حافظه ۶۴ گیگابایت ؛ شوخی تکراری اپل در آیفون ۱۱، آیفون ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ پرو مکس

نسل جدید آیفون هفته گذشته معرفی شد و از مهمترین نکته‌‎ها قیمت گذاری محصولات جدید بود که هم قیمت نسل قبل یا پایین‌تر بودند. اما وقتی برچسب قیمت هزار دلاری را در نظر بگیریم شاید زیاد هم از این قیمت خوشحال نباشیم و هنوز هم برایمان زیاد باشد، شرایط وقتی به حافظه مدل پایه و افزایش قیمت آن نسبت به ظرفیت نگاه می‌کنیم، بدتر می‌شود.

در سری جدید آیفون، آیفون ۱۱ ارزان‌تر از بقیه است و حتی در مقایسه با آیفون XR، پنجاه دلار ارزان‌تر شده است. حافظه مدل پایه و افزایش قیمت آن نسبت به حافظه، همانند آیفون ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ پرو مکس است. مشکل دقیقا از همینجا آغاز می‌شود. شاید در نظر گرفتن کاهش قیمت آیفون ۱۱ کمی شرایط را برای این دستگاه متعادل کند. شما برای مدل پایه آیفون XR سال گذشته باید ۷۴۹ دلار پرداخت می‌کردید اما امسال با این هزینه مدل ۱۲۸ گیگابایت آیفون ۱۱ نصیبتان می‌شود. اما برای آیفون ۱۱ پرو آیفون ۱۱ پرو مکس چنین خبری نیست.

در ازای پرداخت ۹۹۹ دلار (یا ۱۰۹۹ دلار برای مدل مکس) اپل یک دستگاه که پسوند Pro (گرفته شده از کلمه Professional به معنای حرفه‌ای) را یدک می‌کشد با ظرفیت ۶۴ گیگابایت به شما می‌دهد؛ آن هم در سال ۲۰۱۹. این نکته هم فراموش نشود که حدود ۷ گیگابایت از این ظرفیت برای سیستم عامل اشغال شده است. خب آن فیلم‌های ۴k با سرعت ۶۰ فریم در ثانیه که اپل در کنفرانس نمایش داد کجای این ماجرا هستند؟ این نوع فیلم‌‎ها برای هر دقیقه حدود ۴۰۰ مگابایت فضا می‌خواهند. با یک حساب و کتاب کوچک هم می‌توان متوجه شد ظرفیت ۶۴ گیگابایت برای یک کاربر متوسط هم فضای کمی است و کسی که می‌خواهد از دستگاه هزار دلاری خود بیشترین بهره را ببرد چه راهی دارد؟ بیاید نگاهی به شرایط داشته باشیم…

مقایسه افزایش قیمت اپل نسبت به حافظه با رقبا

ما درنمودار زیر دو پرچمدار اندرویدی را از دو کمپانی مختلف در کنار سری آیفون ۱۱ قرار داده‌ایم که ببینیم افزایش قیمت در آن‌ها چگونه است.

قطعا ما قصد مقایسه قیمت گذاری گوشی‌های هوشمند با یکدیگر را نداریم چون آن‌ها بسیار متفاوت هستند. آنچه که می‌خواهیم روی آن تمرکز داشته باشیم افزایش قیمت به خاطر افزایش حافظه است. اولین نکته‌ای که به چشم می‌خورد این است که دو کمپانی دیگر یعنی سامسونگ و وان‌پلاس حتی به ظرفیت ۶۴ گیگابایت برای پرچمداران خود فکر نکرده‌اند، دقیقا همانطوری که در سال ۲۰۱۹ باید باشد. اول گوشی آیفون ۱۱ است که برای داشتن ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت به جای ۱۲۸ گیگابایت، باید ۱۰۰ دلار بیشتر بپردازید. با این شرایط مشابه در برند وان پلاس، شما باید فقط ۳۰ دلار بپردازید. این یعنی اپل بیش از سه برابر، برای این افزایش حافظه از شما می‌گیرد. شاید بگویید که قطعا حافظه‌ای که اپل استفاده می‌کند بهتر است اما لازم به ذکر می‌باشد که وان‌پلاس ۷ پرو از حافظه فوق‌العاده سریع UFS 3.0 بهره می‌برد و شما نمی‌توانید از این بهتر پیدا کنید!

دومین نکته ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت و ۵۱۲ گیگابایت آیفون ۱۱ پرو مکس است که ۲۰۰ دلار اختلاف قیمت دارند، در حالی که اختلاف قیمت مدل‌های مشابه از نظر ظرفیت در گلکسی نوت ۱۰+ فقط یک عکس بنجامین فرانکلین (عکس فردی که روی صد دلاری می‌باشد) است.

این یعنی گرانترین نسخه آیفون ۱۱ پرو مکس ۳۱ درصد قیمت بیشتری از نسخه پایه دارد. ۳۵۰ دلار فقط برای حافظه بیشتر! با این پول می‌توانید یک گوشی هوشمند دیگر خریداری کنید. در شرایطی که این افزایش قیمت در سامسونگ فقط ۹ درصد مدل پایه است.

اینکه شرکت‌ها از گزینه‌های مختلف حافظه برای حاشیه سود بیشتر استفاده می‌کنند چیز جدیدی نیست اما محدودیتی که اپل اعمال می‌کند واقعا مسخره است. در حالی که کمپانی‌ها از کاربران بابت حافظه اضافه پول می‌گیرند اما زمان برگشت دستگاه به خودشان ظرفیت اصلا مهم نیست.

حافظه راه پول درآوردن کمپانی‌ها است، نه کاربران

طرح‌های تعویض یکی از روش‌های محبوب تولید کنندگان تلفن همراه است که گوشی قدیمی کاربران را می‌گیرند و برای خرید گوشی جدید تخفیف اعمال می‌کنند. سالم بودن گوشی و مدل آن در میزان تخفیف تاثیر دارد، اما مسئله مهم اینجاست که تخفیف بر اساس حافظه گوشی شما تغییری نمی‌کند. بنابراین مهم نیست ۱۰۹۹ دلار یا ۱۴۴۹ دلار به اپل پرداخت کرده‌اید، میزان تخفیف فقط مدل دستگاه شما را در نظر می‌گیرد. این شرایط برای سامسونگ و سایر تولید کنندگان نیز صادق است. تراشه‌های حافظه که قیمت دستگاه را تا ۳۵۰ دلار افزایش می‌دهند هنگامی که به خود کمپانی‌ها می‌رسد بی‌ارزش هستند.

از نظر من انتخاب ظرفیت ۶۴ گیگابایت اصلا برای خرید گوشی آیفون مناسب نیست. چون شما به سرعت با محدودیت حافظه مواجه می‌شوید و زودتر به فکر ارتقا دستگاه میفتید. با توجه به اینکه دستگاه‌های اپل از کارت حافظه نیز پشتیبانی نمی‌کنند در هنگام انتخاب ظرفیت بسیار دقت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.