پروژه آیریس گوگل رقیب هدست واقعیت ترکیبی اپل

کمپانی متا در حال حاضر حضور خود را در صنعت سخت افزار AR/VR با محصولات Oculus تثبیت کرده است و شایعه شده که اپل یک رقیب جدی دیگر در این زمینه دارد. طبق گزارشات، گوگل در حال توسعه یک هدست واقعیت افزوده با کد داخلی پروژه آیریس است که در سال ۲۰۲۴ عرضه خواهد شد.

این خبر از سوی دو فرد مطلع منتشر شده که گفتند: غول جستجو در حال توسعه عینک‌های واقعیتا افزوده است که اشیاء مجازی را در محیط‌های واقعی پخش می‌کند تا کاربر آن‌ها را ببیند و با آن‌ها تعامل داشته باشد. با توجه به تجربه‌ای که این کمپانی از گوگل گلس کسب کرد، این بار عینکی را عرضه می‌کند که بیشتر شبیه به عینک‌های اسکی است و از باتری‌های داخلی تغذیه می‌نماید. جالب اینجاست که انتظار می‌رود اپل نیز هدست AR/VR خود را با طراحی مشابهی عرضه نماید.

طبق شایعات، اولین محصول اپل در این حوزه از تراشه قدرتمند M1 بهره می‌برد. در همین حال این گزارش ادعا کرده که گوگل روی یک پردازنده سفارشی کار می‌کند که احتمالا بر اساس تراشه Tensor توسعه داده می‌شود. تراشه Tensor در حال حاضر در تلفن‌های پیکسل گوگل استفاده شده‌اند. این کمپانی قصد دارد که محتوای واقعیت افزوده را از دیتا سنترهای خود از طریق اینترنت به اشتراک بگذارد. این به کاهش مصرف انرژی هدست و برداشتن بار محاسباتی از پردازنده کمک خواهد کرد.

منابع تایید نشده ادعا می‌کنند که تیم پیکسل در توسعه محصول نقش دارند اما مشخص نیست که هدست گوگل با کد رمز آیریس با برند پیکسل عرضه می‌شود یا خیر.

گفته می‌شود کلای باور، رئیس قدیمی AR/VR آزمایشگاه‌های گوگل در راس این پروژه است. از دیگر کارکنان مطرح فعال روی پروژه آیرس، می‌توان به اسکات هافمن، معاون سابق مهندسی دستیار صوتی گوگل اشاره کرد. مدیر فنی سابق گوگل لنز و مدیر مهندسی ARCore از سایر افراد فعال در این پروژه می‌باشند. لیست مشاغل اخیر گوگل نشان می‌دهد که این کمپانی در حال توسعه یک سیستم عامل سفارشی برای هدست، مبتنی بر اندروید می‌باشد.

گوگل امیدوار است که تا سال ۲۰۲۴ محصولی آماده برای بازار داشته باشد. شایعات حاکی از آن است که غول فناوری هنوز به یک استراتژی مشخص برای بازار این دستگاه نرسیده است.

طبق گزارش، گوگل در پروژه آیریس بسیار سختگیرانه عمل می‌کند و یک گروه منتخب ۳۰۰ نفری روی این پروژه در ساختمانی جداگانه کار می‌کنند. کارکنان این پروژه دارای کارت‌های مخصوص دسترسی هستند و توافق نامه‌های عدم افشای اطلاعات را قبول کرده‌اند. انتظار می‌رود که گوگل در آینده این تیم را بزرگ‌تر کند.

از طريق The Verge
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.