تمام ویژگی‌های iOS 16 بر اساس شایعات و اطلاعات درز شده

رویداد WWDC 2022 به سرعت نزدیک می‌شود و اکنون بهترین زمان برای نگاهی به تمامی ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی است که اپل می‌تواند به iOS 16 و iPadOS 16 اضافه کند. iOS 14 که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد، یک به روزرسانی با ویژگی‌های متعدد بود. با این حال iOS 15 مانند نسل قبلی خود انقلابی نبود اما انتظار می‌رود که iOS 16 نیز بار دیگر با قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلف جدیدی همراه باشد. در اینجا لیست تمام ویژگی‌های iOS 16 و iPadOS 16 را بر اساس شایعات و اطلاعات درز شده داریم.

ویژگی‌های درز شده از iOS 16 و iPadOS 16

۱- حالت فوکوس پیشرفته

اپل حالت‌های فوکوس را در iOS 15 معرفی کرد تا نوتیفیکیشن‌ها کمتر مزاحم کار شما شوند. با این ویژگی می‌توانید شخصی سازی کنید که کدام اپلیکیشن‌ها در چه زمانی اعلان یا همان نوتیفیکیشن برای شما ارسال کنند. پروفایل‌های فوکوس در تمامی دستگاه‌های شما با همان اپل آیدی با هم مرتبط هستند و در حین کارهایی که انجام می‌دهید، از حواس پرتی شما جلوگیری می‌کنند.

بر اساس نشانه‌های یافت شده در نسخه آزمایشی iOS 15.5، انتظار می‌رود که iOS 16 ویژگی‌های فوکوس را گسترش دهد. در حال حاضر مشخص نیست که این پیشرفت‌ها چگونه اجرایی می‌شوند.

۲- تشخیص تصادف مانند watchOS

با این قابلیت زمانی که آیفون شما تصادف را تشخیص دهد، با خدمات اضطراری تماس می‌گیرد و مکان شما را با مخاطبین اضطراری تعریف شده به اشتراک می‌گذارد. انتظار می‌رود که اپل از شتاب سنچ‌ها و زیروسکوپ‌ها در آیفون برای اندازه گیری گرانش یا نیرو‌های G در هنگام برخورد استفاده نماید. طبق گزارش‌ها، اپل سال ۲۰۲۱ با داده‌های جمع آوری شده از آیفون و اپل واچ به صورت ناشناس، در حال آزمایش تشخیص تصادف بوده است. اپل تا کنون بیش از ۱۰ میلیون تصادف مشکوک را شناسایی کرده که بیش از ۵۰ هزار مورد آن با ۹۱۱ تماس گرفته‌اند.

انتظار می‌رود این ویژگی در watchOS 9 نیز حضور داشته باشد. با این حال باید دید که این ویژگی مستقل از آیفون نیز کار می‌کند یا باید اپل واچ حتما به آیفون متصل باشد.

۳- پشتیبانی از هدست واقعیت ترکیبی اپل

در گزارشی که چندی پیش منتشر شد، مارک گورمن از بلومبرگ ادعا کرد که اپل می‌تواند پایه‌ای برای هدست واقعیت ترکیبی خود را در iOS 16 ایجاد کند. او خاطر نشان کرد که این شرکت از لحاظ نظری می‌تواند جنبه‌های فنی هدست یا نرم افزار را بدون نمایش کامل دستگاه، در WWDC 2022 شرح دهد.

پشتیبانی از هدست واقعیت ترکیبی در iOS 16

۴- برنامه موزیک کلاسیک

در سال ۲۰۲۱ اپل سرویس پخش موسیقی کلاسیک Primephonic را خریداری کرد. انتظار می‌رود سازنده آیفون یک نسخه اختیاری کلاسیک از اپل موزیک را به iOS 16 اضافه کند. علاوه بر این، انتظار می‌رود امکان انتقال موزیک‌ها از اپل موزیک اصلی به برنامه اختصاصی کلاسیک فراهم شود. از سایر ویژگی‌های برنامه جدید پخش موزیک iOS 16 می‌توان به پشتیبانی از پخش بدون افت کیفیت و صدای فضایی اشاره داشت.

۵- رابط کاربری مولتی تسکینگ جدید برای آیپد

در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد iPadOS 16 وجود دارد. با این حال منتطقی است که انتظار داشته باشیم بسیار از ویژگی‌های جدید iOS 16 و برخی پیشرفت‌های مختلف آیپد را در iPadOS 16 ببینیم.

در چند سال گذشته با ویژگی‌های مانند داک، اسلاید اور و اسلاید ویو، اپل سعی کرد شکاف بین iPadOS و macOS را کاهش دهد. طبق شایعات اولیه از iPadOS 16، به روزرسانی جدید می‌تواند با یک رابط کاربری مولتی تسکینگ جدید همراه باشد، اما جزئیات خاصی از آن در دسترس نیست.

ویژگی‌های iPadOS 16

دستگاه‌های پشتیبانی کننده از iOS 16

iOS 13، iOS 14 و iOS 15 همگی از دستگاه‌های قدیمی مانند آیفون ۶s، آیفون ۶s پلاس و آیفون SE نسل اول پشتیبانی می‌کنند. اپل با چند به روزرسانی اخیر، کار قابل ستایشی در زمینه پشتیبانی نرم افزاری از دستگاه‌های قدیمی انجام داده است. اما طبق یک شایعه iOS 16 از آیفون ۶s، آیفون ۶s پلاس و آیفون SE پشتیبانی نمی‌کند. در iPadOS 16 نیز پشتیبانی نرم افزاری از آیپد مینی ۴، آیپد ایر ۲، آیپد نسل پنجم و آیپد پرو ۲۰۱۵ متوقف خواهد شد.

تاریخ انتشار iOS 16

طبق معمول اپل از نسخه جدید iOS در رویداد WWDC رونمایی می‌کند که در ۱۶ خرداد ماه آغاز می‌گردد. علاوه بر iOS 16، در این رویداد احتمالا به به macOS 13، هدست واقعیت ترکیبی اپل، watchOS 9 و جزئیات دیگر پرداخته خواهد شد.

اولین نسخه آزمایشی توسعه دهندگان iOS 16 بعد از سخنرانی اولیه WWDC عرضه می‌شود. در ماه‌های بعد از آن نیز چندین نسخه آزمایشی برای اطمینان از تجربه پایدار کاربران و همچنین سازگاری اپلیکیشن‌ها با سیستم عامل جدید، منتشر می‌شود. در نهایت نسخه نهایی و پایدار در رویداد شهریور ماه اپل در کنار سری آیفون ۱۴ عرضه می‌شود.

ما یک لیست از قابلیت‌های مورد انتظار iOS 16 داریم که از این لینک در دسترس است. نظر شما در مورد ویژگی‌های احتمالی iOS 16 چیست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.