۵G چیست؟ استفاده از ۵G چه مزایایی دارد؟

احتمالا در مورد ۵G چیزهایی شنیده‌اید که به گفته وزیر جوان (شما بخوانید کاندیدای ریاست جمهوری ۱۴۰۰) به زودی در ایران هم توسعه داده می‌شود. فناوری نسل پنجم شبکه تلفن همراه، به گفته بعضی از توطئه پردازان، منجر به خرابکاری در کشورها شده و برخی معتقدند شیوع کرونا به خاطر توسعه این فناوری است که در نهایت باعث شده مردم در کشورهای مختلف دکل‌های مربتط با آن را آتش بزنند.

ما در این مقاله سعی می‌کنیم سوال‌های پرتکرار درباره تکنولوژی ۵G را پاسخ دهیم. به طور خلاصه نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی فناوری نسل بعدی برای شبکه‌های سلولار است که بعد از نسل‌های ۳G و ۴G مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مانند هر فناوری جدید، نسبت به نسل قبلی بهبودهایی را داشته است. با ۵G سرعت تبادل اطلاعات و پایداری افزایش یافته است. دانلود و پخش فیلم با نسل پنجم شبکه تلفن همراه بسیار سریعتر از ۴G صورت می‌گیرد.

تمام مواردی که درباره ۵G باید بدانید در لیست زیر خلاصه می‌شود:

  • آیا تلفن هوشمند ۴G من از ۵G پشتیبانی می‌کند؟
  • با حضور ۵G شبکه ۴G از بین می‌رود؟
  • چگونه متوجه شوم تلفن هوشمند من از نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی پشتیبانی می‌کند؟
  • مزایای نسل پنجم شبکه تلفن همراه چیست؟
  • مزایای ۵G برای جامعه چیست؟
  • آیا ۵G خطرناک است یا بی خطر؟ نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی چگونه کار می‌کند؟
  • آیا اپراتور من از نسل پنجم شبکه تلفن همراه پشتیبانی می‌کند؟
  • آیا ۵G در محل سکونت من پشتیبانی می‌شود؟
  • کدام تلفن‌های هوشمند از نسل پنجم شبکه تلفن همراه پشتیبانی می‌کنند؟

آیا تلفن هوشمند ۴G من از ۵G پشتیبانی می‌کند؟

متاسفانه پشتیبانی از نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی با آپدیت نرم افزاری اضافه نمی‌شود و گوشی هوشمند شما باید سخت افزار مورد نیاز آن را داشته باشد. تلفن‌های نسل پنجم شبکه تلفن همراه با پردازنده‌های سازگار با ۵G و سایر سخت افزارهای مرتبط همراه است.

با حضور نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی شبکه ۴G از بین می‌رود؟

فناوری ۴G به این زودی‌ها از دسترس خارج نمی‌شود و حداقل یه دهه دیگر در دسترس خواهد بود. امروز شبکه ۳G که برای حدود ۲۰ سال پیش می‌باشد هم به طور گسترده در دسترس است. مطمئن باشید که به این زودی‌ها ۵G جانشین ۴G نخواهد شد.

در واقع انتظار شما برای ۵G طولانی خواهد شد. تلفن‌های هوشمند با نسل پنجم شبکه تلفن همراه با قیمت بالایی نسبت به ۴G عرضه می‌شوند. این فناوری در مرحله ابتدایی است و در بسیاری از کشورهای پیشرفته هم به طور گسترده در دسترس نیست. با پیشرفت این فناوری و بهینه سازی آن، تلفن‌های هوشمند با نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی هم ارزان‌تر خواهند شد.

چگونه متوجه شوم تلفن هوشمند من از نسل پنجم شبکه تلفن همراه پشتیبانی می‌کند؟

در حال حاضر هیچ آیفونی با ۵G معرفی نشده است. با این حال گفته می‌شود این فناوری به سری آیفون ۱۲ اضافه می‌شود.

