آیفون ۱۲ در مقابل آیفون ۱۲ پرو : چه تفاوت‌هایی ممکن است داشته باشند؟

همیشه آیفون‌های جدیدی وجود دارند که ما باید منتظر آن‌ها باشیم و اگر شایعات صحت داشته باشند، اپل در سال ۲۰۲۰ تغییرات عمده‌ای را در گوشی‌هایی هوشمند خود ایجاد می‌کند. تمام جزیئات قابل اتکا احتمالا چند ماه قبل از معرفی رسمی، همانند آیفون‌ها امسال، مشخص خواهند شد. اما تا آن زمان می‌توانیم نظریه پردازی کنیم. سوال این است: چه تفاوتی بین آیفون ۱۲ (۱۱S؟) و آیفون ۱۲ پرو خواهد بود؟

صفحه نمایش اولد با وضوح بالا و دوربین تله فوتو را می‌توان دو ویژگی شاخص سری پرو در آیفون‌های ۲۰۱۹ دانست. با این حال بعید است که اپل سال آینده اوضاع را به همین منوال حفظ کند، به خصوص اگر واقعا قصد داشته باشد که تغییرات بزرگی را در نسل بعدی آیفون ایجاد کند. با این شرایط باید انتظار چه ویژگی‌هایی را در سری پرو سال ۲۰۲۰ داشته باشیم؟

نرخ تازه سازی بالاتر صفحه نمایش

انتظار می‌رود که سال آینده، هر سه آیفون با صفحه نمایش اولد عرضه شود اما این پنل‌ها یکسان نیست. یکی از شایعاتی که نسبتا زیاد شنیده‌ایم استفاده از صحفه نمایش ProMotion با نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتز در آیفون است. اگر این شایعات صحیح باشد، به احتمال زیاد محدود به سری پرو خواهد شد، و آیفون ۱۲ پنل اولد معمولی خواهد داشت، همانند چیزی که ما در سری آیفون ۱۱ پرو دیده‌ایم.

این می‌تواند یک وجه تمایز ایده آل باشد، چون نرخ تازه سازی بالاتری یک ویژگی مطلوب است اما ضروری نیست، (درست مانند صفحه نمایش اولد در نسل فعلی)، بنابراین برای کسانی که اهمیت نمی‌دهند شاید خوشحال شوند که با نبود آن مقداری پول ذخیره کنند. در همین حال اگر اپل مستقیما به سراغ صحفه نمایش ۱۲۰ هرتزی برود، شرایط را در برابر رقبایی که در فکر گوشی با صفحه نمایش ۹۰ هرتزی هستند، به سود خود تغییر می‌دهد.

اما شاید صفحه نمایش تنها تفاوت عمده آن‌ها نباشد…

طراحی جدید

آیفون 12 پرو

یکی دیگر از شایعاتی که درباره آن صحبت شده، حذف ناچ یا بریدگی صفحه نمایش در سال ۲۰۲۰ است. همچنین گفته شد طراحی دستگاه نیز تغییر می‌کند و شاید با زبان طراحی آیفون ۴، آیفون نسل بعد طراحی گردد و این طرح جدید مختص به آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس باشد.

در سال ۲۰۱۷ آیفون X با ناچ صحفه نمایش معرفی شد. در کنار آن دو آیفون دیگر با نام‌های آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس معرفی شدند. آیفون X و آیفون ۸ تفاوت‌های نسبتا زیادی داشتند و شاید ما در سال ۲۰۲۰ شاهد شرایط مشابهی باشیم. یعنی آیفون ۱۲ با طراحی نسل فعلی آیفون معرفی شود و آیفون ۱۲ پرو / ۱۲ پرو مکس با یک طراحی جدید و جذاب رونمایی گردد.

با فرض اینکه تغییرات طراحی با ویژگی‌های جدید همراه باشد، احتمالا در مدل پرو شاهد آن‌ها باشیم. اپل با نگه داشتن فناوری منحصر به فرد در تلفن گران قیمت به مدت حداقل یک سال، حداکثر بازده را برای سرمایه گذاری خود می‌تواند دریافت کند، دقیقا مثل کاری که با فیس آیدی انجام داد.

