اپل دیگر ارزشمندترین شرکت سهامی عام جهان نیست

با عرض پوزش از طرفداران اپل ، کمپانی مورد علاقه شما دیگر ارزشمندترین شرکت تجاری دنیا نیست. طبق گزارش منتشر شده این عنوان اکنون متعلق به شرکت نفتی عربستان سعوی آرامکو است.  اپل روز چهارشنبه با کاهش ۵ درصدی ارزش سهام روبرو شد و ضربه بزرگی را از نظر ارزش بازار سهام دریافت کرد.

بالاترین ارزش سهام اپل در ۵۲ هفته گذشته به ۴ ژانویه باز می‌گردد که ۱۸۲.۹۴ دلار هر سهم آن ارزش داشت اما در حال حاضر حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر سهام آرامکو از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا کنون ۲۷ درصد رشد داشته است. در گزارش ماه مارس آرامکو آمده که درآمد کل سال آن‌ها به خاطر افزایش قیمت نفت، دو برابر شده است.

در چند سال گذشته اپل اولین شرکت سهامی عام ایالات متحده آمریکا بود که به معیارهای مختلف ارزش گذاری ۱ تریلیون، ۲ تریلیون و ۳ تریلیون دلار رسید. وقتی در مورد ارزش بازار اپل صحبت می‌کنیم منظور از قیمت فعلی هر سهم آن ضربدر تعداد سهام‌های موجود است. اپل مدت زیادی ارزشمندترین کمپانی دنیا بود. همچنین بخوانید: محکومیت اپل در برزیل به خاطر حذف شارژر از جعبه .

تنها مایکروسافت (با ارزش ۱.۹۱ تریلیون دلار) و آلفابت کمپانی مادر گوگل (۱.۴۹ تریلیون دلار) توانسته‌اند بین کمپانی‌های آمریکا در کنار اپل به ارزش بالای ۱ تریلیون دلار برسند. اپل اولین بار در ۱۲ دسامبر ۱۹۸۰ یعنی بیش از ۴۰ سال پیش سهام خود را با قیمت ۲۲ دلار عرضه کرد. از آن زمان این کمپانی چندین بار سهام خود را تقسیم کرد که آخرین بار آن در آگوست سال ۲۰۲۰ با ضریب ۱ به ۴ رخ داد. با در نظر گرفتن تقسیم سهام، قیمت اولیه سهام اپل تنها ۱۰ سنت برای هر سهم بود!

این یعنی اگر در آن زمان ۱۰۰ سهم سهام اپل با قیمت ۲۲ دلار را می‌خردید، اکنون ۲۲۴۰۰ سهم از این کمپانی به ارزش ۳.۲ میلیون دلار داشتید!

از طريق CNBC
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.