اکسپلویت غیر قابل رفع در Bootrom؛ جیلبریک دائمی برای بسیاری از مدل‌های آیفون

یک اکسپلویت غیر قابل رفع در Bootrom یا SecureROM یافته شده است که میلیون‌های دستگاه iOS از آیفون ۴s تا آیفون X را پوشش می‌دهد. این اکسپلویت checkm8 نام دارد و روی همه دستگاه‌ها تا آیفون X کار می‌کند، مهم نیست سیستم عامل دستگاه iOS 12 باشد یا iOS 13، با این حفره می‌توان آن‌ها را به طور دائمی جیلبریک کرد.

آخرین باری که چنین اکسپلویتی در آیفون داشتیم، مربوط به سال ۲۰۱۰ و آیفون ۴ است. اکسپلویت بوت رام را نمی‌توان با آپدیت نرم افزاری برطرف کرد. همچنین این امکان را فراهم می‌کند که با توقف ساین سیستم عامل از سمت اپل، دانگرید امکان پذیر باشد.

در حالی که @axi0mX، یک جیلبریک عمومی را منتشر نکرده، اما این اکسپلویت را به صورت رایگان در اختیار همه قرار داده و توسعه دهندگان با استعداد می‌توانند با آن ابزار جیلبریک عرضه کنند که از آیفون ۴s تا آیفون X را جیلبریک کند. همانند Unc0ver، این اکسپلویت را می‌توان برای جیلبریک نیمه پایدار استفاده کرد، یعنی پس از هر بار ریست دستگاه نیاز است آن را جیلبریک نمایید.

برای این اکسپلویت نیاز است که آیفون یا آیپد شما با کابل USB به کامیپوتر متصل شود و امکان اجرای آن از راه دور نیست.

اکنون باید منتظر باشیم تا رهبران جامعه جیلبریک ابزار یا ابزارهایی را برای استفاده از این اکسپلویت و جیلبریک دائمی آیفون ۴s تا آیفون X را منتشر نمایند. خبر خوب اینجاست که این اکسپلویت در حال حاضر توجه @Pwn20wnd، هکر نام آشنای iOS را به خود جلب کرده که در حال حاضرروی فریمورهای سفارشی با سیدیا و پچ‌های کرنل کار می‌کند. وی این حفره را قدرتمندترین اکسپلویت آیفون‌های مدرن نامیده است. با این شرایط هیجان دوباره به دنیای جیلبریک برگشته است و قطعا تعداد جیلبریک دوستان افزایش خواهد یافت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.