آیفون ۱۲ یا آیفون ۲۰۲۰ : زمان معرفی، قیمت، ویژگی‌های جدید، انتظارات

با وجود اینکه چندین ماه تا معرفی و عرضه سری آیفون ۱۲ مانده، اما ما شایعات و اطلاعات بسیاری از این دستگاه را داشته‌ایم. ما در این مطلب سعی کردیم که تمامی شایعات و اطلاعات قابل اتکا در مورد آیفون ۱۲ یا هر اسم دیگری که آیفون ۲۰۲۰ دارد را بررسی نماییم و به یک جمع بندی برسیم. با ما همراه باشید.

طراحی آیفون ۱۲ ؛ باز هم ناچ

ناچ آیفون 2020

از سال ۲۰۱۷ و معرفی آیفون X بحث‌های زیادی روی ناچ یا همان بریدگی صفحه نمایش شد. اپل برای تعبیه دوربین جلو، اسپیکر، سنسور فیس آیدی و … مجبور به ایجاد این بریدگی شد، در غیر این صورت ما با یک صفحه نمایش مستطیلی بدون حاشیه مواجه می‌شدیم.

مشخص است که ناچ زیاد دوام نمی‌آورد، آن‌ تا زمانی که تکنولوژی به نقطه‌ای برسد که بتواند سنسورها را زیر صفحه نمایش قرار دهد، با ما است.

اطلاعات آیفون 12

خب، هنوز هم این اتفاق نمی‌افتد اما با پیشرفت تکنولوژی ناچ در آیفون ۱۲ کوچکتر است. ما شاهد کوچکتر شدن ناچ در آیفون ۱۱ نبودیم اما شرایط برای آیفون ۲۰۲۰ متفاوت است. البته ما شایعاتی را برای تغییر شکل این برش را داشتیم و گفته شد که همانند یک سوراخ پانچ در صفحه نمایش قرار می‌گیرد، چیزی شبیه به Galaxy S10. البته برخی توقع دارند اپل به اسکنر فیس آیدی زیر صفحه نمایش روی بیاورد، که ما زیاد به آن _حداقل برای سال ۲۰۲۰_ اعتقاد نداریم.

طرح مفهومی آیفون 12

اما طراحی پشت دستگاه؟ در حالی که هیچ چیز واضحی وجود ندارد، مشخص است که اپل می‌خواهد حداقل از دوربین سه گانه در پشت دستگاه استفاده کند و احتمالا ما همان برش مربعی شکل را در پشت آیفون ۱۲ ببینیم.

اپل می‌خواهد بیشتر به سمت واقعیت افزوده برود و صنعت گوشی‌های هوشمند به سمت دوربین‌های سه گانه رفته است. شاید اپل یک لنز زمان پرواز را به همین منظور به ترکیب دوربین آیفون ۱۲ اضافه نماید و ما شاهد دوربین ۴گانه در پشت این دستگاه باشیم.

آیفون 12 پرو

و حالا آبی

آیفون 12 آبی

ما سال گذشته شاهد عرضه آیفون با یک رنگ جدید بودیم و پرچمدار ۲۰۱۹ اپل با رنگ سبز نیمه شب عرضه شد. در سال ۲۰۲۰ گفته می‌شود که رنگ آبی جایگزین خواهد شد که البته این اولین باری نیست که اپل به فکر استفاده از این رنگ افتاده است، ولی هرگز به واقعیت تبدیل نشد. البته ما در سری آیفون XR شاهد رنگ آبی بودیم اما آبی آیفون ۱۲ با آن متفاوت است.

صفحه نمایش آیفون ۱۲ ؛ تغییر کامل به اولد

از سال ۲۰۱۷ و زمان معرفی آیفون X، اپل به آهستگی به سمت صفحه نمایش‌های اولد رفت و LCD را کنار گذاشت. در سال ۲۰۱۸ آیفون Xs، آیفون Xs مکس و آیفون XR توسط اپل معرفی شد، که فقط آیفون XR از صفحه نمایش LCD بهره می‌برد. اما حرکت بعدی اپل چه زمانی است؟

در ابتدا گمانه زنی میشد که این اتفاق در سال ۲۰۱۹ می‌افتد اما این اتفاق نیفتاد و ما در سال ۲۰۲۰ شاهد تمام مدل‌های آیفون معرفی شده با صفحه نمایش اولد خواهیم بود. این چیزی است که در اخبار و شایعات می‌گویند و گفته می‌شود که ما شاهد سه آیفون با صفحه نمایش اولد و سایزهای ۵.۴۲، ۶.۰۶ و ۶.۶۷ اینچ خواهیم بود. به عبارت دیگر، نوه آیفون XS کمی کوچکتر از آن است، جانشین آیفون XR تقریبا همان اندازه می‌باشد و نسل ۲۰۲۰ آیفون Xs مکس کمی بزرگتر از آن خواهد بود.