کانکتور USB Type-C

کانکتور USB-C

یک پیش بینی دیگر که با توجه به شرایط می‌توان انجام داد؛ اپل سال گذشته آیپد پرو را با کانکتور USB Type-C معرفی کرد که مورد استقبال کاربران و کارشناسان قرار گرفت. سایر آیپدهایی که از آن زمان معرفی شدند، با کانکتور لایتینگ بودند. با این شرایط مشخص می‌شود که اپل با کانکتورهای مختلف برای یک محصول مشکلی ندارد. از آنجایی که ما در حال حاضر آیفون پرو هم داریم، ممکن است USB Type-C را در آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس شاهد باشیم.

توضیحی که برای این ویژگی داریم هم شبیه به صفحه نمایش ۱۲۰ هرتزی است. برخی دوست دارند تلفن هوشمندشان دارای USB-C باشد اما یک ویژگی اساسی نیست. این یعنی شما باید هزینه آن را بپردازید، درست مثل آداپتور شارژ سریع درون جعبه و اگر دوست ندارید می‌توانید آیفون ارزان‌تر را خریداری کنید.

اسم شارژ آمد، بگذارید نگاهی به ویژگی احتمالی بعدی داشته باشیم…

شارژ بی‌سیم معکوس

شارژ بی‌سیم معکوس آیفون 12

اپل چند ماه پیش ایرپاد را با قاب شارژ بی‌سیم معرفی کرد و هنوز هیچ خبری از شارژر بی‌سیم ساخته اپل نیست و ایرپاور هم به سرانجام نرسید. شاید اپل همچنان روی شارژ وایرلس کار کند ولی احتمالا با آیفون‌های نسل بعد بتوانید ایرپاد و اپل واچتان را شارژ کنید.

در شایعاتی که قبلا داشتیم این ویژگی برای آیفون ۱۱ هم مطرح شده بود اما به واقعیت بدل نشد. با توجه به شرایط فعلی و بسته به سخاوت اپل ممکن است آیفون‌های معمولی این ویژگی را برای یک یا دو نسل دریافت نکنند.

۵G

اتصال ۵G نیز می‌تواند یک ویژگی برای کاربران سطح بالا باشد و احتمالا تا دو سال همین شرایط باقی بماند تا پوشش شبکه ۵G گسترده شود. در همین حال ۴G برای بسیاری از کاربران کافی است و ۵G یکی از نامزدهای اصلی حضور در آیفون پرو ۲۰۲۰ است.

پشتیبانی از اپل پنسل

احتمال رخ دادن این ویژگی نزدیک به صفر است اما خب صفر نیست و ما شاید این تغییر را از سمت اپل شاهد باشیم.

فقط یکی از موارد بالا

کسانی که اخبار را به دقت دنبال کرده باشند، احتمالا می‌دانند برخی از ویژگی‌های بالا برای آیفون‌های ۲۰۱۹ شایعه شده بودند. ما فقط یک ویژگی سخت افزاری جدید در آیفون‌های جدید داشتیم و آن هم دوربین سوپرواید بود. آیا سایر فناوری‌ها آماده نبودند؟ شاید. اما زمانی که منابع اپل را در نظر بگیریم، این فرضیه بعید به نظر می‌رسد.

احتمالا اپل یک یا دو مورد از لیست بالا را برای وجه تمایز مدل عادی و پرو آیفون ۲۰۲۰ انتخاب می‌کند. شاید ما سال آینده شارژ بی‌سیم معکول و ۵G را در مدل پرو داشته باشیم، و نمایشگر ۱۲۰ هرتزی را در سال ۲۰۲۱ شاهد باشیم یا برعکس! حالت‌های احتمالی که ممکن است رخ دهد، بسیار زیاد هستند.

اما هدف اصلی اپل مشخص است: ویژگی‌های حداقلی جدید که کاربران را مجاب به خرید آیفون جدید کند! اگر قرار باشد تمامی موارد گفته شده را در آیفون ۱۲ شاهد باشیم، چه ویژگی برای آیفون ۱۲S یا ۱۳ می‌ماند؟ قطعا دنیای فناوری ویژگی‌ها جدید دیگر را معرفی می‌کند اما برای آپدیت سالانه گوشی‌های هوشمند کافی نیست.

پس اگر منتظر یک گوشی هوشمند با تمامی ویژگی‌های روز هستنید، بهتر است کمی سطح توقع خود را پایین بیاورید تا در شهریور سال آینده و با معرفی آیفون‌های جدید با ناامیدی روبرو نشوید. انتظار شما از آیفون ۱۲، آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس و یا هر اسم دیگری که سری آیفون ۲۰۲۰ دارد، چیست؟

منبع PhoneAreana
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.