آیفون ۲۰۲۰ با تراشه ۵ نانومتری سریعتر و کوچکتر عرضه می‌شود

کمپانی TSMC که یک شرکت شناخته شده در صنایع نیمه هادی محسوب می‌شود، به تازگی اعلام کرده که به تکنولوژی ساخت ۵نانومتری دست یافته است و در حال تولید نمونه‌های اولیه آن است.

در حال حاضر TSMC تنها تولید کننده تراشه‌های سری A اپل است، در حال حاضر نیز هیچ شایعه یا اخباری برای تغییر این کمپانی جهت تولید قلب تپنده دستگاه‎های iOS نیست و می‌توان نتیجه گرفت سال آینده نیز مسئولیت تولید تراشه‌های با TSMC خواهد بود.

اگر اپل از تراشه‌های ۵ نانومتری در سال ۲۰۲۰ استفاده کند، این اولین بار است که تراشه آیفون از تکنولوژی ساخت لیتوگرافی شدید ماورء بتفش برای قرار دادن ترانزیستورهای بیشتر بر روی یک دیسک کوچک بهرمند شده است.

در مقایسه با تراشه ۷ نانومتری همین کمپانی، تراشه ۵ نانومتری جدید ۱.۸ تراکم بیشتری دارد و ۱۵ درصد هسته پردازنده Cortex-A72 سریعتر شده است.

این تراکم باعث می‌شود که ترانزیستورها نزدیک به هم باشند و ارتباطات کوتاه‌تر باعث می‌شوند سیگنال‌ها سریعتر حرکت کنند و عملکرد بهبود یابد.

علاوه بر کوچکتر شدند، مصرف نیز کاهش می‌یابد. تراشه فعلی A12 بایونیک با فناوری ساخت ۷ نانومتری ساخته شده است. دو نسل قبلی نیز از فناوری‌های ۱۰ و ۱۶ نانومتری بهره می‌بردند.

در ادامه یک بررسی سریع از فناوری استفاده شده در تراشه‌های سری A آپل که در چند سال اخیر تولید شده‌اند را می‌بینیم:

  • Apple A7: Samsung HKMG 28nm
  • Apple A8: TSMC 20nm
  • Apple A9: TSMC 16nm FinFET, Samsung 14nm FinFET
  • Apple A10 Fusion: TSMC 16nm FinFET
  • Apple A11 Bionic: TSMC 10nm FinFET
  • Apple A12 Bionic: TSMC 7nm FinFET

با توجه به روند فعلی اپل در سال ۲۰۲۰ از تراشه‌های ۵ نانومتری بهره می‌برد و A14 بایونیک یا هر اسم دیگری که خواهد داشت، با این فناوری تولید می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.