۱۵ سال با آیفون : دستگاهی که دنیا را تغییر داد

۱۵ سال پیش در ۹ ژانویه ۲۰۰۷، استیو جابز افسانه‌ای به حضار رویداد معرفی آیفون در Moscone West گفت که اپل قصد دارد تلفن همراه را دوباره اختراع کند! با تمام احترامی که برای بنیانگذار فقید اپل قائل هستم، جابز اشتباه می‌کرد. شاید برای معدود دفعات در زندگی کاریش؛ آیفون تنها یک اختلال بزرگ در گوشی‌های هوشمند نیست، آیفون دنیا را تغییر داد.

البته که قبل از ۹ ژانویه ۲۰۰۷ گوشی‌های هوشمند وجود داشتند که می‌توان جالب‌ترین آن‌ها را N95 نوکیا دانست که تقریبا ۴ ماه قبل از آیفون معرفی شد. این گوشی هوشمند در سال اول ۱۰ میلیون فروش داشت.

اپل ۶.۱ میلیون دستگاه آیفون را در سال اول فروخت

البته گوشی‌های هوشمند دیگری ماند موتورولا Q و قبل از آن Pearl بلک بری وجود داشتند. اما استیو جابز کار استادانه‌ای انجام داد و مشخص کرد که این دستگاه‌ها برای عصر دایناسورها می‌باشند و ویژگی‌هایی مانند صحفه نمایش لمسی و چند لمسی، چقدر تلفن جدید او را بهتر از دستگاه‌های دیگر می‌کند. تا آیفون ۴ فروش گوشی هوشمند اپل در آمریکا انحصارا در دست AT&T بود و بسیاری از کاربران با وجود اینکه آیفون را می‌خواستند، اما به خاطر این انحصار خریداری نمی‌کردند. با این وجود تولید کنندگان دیگر برای ساخت دستگاهی به نام «قاتل آیفون» برای رقبای AT&T مانند Verizon کار می‌کردند.

اپل در سال اول ۶.۱ میلیون دستگاه فروخت اما در واقع دیدن یک شخص با گوشی هوشمند در اماکن عمومی هنوز نادر بود. در واقع محبوب‌ترین تلفن آن زمان یک گوشی هوشمند نبود بلکه Motorola Razr به عنوان یک گوشی تاشو در دست اغلب افراد دیده می‌شد. این تلفن تاشو تا زمانی که نیاز به برقراری تماس نبود، در جیب نگهداری می‌گردید. قطعات برای یک تغییر بزرگ در جای خود قرار داشتند و تا سال ۲۰۱۰ هر کسی در خیابان یک گوشی هوشمند به همراه داشت.

همچنین بخوانید:

در آمریکا بزرگترین اپراتور کشور یعنی Verizon، قراردادی را امضا کرد که به این شرکت اجازه میداد آیفون را به مشتریان خود بفروشد که سال‌ها در جستجوی قاتل آیفون بودند. و در سراسر جهان تلفن‌های اندرویدی با قابلیت‌های مشابه و البته قیمت پایین‌تر در دسترس مردم قرار داشت. بنابراین در ابتدای سال ۲۰۱۰ در بسیاری از کشورها افراد در خیابان‌ها با گوشی‌های هوشمند خود به وفور دیده می‌شدند.

قبل از سال ۲۰۰۷ گوشی هوشمند یک کالای لوکس محسوب می‌شد. پس از معرفی آیفون، مردم وقتی دیدند که یک گوشی هوشمند چه کاری می‌تواند انجام دهد، به ابزاری ضروری برای کار، مدرسه و سرگرمی تبدیل شد. با نصب اپلیکیشن‌ها، یک مصرف کننده می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها از گوشی هوشمندش بهره ببرد.

تغییر جهان در ۱۵ سال پیش با آیفون

اما بدون اینکه آیفون پیشتاز باشد و به دنیا نشان دهد که چگونه می‌توان با استفاده از صفحه نمایش لمسی و اپ استور باعث تطبیق پذیری گوشی‌های هوشمند شد، ممکن است ظهور عصر گوشی‌های هوشمند هرگز اتفاق نمی‌افتاد. همه این‌ها زمانی شروع شد که استیو جابز در Macworld آیفون را بالا برد تا همه حاضران آن را ببینید. البته نباید از LG Prada نیز به عنوان اولین گوشی هوشمند با صفحه نمایش لمسی غافل شویم، اما قطعا آیفون آن گوشی هوشمندی است که ۱۵ سال پیش دنیا را تغییر داد.

حالا ۱۵ سال گذشته و آیفون قوی‌تر از همیشه است. هیچکس نمی‌تواند امروز نقش گوشی‌های هوشمند در زندگی را نادیده بگیرید. اغلب افراد ساعت‌ها برای کار، بازی و سرگرمی از گوشی هوشمندشان استفاده می‌کنند.

هیچ یک از اینها بدون معرفی آیفون در ۱۵ سال پیش رخ نمی‌داد. تولد مبارک آیفون، با آرزوی بهترین‌ها از طرف اپل خوره!

از طريق PhoneArena
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.