آیفون XR/XS/XS Max

یکی از سوالاتی که با مطرح شدن این شایعه پیش می‌آید این است که اپل چگونه آیفون XR 2020 را از آیفون‌های پرچمدار متمایز می‌کند؟ چون آیفون XR فعلی دارای دوربین اصلی تکلی و صفحه نمایش LCD با حاشیه‌های بزرگتر است و همین تفاوت‌ها باعث ارزانی این دستگاه نسبت به دو آیفون دیگر شده است؛ اما طبق شایعات فعلی این دستگاه به دوربین دوگانه و صفحه نمایش اولد مجهز می‌شود که می‌تواند منجر به افزایش قیمت این دستگاه محبوب گردد. مگر اینکه اپل ویژگی یا ویژگی‌های قابل توجهی را در دو آیفون دیگر تعبیه کند.

البته لازم به ذکر است که آیفون ۹ یا همان آیفون SE 2 که به زودی معرفی می‌شود از این قاعده مستثنی است و احتمالا از همان صفحه نمایش LCD بهره خواهد برد.

سخت افزار آیفون ۱۲ ؛ قدرتمند، همانند همیشه

تراشه A13 اپل که در آخرین نسل آیفون اپل استفاده شده بسیار قدرتمند است. بسیاری این موفقیت اپل را مدیون iOS می‌دانند اما A13 با توان پردازشی خود توانسته عکاسی در آیفون ۱۱ پرو را به سطحی جدید برساند.

طبق شایعات اپل یک تراشه ۵ نانومتری را در سال ۲۰۲۰ معرفی خواهد کرد. فناوری ۵ نانومری باعث می‌شود که فاصله بین اجزا کمتر شود و مصرف انرژی کاهش یابد و از طرف دیگر اندازه پردازنده کوچکتر شود. پس از نظر تخلیه باتری و قدرت تولیدی، نانومتر پایین‌تر، بهتر است. پیش بینی می‌شود که پردازنده ۲۰۲۰ اپل در حدود ۱۵ درصد سرعت بیشتری را برای آیفون ۱۲ به ارمغان بیاورد و طبق شایعات ما شاهد عملکرد آیفون در حد مک بوک ایر باشیم.

البته عملکردی در سطح مک بوک ایر را آنچنان جدی نگیرید. حتی اگر پردازنده هم چنین قدرتی را داشته باشد، هنوز آیفون با محدودیت‌هایی مواجه است؛ ظرفیت باتری محدود و مدیریت گرمای تولید شده از مهمترین آن‌ها است.

دوربین آیفون ۱۲ ؛ یک قدم نزدیکتر به ترایپوفوبیا

دوربین آیفون 12 پرو مکس

دوربین‌های سه گانه این روزها در محصولات جدید کمپانی‌های مختلف از جمله اپل دیده می‌شو. ترکیب لنزهای سوپر واید، واید و تله فتو تقریبا تمامی نیازها را برطرف می‌کند اما یک جبهه دیگر ماجرا واقعیت افزوده است.

طبق شایعات اپل یک دوربین ToF را در پشت دستگاه خود تعبیه می‌کند که به آن دوربین سنجش سه بعدی هم گفته می‌شود. با دوربین زمان پرواز این امکان به وجود می‌آید که محیط و اشیاء اطراف را به طور دقیق اسکن کرد و آن‌ها را در دنیای دیجیتال داشته باشید. یا برعکس – ببینید که عناصر دیجیتال در دنیای واقعی چگونه به نظر می‌رسند. این سنسور همچنین می‌تواند در بهبود تصاویر پرتره تاثیر بسزایی داشته باشد. اپل بارها گفته است که واقعیت افزوده ینده است، بنابراین باید منتظر باشیم و ببینیم چه ایده‌های در سر دارد.

