رای صادر شد: نتیجه بد و خوب برای اپل و اپیک گیمز !

قاضی ایوون گونزالز، حکمی را در پرونده اپل و اپیک گیمز صادر کرد که نتایج مثبت و منفی برای هر دو طرف داشت.

طبق حکم صادر شده، اپل نمی‌تواند توسعه دهندگان را در برنامه‌های خود برای قراردادن لینک‌های خروجی و هر گونه اطلاع رسانی برای سیستم پرداخت‌های دیگر، منع کند. به عبارت دیگر توسعه دهندگان می‌توانند مشتریان را به سایر پلتفرم‌های پرداخت درون برنامه‌ای هدایت نمایند و از سیستم اپل که با پرداخت ۳۰ درصد کمیسیون همراه است، استفاده نکنند.

جریان از این قرار است که اپیک گیمز لینک پرداختی را در بازی Fortnite قرار داد و کاربران می‌توانستند با استفاده از آن، پرداخت‌های درون برنامه‌ای را انجام دهند. این کار طبق قوانین اپل ممنوع بود و ۳۰ درصد کمیسیون اپل برای پرداخت‌ها از بین می‌رفت. ساکنین کوپرتینو تصمیم به حذف بازی Fortnite از اپ استور گرفتند و حساب توسعه دهنده اپیک گیمز هم مسدود شد. اپیک از اپل شکایت کرد و نتیجه این شکایت حالا مشخص شده است.

قاضی در حکم خود گفه که دادگاه نمی‌تواند تعیین کند که تحت قوانین ایالتی و فدرال، اپل به خودی خود انحصار طلب است. با این حال طبق قوانین رقابت کالیفرنیا، این شرکت رفتارهایی ضد رقابت دارد که منجر به حکم امروز شد.

همچنین بخوانید:

این حکم می‌تواند تاثیر زیادی روی اپل داشته باشد، اما احتمالا برای گوگل هم حکم مشابهی صادر شود چون این کمپانی نیز با اپیک گیمز درگیری حقوقی دارد.

اپیک گیمز نیز باید خسارتی معادل ۳۰ درصد از درآمد بازی Fortnite را، که بین ماه‌های آگوست و اکتبر از سیستم پرداخت مستقیم به دست آمده، به اپل پرداخت کند. این درآمد معادل ۱۲,۱۶۷,۷۱۹ دلار بوده است. همچنین مسدود کردن اکانت توسعه دهنده اپیک گیمز از نظر دادگاه قانونی بوده و اپل می‌تواند با شرکت‌های تابعه و وابسته به اپیک گیمز نیز قطع همکاری نماید، چون در زمان قرارداد با اپل دچار تخلف گردیده است.

قاضی گفته که موفقیت غیرقانونی نیست و اینکه اپل از اپ استور درآمد بالایی دارد، نمی‌تواند به معنای تخلف باشد. اپل نیز بعد از صدور حکم طی بیانیه‌ای گفت: دادگاه چیزی که ما از قبل می‌دانستیم را تایید کرد: اپ استور قوانین ضد انحصار را تقض نمی‌کند. ما متعهد هستیم که مطمئن شویم اپ استور یک بازار امن و قابل اعتماد است که از جامعه پر رونق توسعه دهندگان و بیش از ۲.۱ میلیون شغل در ایالات متحده پشتیبانی می‌کند و در آنجا قوانین برای همه یکسان اعمال می‌گردد.

البته قطعا اپل این حکم را در دادگاه‌های رده بالاتر پیگیری می‌کند و نبرد اپیک گیمز و اپل همینجا به پایان نمی‌رسد. اپیک گیمز نیز در این باره گفته این حکم یک پیروزی برای توسعه دهندگان یا مصرف کنندگان نیست. اپیک برای رقابت عادلانه بین روش‌های پرداخت درون برنامه‌‌ای و اپ استورها، برای یک میلیارد مصرف کننده می‌جنگد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.