هشت سال پس از مرگ استیو جابز

هشت سال پیش دنیای تکنولوژی یکی از رویاپردازهای خود، و اپل رهبر و معمارش یعنی استیو جابز را، به خاطر سرطان لوزالمعده از دست داد. تیم کوک، مدیر عامل فعلی اپل توییتی را به همین مناسبت ارسال کرده است که نقل قولی از استیو جابز می‌باشد؛ با ارزش‌ترین منبع همه ما زمان است. در ادامه نیز تیم کوک گفته که ما همیشه به یاد تو هستیم و تصویری از استیو جابز و مکعب شیشه‌ای اپل استور خیابان پنجم نیویورک (که پس از دو سال بازسازی اخیرا بازگشایی شده است) قرار داده است.

تیم کوک

قبل از اینکه جابز فوت کند، اپل آیفون ۴s را معرفی کرد، اولین دستگاه اپل که سیری داشت. بسیاری تصور می‌کردند اپل پس از استیو جابز به ورطه نابودی کشیده می‌شود، با این حال مدیر عامل فعلی اپل شاید همانند جابز دیدگاه انقلابی نداشته باشد، اما به خوبی از پس امور برآمده است. آیفون در دوران کوک از اندازه ۳.۵ اینچ به ۶.۵ اینچ رسیده است. سالانه سه یا چهار آیفون معرفی می‌شوند، در حالی که در زمان جابز فقط یک آیفون عرضه میشد. آیپد پرو، اپل واچ و همچنین ایرپاد وارد خط تولید شدند و اپل در زمان تیم کوک به اولین شرکت سهامی عام ۱ تریلیون دلاری ایالات متحده آمریکا بدل شد.

کوک تعدادی از زمینه‌های مهم را ایجاد کرد که عملکرد خوبی برای اپل داشتند. با افزایش فروش گوشی در سال ۲۰۱۵، اپل تمرکز خود را روی کاربران فعال زیاد آیفون (طبق آخرین آمار ۹۰۰ میلیون) گذاشت و تصمیم گرفت از آن‌ها درآمدزایی بیشتری داشته باشد و خدماتی مانند اپل موزیک، اپل آرکید، اپل تی‌وی+ و اپل نیوز + را راه اندازی کرد. اپل در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که درآمد ۵۰ میلیارد دلاری را برای قسمت خدمات در سال ۲۰۲۰ هدف قرار داده است، رقمی که ۲۵ میلیارد دلار از ۴ سال گذشته بیشتر است. در حال حاضر واحد خدمات اپل دومین بخش بزرگ و سود آور این کمپانی است.

شاید شما به خاطر نداشته باشید، اما استیو جابز دوبار کلید کمپانی اپل را به تیم کوک تحویل داد. اولین بار در ۲۶ دی ۱۳۸۷ بود که بیماری وی را مجبور به رفتن به مرخصی حدود شش ماه کرد. بار دوم در آگوست سال ۲۰۱۱ بود. او در یک نامه به اعضای هیئت مدیره خواست که طرح جانشینی را اجرا کنند. وی همچنین خواست که تیم کوک مدیر عامل اپل گردد.

من همیشه گفته‌ام اگر روزی نتوانم وظایف و انتظارات را به عنوان مدیر عامل اپل برآورده کنم، اولین نفری هستم که به شما اطلاع می‌دهم. متاسفانه آن روز فرا رسیده است. من بدینوسیله از سمت مدیر عامل اپل استفاده می‌دهم. من دوست دارم خدمت کنم، اگر هیئت مدیره صلاح ببیند به عنوان رئیس هیئت مدیره، مدیر یا کارمند اپل. برای جانشین من به شدت توصیه می‌کنم برنامه جانشینی اجرا شود و تیم کوک به عنوان مدیر عامل اپل معرفی گردد.

استیو جابز بنیان گذار اپل

برخی اعتقاد دارند که اپل از زمان مرگ استیو جابز همان شرکت نوآورانه نیست و مطمئنا بسیاری از ویژگی‌های جدید تلفن‎های هوشمند این روزها از چین برمی‌آیند. اما کوک در مصاحبه‌ای که چندین ماه پیش  انجام داد گفت محصول جدید اپل شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ما می‌دانیم که تیم کوک به تکنولوژی واقعیت افزوده علاقه دارد و مدت زمان طولانی است که شایعات روی تولید محصولی مرتبط از سوی اپل اصرار دارند. به یاد داشته باشید که آیفون اولین گوشی هوشمند ساخته شده نبود، و ممکن است اپل سورپرایزهایی داشته باشد. به نظر شما آیا اپل گلس (نام شایعه شده برای هدست یا عینک واقعیت افزوده اپل) می‌تواند کاری که آیفون با بازار گوشی‌های هوشمند کرد را در بازار هدست‌های واقعیت افزوده انجام دهد؟

منبع PhoneArena
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.