بعد از واکنش اینتل احتمالا باید منتظر آیفون ۵G در سال ۲۰۲۰ باشیم

از آنجایی که چندین سازنده اندرویدی گوشی‌های ۵G خود را در سال جاری عرضه می‌کنند، کاربران آیفون شاید از زمان عرضه آیفون ۵G کمی تعجب کنند. ما انتظار نداریم که آیفون ۵G در سال جاری معرفی شود. یکی از تحلیلگران این حوزه حتی گفته که سال آینده نیز نباید منتظر آیفون ۵G باشیم. Timothy Arcuri که در UBS مشغول است معتقد است که اینتل نمی‌تواند تراشه‎های ۵G را به موقع به اپل برساند که این کمپانی یک تلفن هوشمند ۵G را در سال ۲۰۲۰ معرفی و روانه بازار کند.

مطمئنا اپل می‌تواند از تراشه‌های ۵G کوالکام استفاده کند اما با توجه به پرنده‌هایی که در دادگاه در رابطه با حق اختراع دارند این مسئله دور از ذهن است. دادگاه جدید به زودی در سن دیگو با اپل و تولیدکنندگان که قرار دادهای میلیارد دلاری داشته‌اند برگزار می‌شود.

طبق گفته Fast Company، کسانی که با این وضعیت آشنا هستند می‌گویند که اینتل کمی از برنامه زمانی توسعه مودم XMM 8160 5G عقب افتاده است. برای اینکه اپل بتواند در شهریور سال آینده آیفون ۵G را معرفی کند، باید اینتل در تابستان امسال طراحی و نمونه‌های اولیه و تولید عمده را اوایل سال آینده میلادی به سرانجام برساند. اما اینتل در واکنش به این شایعات و اخبار می‌گوید که می‌تواند تراشه‌های ۵G را برای عرضه آیفون ۲۰۲۰ به اپل برساند.

در نوامبر گذشته اینتل گفت که در نیمه دوم سال میلادی جاری مودم‌های XMM 8160 5G  را عرضه خواهد کرد و ظاهرا آنچنان تغییراتی در این برنامه ایجاد نشده است. اینتل در بیانیه اخیر خود گفته که همانطور که در نوامبر ۲۰۱۸ گفتم قصد عرضه XMM 8160 5G را در سال ۲۰۲۰ داریم.

سامسونگ و مدیاتک نمی‌توانید تراشه‌های ۵G مورد نیاز اپل را در سال ۲۰۲۰ تامین کنند‌

از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ تنها تامین کننده تراشه‌های مودم اپل کمپانی کوالکام بود. در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ کوالکام و اینتل هر دو برای آیفون تراشه تولید کردند. در سال گذشته کوالکام و اپل از یکدیگر شکایت کردند و این موضوع به امسال نیز کشیده شده است و با وجود  اظهار نظر مدیرعامل کوالکام، مشکلات فی ما بین همچنان پا برجاست. اپل به عنوان یک مشتری سخت شناخته می‌شود و فروش به آن حاشیه سود بالایی ندارد. اما اینتل برای تامین پروژه‌های ساخت تراشه‌های ۱۰ و ۷ نانومتری در برابر TSMC نیاز به درآمد دارد. تراشه مودم ۷۵۶۰ اینتل که در مدل‌های ۲۰۱۸ آیفون به کار رفته‌اند با فناوری ساخت ۱۴ نانومتری بوده‌اند. این بدان معناست که تراشه‌های جدید‌تر ترانزیستورهای بیشتری دارند و عملکرد بهتر و مصرف بهتری خواهند داشت. اما قسمت بد ماجرا اینجاست که طبق قرار داد باید اینتل ابتدا سفارش اپل را تکمیل کند و سفارشاتی که حاشیه سود بیشتری دارند تا زمانی که اپل به خواسته خود نرسد به خط تولید نمی‌رسند.

مدیاتک و سامسونگ امکان تولید تراشه ۵G را دارند اما هیچ یک نمی‌توانند در حد نیاز اپل برای سال ۲۰۲۰ تراشه تولید کنند. در همین حال اپل بر روی توسعه تراشعه اختصاصی خود کار می‌کند و ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ مهندس در این بخش مشغول به کار هستند که از هر دو کمپانی اینتل و کوالکام نیز به استخدام اپل درآمده‌اند. تراشه طراحی شده توسط اپل احتمالا توسط کمپانی همانند سامسونگ یا TSMC به تولید خواهد رسید اما این موضوع نیز زمان بر است و قبل از سال ۲۰۲۱ آمده نخواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.