مقاومت در برابر آب و عرق ایرپاد پرو ؛ IPX4 به چه معنا است؟

اپل با معرفی ایرپاد پرو ۲۴۹ دلاری اعلام کرد که این هندزفری‌ها دارای گواهی IPX4 است و در مقابل آب و عرق مقاوم می‌باشد. اما اگر فکر شنا با این ایرپاد را در سر دارید بهتر است آن را از ذهنتان خارج کنید!

ایرپاد نسل اول و دوم هیچ مقاومتی در برابر آب نداشتند. با این حال ورزشکاران و افراد دیگر از آن‌ها در باران و یا هنگام عرق کردن استفاده می‌کردند و دوام هم می‌آورد. اما مدل‎های جدید اپل واچ، آیفون و حالا ایرپاد پرو در برابر نفوذ هر گونه مایعی مقاوم هستند.

ایرپاد پرو اولین ایرپادی است که در برابر آب مقاوم اعلام شده و اپل گفته دارای گواهی IPX4 هستند؛ اما IPX4 به چه معناست؟

کد IP یک سیستم رتبه بندی بین الملی است که توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک یا IEC منتشر شده است. IEC میزان مقاومت وسایل الکترونیکی در برابر همه چیز از اجسام جامد (از جمله قسمت‌های بدن) تا گرد و غبار و آب را تعریف می‌کند. این به گونه‌ای طراحی شده که تولید کنندگان و شرکت‌ها درک واضح و روشنی را هنگام استفاده از اصطلاحاتی همانند مقاومت در برابر آب داشته باشند.

 IPX4 به این معناست که ایرپاد پرو در برابر پاشیدن آب مقاوم است. طبق توضیح IEC:

پاشیدن آب از هر جهتی نباید اثر مضر داشته باشد که برای تست از این موارد استفاده می‌شود: a) یک پنکه آبی b) یک نازل اسپری بدون پوشش

تست a) به مدت ۱۰ دقیقه انجام می‌شود b) به مدت حداقل ۵ دقیقه بدون محافظ انجام می‌شود

این یعنی نباید با ایرپاد پرو خود حمام کنید یا به استخر بروید. اما اگر در باران از آن استفاده کنید یا برای لحظه‌ای با آب برخورد داشت، نباید چندان نگران آن باشید. همچنین می‌توانید هنگام ورزش از آن استفاده نمایید، البته من با ایرپاد معمولی هم هنگام ورزش مشکلی نداشتم و فقط به طور کامل در گوش فیکس نمی‌شد که امیدواریم با سری‌های سیلیکونی و طراحی درون گوشی رفع شده باشد.

همچنین بخوانید:

منبع iDB
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.