عینک اپل ؛ منتظر محصولی با شکوه‌تر از آیفون باشید

آیفون اپل کاری را انجام داد که هیچ محصول دیگری نتوانست آن را انجام دهد، آیا غول تکنولوژی هر چیزی که در آستین دارد می‌تواند یک چیز بزرگ باشد؟ سال‌هاست که شایعه شده اپل بر روی یک عینک هوشمند با واقعیت افزوده کار می‌کند و یک تحلیلگر انتظار دارد عینک اپل محصولی بزرگتر از آیفون باشد. طبق تحلیل شرکت Digi-Capital با همکاری Augmented World Expo، احتمال دارد ما سال آینده شاهد معرفی و عرضه عینک اپل باشیم و کوپرتینویی‌ها یک محصول خیره کننده را معرفی نمایند.

شاید باورتان نشود ولی اپل طبق یک نظر سنجی سومین تولید کننده هدست‌های واقعیت افزوده پس از مایکروسافت و مجیک لیپ است. برای محصولی که حتی رونمایی نشده بد نیست! عینک اپل حتی بالاتر از گوگل گلس که یک محصول تولید شده می‌باشد قرار گرفته است. این اطلاعات از ۷۷۶ نفر به دست آمده که حق انتخاب چند برند را داشتند. ۷۷ درصد HoloLens مایکروسافت را ذکر کردند، ۶۷ درصد مجیک لیپ و ۴۳ درصد از پاسخ دهندگان عینک اپل را در لیست نوشتند. گوگل گلس که در حال حاضر یک محصول درون سازمانی ولی معرفی است توسط ۳۵ درصد کاربران نوشته شد.

طبق گزارش اپل ابتدا عینک هوشمند خودش را به صورت داخلی در شرکت عرضه می‌کند. همچنین گفته شده مشخص نیست که عینک هوشمند اپل یک دستگاه مستقل است یا همانند اپل واچ نیاز به آیفون دارد. البته مینگ-چی کو، تحلیلگر شناخته شده اپل، در گزارشی که چند ماه پیش منتشر شد، ذکر کرد اولن نسل عینک اپل نیاز به جفت سازی با آیفون دارد و عینک از قدرت پردازشی گوشی استفاده می‌کند. طبق گزارش Digi-Capital، کاربران تا سال ۲۰۲۳ ده‌ها میلیون عینک اپل را خریداری می‌کنند و چند سال بعد اکثر کاربران از آن به عنوان جایگزین تلفن‌‌های هوشمند استفاده می‌کنند.

در فروردین ماه سال ۱۳۹۱، گوگل از پروژه عینک خود با انتشار یک ویدیو که زندگی را با استفاده از عینک واقعیت افزوده به تصویر می‌کشید، پرده برداشت. این ویدیو با عنوان «یک روز» منتشر شد اما یک مشکل بزرگ داشت، اکثر مردم فکر کردند که این عینک قادر به انجام تمامی موارد نمایش داده شده در ویدیو است در صورتی که حقیقت نداشت. از سوی دیگر مسئله حریم خصوصی وجود داشت، چون عینک گوگل بدون هیچگونه جلب توجهی می‌توانست عکس تهیه کند. یک فردی که از گوگل گلس استفاده می‌کرد و مشغول ساماندهی کارهایش در حین مشاهده فیلم بود، توسط یک مامور فدرال از سینما خارج شد و توسط ۱۰ پلیس احاطه گردید. او به مدت سه ساعت مورد بازجویی قرار گرفت چون مامور نگران این بود که وی از پرده سینما فیلمبرداری کرده باشد. شاید بپرسید که وی چرا باید اصلا گوگل گلس را داخل سینما استفاده کند، اما پاسخ روشن است، چشم‌های این فرد ضعیف و لنز عینکش طبی بود و برای مشاهده فیلم نیاز به آن عینک داشت.

آیا عینک اپل نیز سرنوشت بدی را تجربه خواهد کرد؟ در آن زمان عموم مردم با مفهوم واقعیت افزوده آشنا نبودند. در حال حاضر بسیاری از گوشی‌های هوشمند دارای ویژگی واقیعت افزوده هستد و گوگل این ویژگی را به نقشه خود برای حالت پیاده روی اضافه کرده است. با گذشت زمان، عینک هوشمند اپل بستر مناسبتری را تجربه خواهد کرد و بدون شک با استقبال عمومی مواجه خواهد شد. گفته می‌شود سیستم عامل عینک اپل rOS است که OS به معنای سیستم عامل و r ابتدای کلمه Reality به معنای واقعیت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.