آیفون ۱۲ یا آیفون ۲۰۲۰ : زمان معرفی، قیمت، ویژگی‌های جدید، انتظارات [تمام شایعات]

8,113

به معرفی آیفون ۱۱ و یا آیفون ۲۰۱۹ نزدیک شده‌ایم و شایعات و اخبار فعلی عموما اطلاعات قبلی را تایید می‌کنند و ما چیز جدیدی نمی‌شنویم. اگر بخواهیم این شایعات را واقعیت در نظر بگیریم، با داشتن نسل آیفون XS، آیفون ۱۱ ارزش ارتقا ندارد اما این شرایط برای آیفون ۱۲ و آیفون ۲۰۲۰ متفاوت است.

بیاید کمی آینده نگر باشیم و از آیفون ۱۱ بگذریم و به آیفون ۱۲ بپردازیم. ما در این مطلب به تمامی شایعات (منطقی)، اخبار و انتظارات آیفون ۱۲ که در سال ۲۰۲۰ معرفی می‌شود پرداخته‌ایم.

طراحی آیفون ۱۲ ؛ باز هم ناچ

ناچ آیفون 2020

از سال ۲۰۱۷ و معرفی آیفون X بحث‌های زیادی روی ناچ یا همان بریدگی صفحه نمایش شد. اپل برای تعبیه دوربین جلو، اسپیکر، سنسور فیس آیدی و … مجبور به ایجاد این بریدگی شد، در غیر این صورت ما با یک صفحه نمایش مستطیلی بدون حاشیه مواجه می‌شدیم.

مشخص است که ناچ زیاد دوام نمی‌آورد، آن‌ تا زمانی که تکنولوژی به نقطه‌ای برسد که بتواند سنسورها را زیر صفحه نمایش قرار دهد، با ما است.

خب، هنوز هم این اتفاق نمی‌افتد اما با پیشرفت تکنولوژی ناچ در آیفون ۱۲ کوچکتر است. با وجود شایعه‌های انگشت شمار ما شاهد کوچکتر شدن ناچ در آیفون ۱۱ نخواهیم بود اما شرایط برای آیفون ۲۰۲۰ متفاوت است. البته ما شایعاتی را برای تغییر شکل این برش را داشتیم و گفته شد که همانند یک سوراخ پانچ در صفحه نمایش قرار می‌گیرد، چیزی شبیه به Galaxy S10. البته برخی توقع دارند اپل به اسکنر فیس آیدی زیر صفحه نمایش روی بیاورد، که ما زیاد به آن _حداقل برای سال ۲۰۲۰_ اعتقاد نداریم.

آیفون XI

اما طراحی پشت دستگاه؟ در حالی که هیچ چیز واضحی وجود ندارد، مشخص است که اپل می‌خواهد به زودی دوربین سه گانه را به آیفون خود اضافه کند. این بدان معناست که احتمالا یک برش مربعی در پشت دستگاه برای دوربین وجود دارد، چیزی شبیه به طرح‌های منتشر شده منتسب به آیفون ۱۱ یا آیفون XI.

در حال حاضر کمی آشفتگی در بازار شایعات وجود دارد، ما اخیرا گزارشی داشتیم که اپل از دوربین سه گانه آیفون ۲۰۱۹ گذشته است. اپل می‌خواهد بیشتر به سمت واقعیت افزوده برود و صنعت گوشی‌های هوشمند به سمت دوربین‌های سه گانه رفته است. بنابراین باور آن سخت است که اپل در آیفون ۲۰۱۹ از دوربین سه گانه استفاده نکند، و احتمالا در آیفون ۲۰۲۰ نیز همین تعداد لنز پشت دستگاه باشد.

آیفون 11

صفحه نمایش آیفون ۱۲ ؛ تغییر کامل به اولد

از سال ۲۰۱۷ و زمان معرفی آیفون X، اپل به آهستگی به سمت صفحه نمایش‌های اولد رفت و LCD را کنار گذاشت. در سال ۲۰۱۸ آیفون Xs، آیفون Xs مکس و آیفون XR توسط اپل معرفی شد، که فقط آیفون XR از صفحه نمایش LCD بهره می‌برد. اما حرکت بعدی اپل چه زمانی است؟

در ابتدا گمانه زنی میشد که این اتفاق در سال ۲۰۱۹ می‌افتد اما کارخانه تولید شایعه اخیرا این برنامه را به سال آینده منتقل کرده است و ما در سال ۲۰۲۰ شاهد تمام مدل‌های آیفون معرفی شده با صفحه نمایش اولد خواهیم بود. این چیزی است که در اخبار و شایعات می‌گویند و گفته می‌شود که ما شاهد سه آیفون با صفحه نمایش اولد و سایزهای ۵.۴۲، ۶.۰۶ و ۶.۶۷ اینچ خواهیم بود. به عبارت دیگر، نوه آیفون XS کمی کوچکتر از آن است، جانشین آیفون XR تقریبا همان اندازه می‌باشد و نسل ۲۰۲۰ آیفون Xs مکس کمی بزرگتر از آن خواهد بود.

