با چه ابزاری جیلبریک کنیم؟

زمان نسبتا زیادی به جیلبریک بها داده نمیشد، اما ما امروز سه ابزار محتلف برای جیلبریک داریم؛ Chimera, Electra, و unc0ver. اما سوال اینجاست که باید از کدام استفاده کنیم؟

پاسخ به این سوال شاید سخت به نظر بیاید، با توجه به اینکه در حال حاضر گزینه‌های ما نیز بیشتر شده‌اند. اگر قصد جیلبریک دارید و ابزار مناسب این کار را نمی‌دانید بهتر است این مطلب را مطالعه کنید.

پشتیبانی نرم افزاری و سخت افزاری

جیلبریک Electra که توسط رهبر این تیم CoolStar توسعه داده شد، تمامی دستگاه‌های دارای iOS 11.0-11.4.1 را جیلبریک میکند. این ابزار همچنین اپل تی‌وی با فریمور مشابه را جیلبریک می‌کند.

جیلبریک Chimera نیز توسط تیم Electra توسعه داده شد. این ابزار تمامی دستگاه‌های دارای iOS 12.0-12.1.2 را جیلبریک می‌کند. Chimera همچنین اپل تی‌وی با tvOS 12.0-12.1.1 را جیلبریک می‌کند.

جیلبریک unc0ver توسط Pwn20wnd و با کمک Sam Bingner توسعه یافته و عرضه شد. این ابزار اغلب دستگاه‌های iOS 11.0 تا iOS 12.1.2 را پشتیبانی می‌کند. تنها استثناء برای این ابزار دستگاه‌های دارای تراشه A12(X) است که البته آن هم به دلیل پشتیبانی نکردن Cydia Substrate از این دستگاه‌ها است و گرنه از نظر ابزار جیلبریک مشکلی وجود ندارد. این ابزار از اپل تی‌وی پشتیبانی نمی‌کند.

سیدیا یا سیلئو

جیلبریک Electra به طور پیش فرض Sileo را نصب می‌کند اما شما می‌توانید سیدیا را به صورت دستی نصب کنید. شما می‌توانید با این ابزار دو برنامه مدیریت توییک را در کنار هم داشته باشید.

جیلبریک Chimera فقط از سیلئو پشتیبانی می‌کند. تصمیمی که دور از ذهن نیست چون توسعه دهنده سیلئو و Chimera هر دو تیم Electra است و سیلئو به بلوغ نسبی رسیده است.

جیلبریک unc0ver فقط از سیدیا پشتیبانی می‌کند. اما LaughingQuoll و سایر توسعه دهندگان سیلئو در تلاش هستند که برنامه آن‌ها با این جیلبریک نیز سازگار شود.

Cydia Substrate یا Substitute؟

ابزار Electra از Substitute استفاده می‌کند چون Cydia Substrate متن باز نیست و نمی‌تواند با Electra سازگار شود.

Chimera نیز به همان دلیل Electra از Substitute بهره می‌برد.

جیلبریک unc0ver از Cydia Substrate استفاده می‌کند، این تنها جیلبریکی بود که توانست تاییدیه Saurik را به دست آورد. از سوی دیگر احتمالا دستگاه‌های دارای A12(X) به زودی پشتیبانی از Substitute را دریافت کند چون در حال حاضر Cydia Substrate از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کند و مشخص نیست که اصلا چنین اتفاقی در آینده میفتند یا خیر.

پایداری

من مدت زیادی از جیلبریک Electra استفاده می‌کردم، قبل از اینکه unc0ver عرضه شود. در آن زمان Pwn20wnd هنوز هم عضوی از تیم Electra بود و من هیچ مشکلی با این جیلبریک نداشتم. چندین به روزرسانی بعد از آن نیز باعث شد که این جیلبریک پایدارتر شود.

یک دستگاه با Chimera و یک دستگاه نیز با unc0ver جیلبریک کرده‌ام. تا کنون هیچ مشکل یا کرشی در این دو جیلبریک تجربه نکرده‌ام.

پشتیبانی از توییک‌ها

جیلبریک Electra توییک‌های نسبتا کمتری را پشتیبانی می‌کند؛ چون بسیاری از توییک‌ها بر اساس Cydia Substrate نوشته شده‌اند. البته با گذشت زمان توسعه دهندگان توییک‌های خود را با Substitute سازگار می‌کنند.

جیلبریک Chimera شرایط مشابهی را با Electra دارد چون آن هم از Substitute استفاده می‌کند.

unc0ver از نظر سازگاری با توییک بهترین جیلبریک موجود است. زیرا بسیاری از توییک‌های جیلبریک با Cydia Substrate سازگار هستند. البته به زودی Substitute برای دستگاه A12(X) در این جیلبریک اضافه می‌شود و شرایط این دستگاه‌ها همانند Electra و Chimera است.

سخن آخر

اکنون که تفاوت‌های مهم جیلبریک‌های موجود مشخص شده، شما می‌توانید انتخاب خود را انجام دهید.

اگر بخواهیم به عنوان یک کاربر دوست دار جیلبریک به قضیه نگاه کنیم، با وجود اینکه هر دو گروه در شبکه‌های اجتماعی به یکدیگر حمله‌هایی را دارند، اما هر دو استعدادهای فوق العاده‌ای دارند و بدون تقریبا هیچ چشم داشتی این ابزارها را در اختیار ما قرار می‌دهند.

بدیهی است که اگر کسی قصد جیلبریک اپل تی‌وی را داشته باشد نمی‌تواند انتخابی غیر از ابزارهای تیم Electra داشته باشد. اما اگر شما دستگاه iOS دارید، با در نظر گرفتن سازگاری انتخاب هر کدام از ابزارها نمی‌تواند اشتباه باشد. تمامی این جیلبریک‌ها به صورت نیمه پایدار می‌باشند و به طور کلی رویه نصب آن‌ها یکسان است.

در وب سایت اپل خوره ما آموزش تمامی جیلبریک‌ها را قرار داده‌ایم که در لینک‌های زیر می‌توانید مطالعه کنید.

چگونه iOS 12 – ۱۲.۱.۲ را با Chimera جیلبریک کنیم؟ [مک]

چگونه iOS 12 – ۱۲.۱.۲ را با Chimera جیلبریک کنیم؟ [ویندوز]

آموزش جیلبریک iOS 12.0-12.1.2 با Unc0ver [مک]

آموزش جیلبریک iOS 12.0-12.1.2 با Unc0ver [ویندوز]

جیلبریک ۱۱ – ۱۱.۴ iOS با Electra [ویندوز]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.