معرفی iPadOS 16 : ورود آیپد به سطح جدید

اپل در رویداد WWDC 2022 تغییرات و بهبودهای قابل توجهی را برای iPadOS 16 معرفی کرد. رابط کاربری این سیستم عامل به روز شده و اکنون مدیریت چندین برنامه بدون دردسر امکان پذیر است.

مانند نسخه‌های قبلی، iPadOS 16 نیز بسیاری از ویژگی‌های iOS 16 را به همراه دارد. به طور مثال لاک اسکرین جدید، آپدیت برنامه مسیج، متن زنده برای ویدیو، تغییرات برنامه Home و … . جدای از این ویژگی‌ها، برخی قابلیت‌ها صرفا برای آیپد ارائه شده‌اند.

همکاری در Messages

Collaboration iPadOS 16

ویژگی جدید iPadOS 16 امکان آغاز همکاری با استفاده از برگه اشتراک گذاری را می‌دهد. به طور مثال می‌تواند هر محتوایی در Files, Keynote, Numbers, Pages, Notes, Reminders و Safari را انتخاب کنید. سپس گروه مورد نظر در مسیج را انتخاب کنید و Send را بزنید. اعضای گروه می‌توانند به طور همزمان فایل/سند را ویرایش کنند و با یکدیگر همکاری نمایند. سند و چت در هم تنیده شده‌اند و ارتباطات را می‌توان به فیس تایم نیز سوییچ کرد.

ویژگی همکاری را می‌توان به سافاری هم گسترس داد. درست مانند Pages، افراد گروه می‌توانند به گروه‌های تب برای همکاری و کار با یکدیگر دسترسی داشته باشند. کاربران حتی می‌توانند تاریخچه آپدیت را بررسی کنند و تب‌ها را با یکدیگر به روز نمایند. ویژگی Collaboration با Notes نیز کار می‌کند. این قابلیت با iOS و macOS نیز سازگار است و محدودیتی برای دستگاه‌های اپلی برای استفاده از این قابلیت با به روزرسانی‌ها جدید وجود ندارد.

ویژگی همکاری iPadOS 16

معرفی iPadOS 16: برنامه Freeform

اپل همچنین بردهای برنامه Freeform را به نمایش گذاشت. با این برنامه می‌تواند یک همکاری را با افراد دیگر با رسانه‌های ترکیبی مانند ویدیو، متن و … صورت داد. با این ویژگی در حین تماس فیس تایم، تمام افراد حاضر در تماس می‌توانند روی یک تخته سفید مجازی بنویسند، بکشند و ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند.

برنامه Weather برای آیپد

برنامه هواشناسی سرانجام به آیپد اضافه شد و با انیمیشن‌های زیبا از صفحه نمایش بزرگ آیپد بهره می‌برد. کاربران می‌توانند اطلاعات مهم را در یک نگاه ببینند و یا نقشه‌ها را برای بررسی بارش، کیفیت هوا و دما بررسی کنند. هشدارهای مربوط به شرایط جوی شدید نیز ارائه می‌شود.

تغییرات برای بازی در iOS 16

تغییرات iPadOS 16

اپل دو API جدید برای توسعه دهندگان بازی اضافه کرده است. این تغییرات به عنوان بخشی از Metal 3 عرضه می‌شوند. مهمتر از همه، APIـهای جدید به دانلود منابع سنگین بازی در پس زمینه کمک می‌کنند. این شرکت در زمان معرفی iPadOS 16 گفت که سیستم عامل‌های iOS، macOS و iPadOS توانایی استفاده از SharePlay را هنگام بازی نیز به دست می‌آورند.

برنامه گیم سنتر نیز این امکان را به شما می‌دهد تا دوستان در حال بازی خود را ببینید تا بتوانید با آن‌ها رقابت کنید. شما می‌توانید امتیازات بالا و دستاوردهای درون بازی آن‌ها را نیز مشاهده نمایید.

معرفی iPadOS 16 : ویژگی‌های کلاس دسکتاپ

یکی از بزرگترین تغییرات iPadOS 16 مربوط به ویژگی‌های کلاس دسکتاپ آن مانند تغییرات در برنامه Files، ویژگی یافتن و جایگزینی بازطراحی شده، منوی سند و نوار ابزار قابل شخصی سازی است. قابلیت بازگشت (Undo) و رفتن به جلو (Redo) نیز یک تجربه ثابت در سراسر سیستم عامل ارائه می‌دهد. مانند مک می‌توانید از برنامه Files پسوند فایل‌ها را تغییر دهید و اندازه پوشه‌ها را مشاهده کنید.

ویژگی های iPadOS 16

علاوه بر این، ویژگی Virtual Memory Swap، مموری موجود برای اپلیکیشن‌های شما را افزایش می‌دهد و برای داشتن تجربه‌ی کاربری روان تا ۱۶ گیگابایت رم مجازی ارائه می‌شود.

بهبود مولتی تسکینگ با Stage Manager

با قابلیت Stage Manager در iPadOS 16 می‌توانید اندازه پنجره را تغییر دهید. همچنین امکان دسترسی به اپلیکیشن‌های استفاده شده اخیر از سمت چپ و به ترتیب وجود دارد. می‌توانید از طرح بندی‌های جدید استفاده کنید و پنجره‌های برنامه‌های مختلف را با یکدیگر همپوشانی نمایید. با Stage Manager اپلیکیشن‌ها باز، با برنامه‌های جدید باز شده سازگار می‌شوند و اندازه آن‌ها تغییر می‌کند. این ویژگی همچنین امکان کشیدن و رها کردن پنچره‌ها را از کنار فراهم می‌کند تا بین کارها آسان و بی‌دردسر جابجا شوید.

Stage Manager در آیپد

زمانی که یک صفحه نمایش خارجی را به آیپد متصل می‌کنید با Stage Manager می‌توانید گرو‌هایی از پنجره‌ها در هر دو نمایشگر داشته باشید. زمانی که نمایشگر اکسترنال دارای قابلیت‌های خاصی برای انجام برخی از کارها باشد، این ویژگی یک مزیت مهم است. با این حال شما حداکثر می‌توانید از ۸ برنامه به طور همزمان استفاده کنید که ۴ تای آن‌ها در آیپد و ۴ تای آن‌ها در صحفه نمایش خارجی باشند.

صفحه نمایش خارجی

Reference Color و Display Zoom

iPadOS 16 به رنگ شناسان و متخصصان رسانه‌های دیجیتالی اجازه می‌دهد تا نمایش دقیقی از رنگ‌های تصاویر و رسانه‌هایی که روی آن‌ها کار می‌کنند، مشاهده نمایند. این قابلیت در آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی با صفحه نمایش Liquid Retina XDR display در دسترس است. این قابلیت برای کارهایی که دقت رنگ برای آن‌ها بسیار مهم است، حایز اهمیت می‌باشد. این قابلیت همچنین با ویژگی سایدکار سازگار است.

iPadOS 16

Display Zoom به شما این امکان را می‌دهد تا بیشترین بهره را از آیپد M1 خود به خصوص در حالت Split View ببرید. این حالت به شما امکان تنظیم مقیاس سفارشی صفحه نمایش در آیپد را داده و تراکم پیکسلی قابل استفاده را افزایش می‌دهد.

زمان عرضه iPadOS 16

نسخه پایدار و نهایی iPadOS 16 در اواخر شهریور ماه سال جاری عرضه می‌شود. نسخه آزمایشی توسعه دهندگان در حال حاضر در دسترس است و نسخه تست کننده‌های آزمایشی عمومی حدود یک ماه دیگر عرضه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.