معرفی macOS Ventura : تغییرات و ویژگی‌های جدید سیستم عامل مک

نسل بعدی سیستم عامل مک بالاخره از راه رسید. با معرفی macOS Ventura اپل در نهایت به خواسته‌های بسیاری از کاربران که مدت‌ها مطرح می‌شد، پاسخ داد. جدای از به روزرسانی‌ها معمولی برای برنامه‌های پیش فرض مانند مسیج، نقشه، سافاری، ایمیل و …، اپل Stage Manager را برای بهبود مولتی تسکینگ اضافه کرد و همچنین APIـهای جدیدی برای بهبود بازی در مک ارائه گردید.

Stage Manager در مک

ویژگی‌های macOS Ventura

با معرفی macOS Ventura ، اپل با مدیریت پنجره در macOS مقابله کرده است. Stage Manager یک داک اختصاصی برای اپلیکیشن‌های باز ارائه می‌دهد.

این ویژگی به اندازه کافی هوشمند است تا پنجره‌ها را در سراسر برنامه‌ها در گروه‌های جدیدی قرار دهد. با این ویژگی با ده‌ها پنجره از برنامه ویرایش عکس یا Pages مواجه نخواهید شد.

بهبود Spotlight

بهبود جستجو در macOS

جستجوی Spotlight با آپدیت macOS Ventura تغیرات زیادی می‌کند. این جستجوگر پیشفرض مک می‌تواند تصاویر را در گالری شما پیدا کند، متون را در تصاویر جستجو نماید، تایمر را آغاز کند و حتی یک میانبر سیری را اجرا نماید.

معرفی macOS Ventura : تغییرات برنامه ایمیل

آپدیت برنامه ایمیل

برنامه پیش فرض ایمیل سه ویژگی جدید را برای بهبود تجربه ایمیل ارائه می‌دهد. اکنون می‌تواند ایمیل ارسالی را لغو کنید. همچنین امکان برنامه ریزی یک ایمیل وجود دارد و بعدا ایمیل مهم را به خود یادآوری کنید.

Mail در macOS Ventura یک تابع جستجوی جدید دریافت می‌کند. نوار جستجوی ایمیل به اندازه کافی هوشمند شده تا اشتباه تایپی را بفهمد و ایمیل مربوطه را به سرعت پیدا کند.

اشتراک گذاری گروه تب‌ها در سافاری

با macOS Monterey، اپل امکان اشتراک گذاری گروه تب‌ها را با دوستان و خانواده فراهم کرده است.

Passkeys

اپل، مایکروسافت، گوگل و اتحادیه فیدو، روشی را با یکدیگر برای حذف رمز‌های عبور توسعه داده‌اند. اکنون می‌توانید از فیس آیدی یا تاچ آیدی برای احراز هویت خود استفاده کنید و اپل یک کلید دیجیتالی برای شما ایجاد کرده است. این قابلیت در برنامه‌ها و سایت‌ها در دسترس است.

بهبود بازی در macOS

اپل در حال بهبود موتور macOS Metal برای افزایش عملکرد بازی در مک است. MetalFX به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا فریم‌های کوچکتر را به فریم‌های بزرگتر و با کیفیت بالاتر تبدیل کنند. API جدید نیز مسیر مستقیم بهتری برای حافظه به سیستم مموری یکپارچه ارائه می‌کند.

اپل همچنین برخی از عناوین آینده بازی برای مک مانند GRID Legends و Resident Evil Village را معرفی کرد.

فیس تایم در macOS Ventura

ویژگی Handoff به فیس تایم macOS نیز اضافه می‌شود. با این قابلیت اگر در حال تماس تصویری در فیس تایم آیفون باشید و با مک خود شروع به کار کنید، تماس را می‌توان از مک ادامه داد.

استفاده از آیفون به عنوان وبکم مک

استفاده از آیفون برای وبکم مک

شما امکان استفاده از دوربین آیفون به عنوان وبکم مک را نیز دارید. البته نیاز به خرید یک پایه برای این کار است. نیاز به هیچ اتصال سیمی نیست و کاربران می‌توانند از قابلیت‌های دوربین آیفون بهره ببرند. همچنین گزینه‌ای برای استفاده از دوربین فوق عریض آیفون برای نمایش میز جلوی کامپیوتر دارید.

برنامه‌های سیستمی macOS Ventura

اپل برنامه ساعت و هواشناسی را برای صفحه نمایش بزرگ بهینه کرده و آن‌ها را به عنوان بخشی از macOS Ventura در دسترس کاربران قرار داده است.

بازطراحی منوی تنظیمات

System Preferences نهایتا یک طراحی و نام گذاری بهتر را دریافت کرد. این بخش به System Settings تغییر نام داده شده و طراحی جدیدی در آن پیاده سازی شده است که برای کاربران آیفون و آیپد آشنا می‌باشد.

جدای از موارد گفته شده، برخی از قابلیت‌های iOS 16 مانند تغییرات در آیمسیج، iCloud Shared Photo Library، بهبودهای نقشه، متن زنده برای ویدیو و … نیز در macOS Ventura در دسترس هستند.

آیا macOS Ventura توانسته انتظارات شما را برآورده کند؟ کدام ویژگی معرفی شده macOS Ventura برای شما جذاب‌تر است؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.