آیفون XR/XS/XS Max

یکی از سوالاتی که با مطرح شدن این شایعه پیش می‌آید این است که اپل چگونه آیفون XR 2020 را از آیفون‌های پرچمدار متمایز می‌کند؟ چون آیفون XR فعلی دارای دوربین اصلی تکلی و صفحه نمایش LCD با حاشیه‌های بزرگتر است و همین تفاوت‌ها باعث ارزانی این دستگاه نسبت به دو آیفون دیگر شده است؛ اما طبق شایعات فعلی این دستگاه به دوربین دوگانه و صفحه نمایش اولد مجهز می‌شود که می‌تواند منجر به افزایش قیمت این دستگاه محبوب گردد. مگر اینکه اپل ویژگی یا ویژگی‌های قابل توجهی را در دو آیفون دیگر تعبیه کند.

سخت افزار آیفون ۱۲ ؛ قدرتمند، همانند همیشه

تراشه A12 اپل که در آخرین نسل آیفون اپل استفاده شده بسیار قدرتمند است. بسیاری این موفقیت اپل را مدیون iOS می‌دانند اما A12 با توان پردازشی خود توانسته عکاسی در آیفون XS را به سطحی جدید برساند.

تراشه A12

طبق شایعات اپل یک تراشه ۵ نانومتری را در سال ۲۰۲۰ معرفی خواهد کرد. فناوری ۵ نانومری باعث می‌شود که فاصله بین اجزا کمتر شود و مصرف انرژی کاهش یابد و از طرف دیگر اندازه پردازنده کوچکتر شود. پس از نظر تخلیه باتری و قدرت تولیدی، نانومتر پایین‌تر، بهتر است. A12 با فناوری ۷ نانومتری تولید شده که قدرت آن قابل توجه است. پیش بینی می‌شود که پردازنده ۲۰۲۰ اپل در حدود ۱۵ درصد سرعت بیشتری را برای آیفون ۱۲ به ارمغان بیاورد.

دوربین آیفون ۱۲ ؛ یک قدم نزدیکتر به ترایپوفوبیا

دوربین آیفون 11

دوربین‌های سه گانه این روزها در محصولات جدید کمپانی‌های مختلف دیده می‌شود و طبق شایعات و اخبار متعدد، اپل نیز به این صف می‌پیوندد. در حال حاضر ما انتظار داریم که آیفون‌های ۲۰۱۹ دارای دوربین سه گانه باشند، البته به غیر از جانشین آیفون XR که با دوربین دوگانه عرضه خواهد شد. البته شایعات تلخی اخیرا منتشر شده که اپل تصمیم خود را مبنی بر استفاده از دوربین سه گانه یک سال عقب انداخته است!

به عبارت دیگر در سال ۲۰۲۰، قطعا، شاید، احتمالا، کاملا و … ما شاهد ماژول مربعی دوربین با حداقل سه لنز خواهیم بود. شایعه شده جانشین آیفون XR با دوربینی دوگانه اما همان ماژول بزرگ عرضه می‌شود.

آیفون XR 2

دلیل اینکه ما می‌گویم حداقل سه دوربین، این است که ما انتظار داریم یک لنز عادی، یک لنز تله فتو و یک لنز سوپر واید در آیفون حضور داشته باشد اما اپل چیزی را برای بهبود واقعیت افزوده نیز نیاز دارد. گفته میشد که اپل قصد تجهیز آیفون با سنسورهای کوانتمی را داشت که البته بسیار گران هستند ولی ممکن است تا آن زمان کمی قیمتشان کاهش یابد و اپل روی یک مدل از دستگاه‌های خود از آن استفاده نماید.

البته ممکن است ما در کنار سه لنز دیگر یک دوربین زمان پرواز را ببینیم. دوربین زمان پرواز یا ToF برای تشخیص بهتر محیط، اشیاء و فواصل کاربرد دارد. اپل نیز بارها به اهمیت واقعیت افزوده در دنیای آینده اشاره داشته است پس نمی‌توان این مباحث را دور از ذهن پنداشت!

دوربین آیفون 2019

ترایپوفوبیا که در عنوان این بند ذکر شد به معنای ترس یا هراس ناشی از الگوهای نامنظم یا خوشه‌ای از سوراخ‌های کوچک یا حفره‌ها است.

آیفون ۸S؛ دوباره بازخواهم گشت

آیفون 8

ما در سال ۲۰۱۶ شاهد احیای آیفون ۵ بودیم و با سخت افزاری جدید با عنوان آیفون SE به بازار عرضه شد. این دستگاه تقریبا یک آیفون ۶S در بدنه آیفون ۵ بود؛ اما چرا؟ خب باور کنید هنوز هم افرادی وجود دارند که علاقه‌ای به گوشی‌های هوشمند با صفحه نمایش بزرگ ندارند. بسیاری همچنان آیفون ۵ و آیفون ۵s خود را نگه داشته‌اند و به خاطر اندازه آن حاضر به ارتقا نشدند.

