ایرتگ برای ردیابی اشیاء گم شده است نه جاسوسی !

اپل چند روز پیش از ردیاب ایرتگ که شایعات بسیاری برای آن منتشر شده بود، رونمایی کرد. ایرتگ با قیمت ۲۹ دلار و با برنامه Find My کار می‌کند و به شما امکان ردیابی اشیاء مختلف مانند کیف پول، کیف دستی، کلیدها و … را می‌دهد. ران هوانگ، مدیر ارشد سنجش و اتصال اپل موارد زیادی را درباره ایرتگ فاش کرد و درباره طراحی، حریم خصوصی و قابلیت‌های آن سخن گفت.

این سبک اپل است، محصولی را به روشی که قبلا هیچکس انجام نداده طراحی کند. ایرتگ از یک طراحی مینیمالیستی و کاربردی بهره می‌برد. مهمترین ویژگی ایرتگ حریم خصوصی کاربر است. مدیر ارشد اپل درباره استفاده از شبکه‌های رمزگذاری شده می‌گوید و خاطر نشان می‌سازد که هیچ شخص ثالثی نمی‌تواند به مکان دسترسی پیدا کند و هواهنگ همچنین می‌گوید اگر کسی ایرتگ گمشده را پیدا کند، نمی‌تواند آن را با آیفون خود جفت سازی کند و استفاده نماید. در بخش حفظ حریم خصوصی، ایرتگ از شناسه‌های بلوتوثی تصادفی استفاده می‌کند و همین امر از شناسایی دوباره جلوگیری می‌کند.

کل این فرآیند سرتاسری رمزگذاری شده است و به جز صاحب ایرتگ، حتی فردی که ایرتگ گم شده را پیدا کرده و اپل هم به مکان فعلی و گذشته آن دسترسی ندارد. و شناسه‌های بلوتوثی که ایرتگ تولید می‌کند نه تنها تصادفی هستند بلکه هر روز چند بار چرخانده می‌شود که هنگام جابجایی قابلیت شناسایی مجدد ایرتگ وجود نداشته باشد.

اگرچه تقریبا یک میلیارد دستگاه اپل به عنوان یک شبکه فعالیت می‌کنند و به ردیابی ایرتگ کمک می‌کنند اما صاحب ایرتگ هرگز نمی‌تواند ببینید که ایرتگ آن از چه دستگاهی ردیابی شده است و به اطلاعات صاحب آن دسترسی نخواهد داشت.

هوانگ شبکه گسترده دستگاه‌های اپل را برجسته می‌کند که به ردیابی ساده ایرتگ‌ها کمک می‌کند. در همین حال دارندگان ایرتگ هرگز اطلاعاتی از دستگاه و مالک آن، که به کمک شدن ایرتگ کمک کرده‌اند، ندارند. ایرتگ دارای قابلیتی به نام Pairing Lock است که مشابه Activation Lock آیفون عمل می‌کند. این قابلیت از جفت سازی ایرتگ گم شده با دستگاه جدید جلوگیری می‌نماید. این یعنی ایرتگ گمشده برای سایرین بلااستفاده است.

ایرتگ برای ردیابی کودکان، حیوانات خانگی و جاسوسی نیست

شاید به این فکر کرده‌اید که ایرتگ وسیله خوبی برای ردیابی و جاسوسی می‌باشد اما اپل به این موضوع فکر کرده است! اگر ایرتگ غریبه‌ای همراه با شما در حال حرکت باشد، در آیفون شما این مسئله اطلاع داده می‌شود. شاید هدف جاسوسی آیفون نداشته باشد و از گوشی‌های اندرویدی استفاده کند آن وقت قابلیت دیگر ایرتگ به میان می‌آید؛ ایرتگ اگر مدتی از دستگاه صاحب خود دور باشد تولید صدا می‌نماید! اپل پیشنهاد می‌کند که از اپل واچ و قابلیت‌های تعریف خانواده برای ردیابی فرزندان خود استفاده نمایند. همچنین مدیران این کمپانی می‌گویند که ایرتگ وسیله مناسبی برای ردیابی حیوانات خانگی نیست که از نظر شخصی من خیلی هم خوبه! 😀

 

از طريق Fast Company
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.