دوربین آیفون 2020

ترایپوفوبیا که در عنوان این بند ذکر شد به معنای ترس یا هراس ناشی از الگوهای نامنظم یا خوشه‌ای از سوراخ‌های کوچک یا حفره‌ها است.

اسکنر اثر انگشت

در مورد اسکنر اثر انگشت، شایعات ضد و نقیضی داشته‌ایم. برخی شایعات می‌گویند که اپل قصد دارد در آینده نزدیک تاچ آیدی را زیر صفحه نمایش قرار دهد و برخی دیگر اصرار دارند که این طرح‌ها به پایان رسدیه است. اینکه اپل تاچ آیدی و فیس آیدی را با هم در آیفون قرار دهد از نظر من دور از ذهن است چون این کمپانی همیشه به طراحی مینیمالیسم اعتقاد داشته است.

با این حال برخی از منابع ناشناس ادعا کرده‌اند که کوپرتینویی‌ها مشغول آزمایش فناوری اثر انگشت زیر صفحه نمایش است و به دنبال گزینه‌های اجرایی می‌باشد که شاید دلیل آن حذف یا کوچکتر کردن ناچ باشد که این هم از سوی اپل کمی بعید است که تکنولوژی جدید خود را که بسیاری از ویژگی‌های گوشی به آن وابسته است را کنار بگذارد.

گزارش دیگری در گذشته منتشر شده بود که اپل به دنبال جاسازی تاچ آیدی زیر صفحه نمایش است که فقط ویژه بازار چین می‌باشد و برای ارزان‌تر شدن فیس آیدی از آن حذف می‌گردد. این تغییر اپل برای رقابت با سازندگانی همچون شیائومی و هواوی است که اگر رخ دهد جالب خواهد بود و شاهد یک نبرد حماسی در بازار چین هستیم!

ناچ آیفون 2020

۵G کجاست؟‌

اپل علاقه‌ای به اول بودن در تکنولوژی‌های همه گیری که به بلوغ نرسیدند، ندارد. این شرایطی است که برای ۵G وجود دارد و مهمترین آن محدود بودن مناطق قابل پوشش این تکنولوژی است.

آیفون 5G

به خاطر عدم بلوغ ۵G اپل برای آیفون‌های سال ۲۰۱۹ به دنبال آن نرفت و حالا گزارشات حاکی از آن است که ما در آیفون ۱۲ شاهد این فناوری خواهیم بود. همچنین گزارشی داشتیم که آیفون ۱۲ احتمالا ۶ مدل مختلف دارد و به دو دسته با ۵G و بدون ۵G تقسیم می‌شوند.

قیمت و زمان عرضه آیفون ۲۰۲۰ یا آیفون ۱۲

همانند چند سال اخیر ما انتظار داریم که آیفون ۱۲ در شهریور سال ۱۳۹۹ معرفی شود. از نظر قیمت فکر می‌کنیم که قیمت گذاری نسل آیفون XS چند سالی می‌تواند ادامه پیدا کند پس به ترتیب برای جانشینان سال ۲۰۲۰ آیفون XR، آیفون Xs و آیفون Xs مکس ۷۵۰، ۹۹۹ و ۱۰۹۹ دلار باید هزینه کنید. اگر آیفون ۹ نیز معرفی شود احتمالا برچسب قیمت کمتر از ۵۰۰ دلار خواهد داشت.

همچنین بخوانید:

از طريق PhoneArena
4 نظرات
 1. ناصر می گوید

  با سلام و عرض ادب و احترام – بین گوشی های iphone XS maxکارکرده در حد نو و iphone11 (صرفا ۱۱ نه پرو و… ) درقیمت مساوی کدام مورد انتخاب ارجح شما است ؟ لطفا راهنمایی بفرمائید. ممنون

  1. پیمان عزیزی می گوید

   سلام
   شما باید اولویت هاتون چیه
   به طور مثال دوربین آیفون ۱۱ سری ویژگی ها داره، و دوربین آیفون XS مکس یه ویژگی های دیگه
   سخت افزار آیفون ۱۱ قوی تره ولی صفحه نمایش و جنس بدنه آیفون XS مکس بهتره
   ولی به هر حال شخصا خرید گجت‌های کارکرده رو ترجیح نمیدم

 2. Amir Gh می گوید

  مرسی ممنون.استفاده کردیم

  1. پیمان عزیزی می گوید

   خواهش میکنم دوست عزیز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.