بنابراین اپل برای هدف قرار دادن این کاربرها آیفون SE را عرضه کرد که سخت افزار به روزتری را داشت اما اندازه‌اش کوچکتر از سایر دستگاه‌های جدیدش بود.

گفته می‌شود اپل در سال ۲۰۲۰ نیز کاری مشابه را انجام دهد و کسانی که به آیفون ۷ و ۸ علاقه دارند را هدف قرار می‌دهد. طبق شایعات آیفون ۸S یک آیفون کوچک جدید خواهد بود که با دکمه هوم و تاچ آیدی عرضه می‌شود اما پردازنده جدیدتر و سریعتری دارد. لمس سه بعدی چه می‌شود؟ اگرچه احتمالش ضعیف است اما نمی‌توان به طور کلی آن را رد کرد بیاید در بخش بعدی نگاهی جامع‌تر به این مسئله داشته باشیم.

لمس سه بعدی و اسکنر اثر انگشت

مرگ لمس سه بعدی برای مدت زیادی شایعه شده است. ظاهرا بسیاری از کاربران به وجود آن حتی توجه نکردند یا از آن استفاده نمی‌کنند یا به ندرت استفاده می‌کنند. بنابراین کوپرتیونیی‌ها تصمیم گرفتند که این ویژگی را به دلایل مختلف حذف کنند. حذف لمس سه بعدی باعث ارزان‌تر شدن پنل‌های صفحه نمایش مورد استفاده می‌شود و فضای کمتری را نیز اشغال می‌کند که می‌تواند منجر به نازک‌تر شدن آیفون شود.

لمس سه بعدی

ما امیدواریم بودیم که این شایعات اشتباه باشند اما به مرور مشخص شد که باید آن‌ها را جدی بگیریم. به خصوص با کنترل‌های جدیدی که ما در نسخه‌های آزمایشی iOS 13 شاهد بودیم، به وضوح جایگزین‌های لمس سه بعدی را در سیستم عامل می‌توان مشاهده کرد.

گزارشات می‌گویند که لمس سه بعدی از آیفون‌های سال ۲۰۱۹ حدف می‌شود، و قطعا نمی‌توان امید زیادی برای دیدن آن در آیفون‌های ۲۰۲۰ داشت.

در مورد اسکنر اثر انگشت شایعات متناقضی وجود دارند. برخی ادعا می‌کنند که اپل در آینده نزدیک قصد قرار دادن تاچ آیدی را زیر صفحه نمایش دارد، برخی دیگر اصرار دارند که پرونده تاچ آیدی به طور کلی کنار گذاشته شده است. از نظر ما بعید است که اپل تاچ آیدی و فیس آیدی را همزمان در آیفون قرار دهد. کوپرتینویی‌ها کلا علاقه‌ای به شلوغ کردن آیفون ندارند و همیشه آیفون را به عنوان یک اثر مینیمالیسم پیش برده‌اند.

با این حال شاید نگاهی به گزارشات اخیر بتواند شرایط را کمی واضح‌تر کند. گفته می‌شود اپل در فکر تولید یک آیفون ویژه برای بازار چین است. این آیفون فیس آیدی ندارد و تاچ آیدی زیر صفحه نمایش آن تعبیه می‌شود. این آیفون کمی ارزانتر از آیفون معمولی است و به خانه غول‌هایی همانند هوآوی و شیائومی می‌رود و باید منتظر یک نبرد حماسی باشیم!

ناچ آیفون 2020

۵G کجاست؟‌

اپل علاقه‌ای به اول بودن در تکنولوژی‌های همه گیری که به بلوغ نرسیدند، ندارد. این شرایطی است که برای ۵G وجود دارد و مهمترین آن محدود بودن مناطق قابل پوشش این تکنولوژی است.

آیفون 5G

گزارشات می‌گویند که اپل برای آیفون ۲۰۲۰ تکنولوژی ۵G را در نظر می‌گیرد اما برخی تحلیلگران آن را برای سال ۲۰۲۱ متصور می‌دانند. شاید به این فکر کنید که این یک عقب ماندگی برای اپل محسوب می‌شود اما از ایران که بگذریم، در کشورهای پیشرفته دنیا هم پوشش ۵G بسیار محدود است!

قیمت و زمان عرضه آیفون ۲۰۲۰ یا آیفون ۱۲

همانند چند سال اخیر ما انتظار داریم که آیفون ۱۲ در شهریور سال ۱۳۹۹ معرفی شود. از نظر قیمت فکر می‌کنیم که قیمت گذاری نسل آیفون XS چند سالی می‌تواند ادامه پیدا کند پس به ترتیب برای جانشینان سال ۲۰۲۰ آیفون XR، آیفون Xs و آیفون Xs مکس ۷۵۰، ۹۹۹ و ۱۰۹۹ دلار باید هزینه کنید. اگر آیفون ۸S نیز معرفی شود احتمالا برچسب قیمت ۶۵۰ دلاری به همراه دارد.

همچنین بخوانید:

قیمت و زمان عرضه آیفون ۱۱

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.