لوکا تدسکو روی جیلبریک خود به نام checkra1n کار می‌کند

اگر کمی با دنیای جیلبریک و iOS آشنایی داشته باشید قطعا نام لوکا تدسکو را شنیده‌اید. یک هکر و محقق امنیتی خبره، که اخیرا روی جیلبریکی به نام checkra1n کار می‌کند و مبتنی بر اکسپلویت checkm8 است.

در حال حاضر checkra1n یک صفحه رسمی در توییتر دارد و در آن یک تصویر از یک آیپاد تاچ در کنار یک آیفون ۵ یا ۵S قرار داده شده است. در صفحه اصلی این دو دستگاه یک برنامه ناآشنا به نام checkra1n دیده می‌شود.

جیلبریک checkra1n

اطلاعات بیشتری از این پست توییتری نمی‌شد به دست آورد تا خود تدسکو به این مسئله واکنش نشان داد. تدسکو در توییتر خود گفته که کارهای زیادی هست که باید انجام شوند تا یک جیلبریک ایده آل شکل بگیرد. از توییت وی یک مسئله مهم دیگر هم می‌توان فهمید، تدسکو هم از سرعت و کیفیت این اکسپلویت تحت تاثیر قرار کرفته گرفته است.

لازم به ذکر است checkm8 یک اکسپلویت بوت‌رام روی دستگاه‌های A5-A11 است و حتی از آیفون X نیز پشتیبانی می‌کند. متاسفانه سری آیفون XS و سری آیفون ۱۱ شامل پشتیبانی نمی‌شوند اما همین محدوده نیز بسیار قابل توجه است. نکته حائز اهمیت در رابطه با این اکسپلویت، غیر قابل رفع بودن آن است، یعنی اپل با آپدیت‌های نرم افزاری نمی‌تواند کاری انجام دهد و ما احتمالا به یک ابزار جیلبریک دائمی برای چندین نسل آیفون دسترسی خواهیم داشت.

ابزارهای جیلبریک Chimera, Electra و unc0ver که این روزها روی بورس هستند، همگی از اکسپلویت‌های نرم افزاری بهره می‌برند و اپل با آپدیت‌های نرم افزاری جلوی کار آن‌ها را در نسخه‌های جدید iOS می‌بندد. یک ویژگی دیگر که checkm8 به دستگاه‌های اپلی می‌آورد، امکان دانگرید به نسخه‌های مختلف بدون در نظر گرفتن وضعیت ساین است. ما آخرین باری که مشابه این اکسپلویت را داشتیم، مربوط به آیفون ۴ است که ۹ سال پیش معرفی گردید.

توسعه جیلبریک یک کار بسیار زمان بر و طاقت فرسا است. عرضه نسخه‌های آزمایشی متعدد و تست‌های مختلف که بر عهده توسعه دهندگان آن است، نیروی زیادی را طلب می‌کند. چیزی که ما از جیلبریک checkra1n می‌بینیم اولین قطعه از یک پازل بزرگ است که شاید روزی به ابزار جیلبریک عمومی بدل گردد. متاسفانه ما در حال حاضر اطلاعات کافی نداریم که بخواهیم روند توسعه جیلبریک یا زمان حدودی عرضه آن را به شما بگوییم.

صرف نظر از بخش پیشرفت جیلبریک checkra1n ، واقعا هیجان انگیز است که ما چنین ابزاری را در اختیار داشته باشیم و همیشه بتوانیم آیفون خود را با آخرین نسخه iOS به راحتی جیلبریک نماییم.

منبع iDB
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.