خنجر اینستاگرام در قلب شاخ‌های مجازی ؛ هدف جدید «آمریکا»

به گفته TechCrunch، اینستاگرام قابلیت آزمایشی که در چند کشور اجرا کرده بود را به آمریکا گسترش خواهد داد. در این آزمایش تعداد لایک‌های پست از دید همه، به غیر از ارسال کننده پست، مخفی خواهد شد. مدیر عامل اینستاگرام، آدام مسری، این موضوع را در کنفرانس Wired25 در سان فرانسیسکو اعلام کرد. مسری گفت که این ایده رقابت و به طبع آن اضطراب اعضای اینستاگرام را کمتر می‌کند. این ایده سعی بر این دارد که فشار را از روی ایستاگرام بردارد، رقابت را کم کند، و به کاربر فضای بیشتری را اختصاص دهد تا روی ارتباط با افرادی که دوستشان دارند و چیزهایی که از آن‌ها الهام می‌گیرند، تمرکز کنند.

این اقدام بخشی از تلاش اینستاگرام برای جلوگیری از تبدیل شدن به توییتر دیگری است که در آن افراد به خاطر اعتقادات سیاسی و مذهبی مورد حمله قرار می‌گیرند. مخفی کردن لایک از آوریل در کانادا آغاز شد و دو ماه بعد به ایرلند، ایتالیا، ژاپن، برزیل، استرالیا و نیوزلند رسید. فیسبوک، مالک اینستاگرام هم آزمایش مشابهی را در ماه سپتامبر در استرالیا آغاز کرد.

شرکت HypeAuditor که مشاغل را با اینفلوئنسر (افراد شناخته شده و تاثیر گذار در فضای مجازی) مطابقت می‌دهد، اعلام کرد که در کشورهایی که مخفی کردن لایک اجرایی شده، تعداد آن کاهش یافته است. اینفلوئنسرهایی که ۵ تا ۲۰ هزار فالوور دارند، مورد بررسی قرار گرفتند، که لایک آن‌ها ۳ تا ۱۵ درصد نسبت به کشورشان کاهش یافته است. البته یک استثاء هم در این میان داشتیم، ژاپنی ها تعداد لایک‌هایشان حدود ۶ درصد افزایش یافت. بیشترین کاهش لایک مربوط به برزیل بود که اینفلوئنسرهای آن کشور با صد هزار تا یک میلیون فالوور، کاهش لایکی در حدود ۲۸.۳۳ درصد داشتند. ظاهرا در برخی از کشورها کاربران بیشتر از محتوای پست به لایک‌های آن برای لایک کردن دقت می‌کنند، شرایطی که قطعا در ایران هم وجود دارد.

اینکه این ویژگی آزمایشی مخفی کردن لایک دائمی خواهد شد یا خیر هنوز هم مشخص نیست. بستگی دارد که تاثیر آن روی اینستاگرام و اینفلوئنسرها چگونه باشد. این شغلی است که روی تعداد لایک و دنبال کنندگانش می‌چرخد و اینستاگرام اگر ببیند اینفلوئنسرهایش به سمت شبکه‌های اجتماعی دیگر می‌روند، شاید اصلا به طور کامل این آزمایش را متوقف کند.

همچنین بخوانید: محدود کردن یک کاربر در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.