حکم آینده اتحادیه اروپا تغییرات قابل توجهی را در اپ استور، iMessage و … ایجاد می‌کند

یک سند کاری از قانون بازارهای دیجتال اتحادیه اروپا (DMA) فاش شده است. گزارش حاکی از آن می‌باشد که این رویه می‌تواند اپل را مجبور به ایجاد تغییرات قابل توجه در اپ استور، برنامه مسیج، سیری، مرورگر وب، فیس تایم و … کند.

قانون DMA اتحادیه اروپا می‌خواهد شرکت‌های فناوری بزرگ را اصلاح کند تا آن‌ها در معاملات خود منصف باشند و اشخاص ثالث (رقبا) فرصتی برای رقابت منصفانه را به دست بیاوردند. این قانون فراگیر، شرکت‌های فناوری بزرگ را ملزم می‌کند تا معیارهای سنجش را با رقبا به اشتراک بگذارند، اطمینان حاصل کننده که تمامی اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند قابل حذف هستند، و رفتار ترجیحی با برنامه‌ها و خدمات اختصاصی را در اپ استورها نداشته باشند. به طور کلی، DMA بر بهبود قابلیت همکاری پلت‌فرم تمرکز دارد.

شرکت‌های که مفاد و دستورالعمل‌های DMA را نقض کنند، با جریمه‌های سنگینی مواجه می‌شوند که می‌تواند تا ۱۰ درصد از گردش مالی سالانه جهانی کمپانی متخلف باشد. همچنین ممکن است منجر به خروج یا کاهش سرمایه گذاری گردد.

طبق گزارش، نسخه لو رفته از DMA به نسخه نهایی نزدیک است. با اجرایی شدن این قانون دیگر اپل نمی‌تواند همه مرورگرها را مجبور به استفاده از WebKit برای سازگاری با iOS و macOS کند. مرورگرهای شخص ثالث مانند گوگل کروم و مایکروسافت ادج می‌توانند از موتور کرومیوم مانند سایر سیستم عامل‌ها استفاده نمایند.

یکی دیگر از مفاد اصلی در سند فاش شده مربوط به سایدلود اپلیکیشن‌ها و اجازه به توسعه دهندگان جهت استفاده از درگاه‌های پرداخت شخص ثالث می‌باشد که اپل با آن‌ها به شدت مخالفت کرده است. از سایر تاثیراتی که این قانون بر اپل دارد می‌توان به سازگار کردن سرویس‌های بزرگ مانند فیس تایم و آیمسیج با سرویس‌های رقیب و ارائه رمز گذاری سرتاسری اشاره کرد.

DMA حتی می‌تواند تغییراتی در کار دستیاران مجازی مانند سیری ایجاد کند. طبق این سند کاری کاربران باید امکان انتخاب دستیار مجازی پیشفرض را حتی از گزینه‌های شخص ثالث داشته باشند.

مارگرت وستاگر، رئیس رقابت دیجیتال اتحادیه اروپا چندی پیش گفت که DMA احتماال در ماه اکتبر اجرایی شود. این قانون به طور موقت توسط قانونگذاران اتحادیه اروپا تصویب شده اما شورا باید قبل از اجرایی شدن، آن را تایید کند.

آیا فکر می‌کنید که اپل از DMA پیروی می‌کند و تغییرات مورد نیاز را انجام می‌دهد؟ حتی اگر منجر به بازسازی قابل توجه در خدمات و سیستم‌های این کمپانی گردد؟

از طريق MacRumors
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.