سافاری در iOS 15.2 از رنگ‌های بیشتری پشتیبانی می‌کند

آخرین نسخه مرورگر پیشفرض اپل، سافاری، همراه با iOS 15.2 آپدیت جدیدی را دریافت کرد. نکته جذاب این به روز رسانی، پشتیبانی از فرمت رنگی جدید و بهبود یافته برای نمایش تصاویر در مرورگر است. پیش از این سافاری تنها فضای رنگی sRGB را پشتیبانی می‌کند که از سال ۲۰۱۳ و معرفی اولین نسخه آن برای مک، بدون تغییر مانده بود.

اگرچه sRGB برای استفاده از وب بسیار بهینه شده و شامل بخش عظیمی از کل فضای رنگی است، اما فضاهای رنگی بزرگتری نیز مانند AdobeRGB و DCI-P3 نیز وجود دارند. سافاری iOS 15.2 از فضای رنگی P3 نیز پشتیبانی می‌کند و تصاویر روشن‌تر و واضح‌تری را نسبت به قبل در مرورگر پیشفرض آیفون، آیپد و مک شاهد هستیم.

توسعه دهندگان وب که می‌خواهند تجربه بصری جذاب‌تری را به کاربران ارائه دهند، می‌توانند تصاویر را در فضای رنگی P3 بدون نیاز به تبدیل و کاهش تجربه ایده آل، آپلود نمایند.

جدای از بهبود صورت گرفته از جنبه بصری، سافاری iOS 15.2 شش آسیب پذیری مهم را در Webkit، موتور مرورگر ساخته اپل که برای تمامی مرورگرهای iOS و کنسول‌های پلی استیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد، برطرف می‌کند.

طبق یادداشت منتشر شده از سوی اپل، سافاری حافظه مجاز سیستم مرورگر را به ۴ گیگابایت افزایش داده است. این تغییر برای صفحات وب پیشرفته و پیچیده که مانند اپلیکیشن‌ها می‌مانند، بسیار حائز اهمیت است چون با محدود بودن دسترسی به رم، امکان کرش دستگاه و فریز شدن برخی فعالیت‌ها وجود دارد.

آخرین نسخه سافاری برای آیفون با iOS 15.2 همراه است و برای کاربران مک نیز در macOS Monterey 12.1 گنجانده شده است. با این حال کاربران نسخه‌های قدیمی‌تر مک می‌توانند سافاری را به صورت جداگانه نیز دانلود و نصب کنند.

از طريق MacWorld
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.