یازدهمین سالگرد درگذشت استیو جابز

استیو جابز، بنیان گذار و مدیر عامل اپل ۱۱ سال پیش در چنین روزی بر اثر سرطان لوزالمعده درگذشت. بسیاری استیو را در قاب رویداد معرفی آیفون در سال ۲۰۰۷ به خاطر دارند. ارائه‌ای که برای آیفون و استیو بی‌نقص بود، جابز دستگاه را با اعتماد به نفس تمام معرفی کرد، محصولی که قرار بود دنیا را تغییر دهد.

جابز در ۵۶ سالگی از دنیا رفت و یک روز قبل از فوتش، اپل از آیفون ۴s رونمایی کرد. این اولین آیفونی بود که با سیری همراه بود. در ابتدا گفته می‌شد S از کلمه سیری گرفته شده و چند روز بعد از رونمایی برخی دیگر گفتند که این حرف ادای احترام به استیو جابز است. با این حال هیچ کدام از این ادعاها درست نبود و اپل قبل از آن هم از پسوند S برای آیفون ۳GS استفاده کرده بود. استفاده از پسوند S برای تمایز با نسل قبلی بود که از نظر طراحی مشابه هم بودند ولی امکانات جدیدی اضافه شده بود.

جابز از اولین آیپد اپل را نیز در نوامبر سال ۲۰۱۰ رونمایی کرد. یکی از ماجراهای پر حاشیه که استیو جابز در مرکز آن بود، مشکل #Antennagate آیفون ۴ بود. زمانی که گوشی را با دست چپ می‌گرفتید و گوشه پایین سمت چپ آن کاور می‌شد، آنتن دهی دستگاه به طور قابل توجهی کاهش می‌یافت. همین مسئله باعث شکل گیری یکی از نقل قول‌های معروف جابز شد که البته هیچ گاه آن را به زبان نیاورد و در پاسخ به یک کاربر آیفون ۴ در ایمیل گفته بود.

در ایمیل مذکور کاربر گفته بود: سلام آقای جابز، من عاشق آیفون ۴ جدیدم هستم (محصول خوبی است) اما وقتی دستم را روی نوارهای فولادی می‌گذارم تمام استقبالم از دست می‌رود. به نظر می‌رسد این مشکل رایجی است. آیا برای رفع این مشکل برنامه‌ای دارید؟ با تشکر، آرام.

جابز پاسخ داده بود که: فقط از نگه داشتن گوشی به این شکل خودداری کنید! به نوعی این به یک نقل قول مستقیم از استیو جابز تیدیل شد که می‌گفت «شما اشتباه نگه می‌دارید». در نهایت اپل بامپرهای پلاستیکی رایگان برای کاربران ارسال کرد تا باندهای آنتن با دستان کاربر تداخل نداشته باشند.

استیو جابز در حال معرفی اولین نسل آیفون
استیو جابز در حال معرفی اولین نسل آیفون

قبل از آیفون، جابز در سال ۱۹۹۷ پیروزمندانه به اپل بازگشته بود. او در سال ۱۹۸۳ جان اسکالی، مدیر اجرایی پپسی را به عنوان مدیر عامل اپل استخدام کرد بود. سپس اسکالی جابز را که در پیکسار کار می‌کرد، اخراج نمود(پیکسار بعدها توسط دیزنی خریداری شد). جابز در Next مشغول به کار شد و اپل نیز این کمپانی را خریداری نمود. این خرید باعث شد که راه جابز به اپل باز شوند و به عنوان مدیر عامل منصوب شد که البته قرار بود موقت باشد.

جابز مجموعه‌ای از محصولات را عرضه کرد که ممکن است هرگز تکرار نشوند. ابتدا کامپیوتر آیمک با پوشش پلاستیکی شفاف رنگارنگ معرفی شد. سپس آیپاد رونمایی گردید، پخش کننده MP3 که به طور شگفت انگیزی ۱۰۰۰ آهنگ را در خود جای می‌داد و ۱۰ ساعت عمر باتری داشت. بعد به آیفون و سپس به آیپد رسید.

تیم کوک مدیر عامل فعلی اپل مورد تایید جابز نیز بود و کار سختی را برای جانشینی یکی از بهترین مدیران تاریخ در پیش داشت اما خوب از پس آن برآمده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.