادی بین iOS 12.2 و iOS 12.1.2 وجود ندارد و تغییرات کوچک و بهبودهای امنیتی، عمده تفاوت بین این دو سیستم عامل را تشکیل می‌دهند. جدای از جیلبریک، این خبری خوبی است که Cydia Substrate بدون مشکل کار می‌کند چون توسعه دهنده آن دیگر روی آپدیتش کار نمی‌کند. البته احتمال دارد Pwn20wnd تغییراتی را در آن به وجود آورده باشد تا با iOS 12.2 نیز سازگار گردد.

ما حتی چندین پیش شاهد اجرای سیدیا روی اولین نسخه آزمایشی iOS 13 بودیم و این اخبار شایعات غیر قابل جیلبریک بودن iOSـهای جدید را، به طور کلی رد می‌کند.

با وجود اینکه نمی‌توان عرضه جیلبریک iOS 12.2 را به زودی تایید کرد، اما Pwn20wnd راهنمایی‌هایی را برای دوست داران جیلبریک در توییتر خود منتشر کرده است:

  • اگر دستگاهتان در حال حاضر جیلبریک است، در همان نسخه بمانید
  • اگر iOS 12.1.3-12.2 را دارید و به جیلبریک اهمیت می‌دهید، از به روزرسانی به نسخه‌های جدیدتر خودداری کنید.
  • اگر در iOS 12.3 و بالاتر هستید و به جیلبریک اهمیت می‌دهید، در همان نسخه بمانید یا در صورت امکان دانگرید کنید

در حال حاضر Cydia Substrate از دستگاه‌های A12(X) همانند آیفون Xs، آیفون XR و … پشتیبانی نمی‌کند. Pwn20wnd روی این مسئله کار می‌کند که یک جایگزین را برای Cydia Substrate توسعه دهد و در صورت موفقیت، جیلبریک unc0ver نیز همانند جیلبریک Chimera از دستگاه‌‌های A12(X) پشتیبانی نماید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.