حالت زیر آب آیفون؛ شایعه به حقیقت بدل می‌شود؟

در حدود یک ماه پیش یک شایعه مبنی بر اینکه آیفون XI دارای حالت کار در زیر آب است، منتشر شد. طبق این شایعه آیفون معرفی شده در سال ۲۰۱۹ می‌تواند در زیر آب عکس ثبت کند و صفحه لمسی آن به خوبی در زیر آب نیز کار می‌کند. به تازگی اداره ثبت اختراعات و علامت‌های تجاری ایالات متحده آمریکا حق اختراعی را از اپل منتشر کرده که به این شایعه قوت می‌بخشد.

این حق اختراع دستگاه‌های الکترونیکی شناور با قابلیت تصویربرداری نام گذاری شده است و به دستگاهی همانند آیفون که قابلیت ضبط تصاویر در زیر آب را دارد، اشاره کرده است. این دستگاه دارای یک سنسور نور محیطی برای تعیین روشنایی در زیر آب است. این دستگاه همچنین دارای یک سنسور برای گرفتن عمق دقیق تصاویر می‌باشد. اطلاعات در مورد عمق تصاویر و نورپردازی زیر آب برای تنظیم تعادل رنگی زیر آب استفاده می‌شوند. اپل در این حق اختراع توضیح داده که تصاویر ثبت شده در ‌زیر آب به طور ناخواسته متمایل به سبز می‌شوند که این سنسورها مشکل را رفع می‌کنند.

طبق گفته تحلیلگر معتبر اپل، مینگ-چی کو، هر دو آیفون XI و آیفون XI Max دارای دوربین سه گانه هستند که دوربین سوم یک سنسور زمان پرواز (ToF) است که می‌تواند زمان سپری شده برای خارج شدن نور مادون قرمز از دوربین و بازگشت آن را محاسبه کند. این اطلاعات می‌تواند به استفاده از فیس آیدی در دوربین عقب و همچنین بهبود افکت بوکه و علمکردهای واقعیت افزوده کمک کند.

این ویژگی نیاز به مقاومت آیفون در ز‌یر آب دارد که هر دو آیفون سال ۲۰۱۹ از گواهی IP68 بهره می‌برند. با این گواهی آیفون در مقابل گرد و غبار مقاوم است و تا عمق حدود ۱.۵ متری ۳۰ دقیقه دوام می‌آورد. در این لحظه مشخص نیست که حالت زیر آب به آیفون‌های ۲۰۱۹ اضافه می‌شوند یا به سال ۲۰۲۰ موکول می‌شود اما این حق اختراع ما را به داشتن آیفون‌هایی با این قابلیت امیدوار می‌کند. این حق اختراع در سپتامبر ۲۰۱۷ توسط اپل به ثبت رسیده است و شاید همانند حق اختراع‌های بسیار دیگر فقط در حد یک حق اختراع بماند!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.