مزایای ۵G چیست؟

نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی

۵G دانلود سریعتر را به همراه دارد. این امر برای پخش ویدیوهای کیفیت بالا و بازی‌های آنلاین مفید است. این حتی می‌تواند روی عملکرد سریعتر هوش مصنوعی گوشی هوشمند شما هم تاثیر گذار باشد.

محاسبات مورد نیاز برای دستیار صوتی مانند سیری سریع‌تر بین سرور و گوشی تبادل می‌شود. همچنین نسل پنجم شبکه تلفن همراه به لطف سرعت بالاتر و تاخیر کمتر، موجب پیشرفت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده می‌شود.

مزایای نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی برای جامعه چیست؟

علاوه بر مزایای قبلی گفته شده، ۵G می‌تواند روی بخش‌های دولتی و خصوصی هم تاثیر مثبتی بگذارد. سرعت اینترنت بالاتر برای دولت الکترونیکی و استارت‌آپ‌ها بسیار مفید است.

حتی صنعت دارو و خدمات بهداشتی و درمانی می‌توانند با به کارگیری ۵G در عملیات بازاریابی راه دور، برنامه‌های آموزشی، ردیابی سلامت بیمار و … پیشرفت کند. چگونگی زندگی، کار، ارتباطات، بازی و سرگرمی با نسل پنجم شبکه تلفن همراه تغییر خواهد کرد.

آیا ۵G خطرناک است یا بی خطر؟ نسل پنجم شبکه تلفن همراه چگونه کار می‌کند؟

نسل پنجم شبکه تلفن همراه

مانند اکثر فناوری‌های جدید، شایعات و توطئه‌هایی در مورد نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی هم وجود داشت، به طور خلاصه هیچ دلیلی مبنی بر خطرناک بودن شبکه‌های ۵G به خودی خود وجود ندارد.

۵G نسبت به ۴G و ۳G از فرکانس بالاتری استفاده می‌کند اما دامنه فرکانس‌های آن همچنان در محدوده ایمن برای انسان است.

طی ماه‌های اخیر تئوری‌های توطئه عجیبی در مورد ۵G مطرح شد. یکی از آن‌ها نسل پنجم شبکه تلفن همراه را باعث شیوع کرونا مطرح کرده بود و دیگری می‌گفت ۵G پرندگان را میکشد. شاید بتوان مضر بودن نسل پنجم شبکه تلفن همراه برای پرندگان را قابل قبول دانست، آن هم به خاطر فرکانس بالای استفاده شده برای این تکنولوژی که تا کنون ثابت نشده است.

جو کیرشووینک، بیوفیزیست در موسسه فناوری کالیفرنیا اخیرا گفته که انتشار امواج رادیویی بالای ۱۰ مگاهرتز از آنتن‌های انتقال رادیویی (از جمله دکل‌های تلفن همراه) به هیچ وجه به پرندگان آسیبی نمی‌رساند. در اکثر موارد که مرگ و میر در پرنده‌ها دیده شده، می‌توان در دلایل طبیعی آن را ردیابی کرد.

آیا اپراتور من از ۵G پشتیبانی می‌کند؟

در ایران فعلا هیچ اپراتوری از ۵G پشتیبانی نمی‌کند و گفته می‌شود به زودی از آن رونمایی می‌گردد.

آیا نسل پنجم شبکه تلفن همراه در محل سکونت من پشتیبانی می‌شود؟

قرار است که ۵G در تهران رونمایی شود و با شرایط فعلی بعید است به این زودی‌ها گسترس آن در شهرهای مختلف صوررت گیرد.

کدام تلفن‌های هوشمند از نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی پشتیبانی می‌کنند؟

اغلب پرچمداران سال ۲۰۲۰ از نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی پشتیبانی می‌کنند. همانطور که قبلا هم گفته شد هیچکدام از مدل‌های آیفون در حال حاضر از نسل پنجم شبکه تلفن همراه پشتیبانی نمی‌کنند اما طبق انتظار و گزارشات متعدد، آیفون سری ۱۲ با فناوری نسل پنجم شبکه تلفن همراه به دست کاربران خواهد رسید.

همچنین بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.