اندروید ۱۱ در مقابل iOS 14 : مقایسه مقدماتی تغییرات

در حال حاضر iOS 14 و اندروید ۱۱ هر دو در دسترس هستند و ما قصد مقایسه دو سیستم عامل اصلی بازار گوشی‌های هوشمند را داریم. iOS 14 در حوالی اوایل پاییز سال جاری برای همه دستگاه‌های سازگار عرضه می‌شود اما اندروید R یا همان ۱۱ زمان بیشتری را برای عرضه طلب می‌کند. با این حال با توجه به اینکه نسخه‌های آزمایشی این دو سیستم عامل عرضه شده‌اند می‌توان بین آن‌ها مقایسه‌ای انجام داد.

iOS 14 پیشرفت‌های متعددی داشت و ویژگی‌هایی که مدت زیادی کاربران منتظرشان بودند را به همراه دارد. اما اندروید R تغییرات رادیکالی نداشته و این سیستم عامل بیشتر روی بهبود تجربه کاربر تمرکز داشته است.

برای نگاهی عمیق‌تر به iOS 14 و اندروید ۱۱ مقایسه ما که در ادامه درج شده را مطالعه کنید. فقط به خاطر داشته باشید که هر دو سیستم عامل در مرحله توسعه قرار دارند.

اندروید ۱۱ در مقابل iOS 14 : صفحه اصلی

صفحه اصلی اندروید ۱۱ تقریبا بدون تغییر مانده و عمده تغییر آن مربوط به داک جدید است که برخی از اپلیکیشن‌های پیشنهادی و اخیر را نمایش می‌دهد. اما iOS 14 با اضافه کردن امکان داشتن ویجت‌ها در صفحه اصلی تقریبا بازطراحی شده است.

iOS 14 در مقابل اندروید ۱۱ : ویجت‌ها

ویجت‌ها یکی از تغییرات برجسته iOS 14 بودند اما اندروید از اولین سیستم عامل‌های دنیا بود که چنین ویژگی را ارائه داد. قطعا کاربران اندرویدی هیجان چندانی برای حضور ویجت‌ها ندارند.

اندروید ۱۱ در مقابل iOS 14 : اپلیکیشن‌های اخیر

iOS 14 هنوز هم از همان شیوه ارائه نسخه‌های قبلی برای نمایش اپلیکیشن‌های اخیر استفاده می‌کند. صفحه اپلیکیشن‌های اخیر اندروید فقط یک برنامه را نشان می‌دهد و یک اشاره جزئی در سمت چپ که اپلیکشن‌های دیگری هم وجود دارند.

iOS 14 در مقابل اندروید ۱۱ : تنظیمات سریع

تغییر بزرگ اندروید در این بخش اضافه شدن ویجت پخش موسیقی در منوی تنظیمات سریع است که برای کاربران خوشایند خواهد بود. از سوی دیگر iOS به جز اضافه شدن چند تنظیم جدید، تغییر دیگری نداشته است.

اندروید ۱۱ در مقابل iOS 14 : تنظیمات

هیچ تغییر اساسی در این قسمت رخ نداده است، تنظیمات هر دو سیستم عامل همانند گذشته است. اندروید و iOS از حالت تیره پشتیبانی می‌کنند و از سایه‌های مختلف خاکستری بهره می‌برد. iOS 14 برای والپییرهای پیشفرض خود امکان تیره کردن خودکار را دارد اما اندروید از این ویژگی بهره نمی‌برد.

iOS 14 در مقابل اندروید R : کشوی اپلیکیشن‌ها

در iOS 14 قابلیت app drawer یا همان کشوی برنامه‌ها با نام App Library معرفی شد که در آن اپلیکیشن‌ها با دسته بندی انجام شده توسط گوشی در دسترس شما هستند. شما می‌توانید اپلییکشن‌هایی که نمی‌خواهید روی صفحه اصلی نمایش داده شوند را در اینجا داشته باشید. اندروید از نسخه‌های قبلی چنین ویژگی داشت و اندروید ۱۱ هم این ویژگی را دارا است.

اندروید ۱۱ در مقابل iOS 14 : دوربین

رابط کاربری اندروید و iOS هر دو مانند نسل‌های قبلی خود هستند و تغییری نداشته‌اند.

 

همچنین بخوانید:

از طريق PhoneArena
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.