۱۹ روش برای افزایش سرعت اینترنت سیم کارت آیفون

در ایران برخلاف سایر کشورها معمولا سرعت اینترنت رو به کاهش می‌باشد و شکایت کاربران بسیاری را به همراه داشته است. به همین خاطر مطلبی را برای شما آماده کرده‌ایم و ۱۹ روش برای افزایش سرعت اینترنت سیم کارت در آیفون یا آیپد را شرح داده‌ایم.

۱- فعال و غیرفعال کردن حالت هواپیما

فعال و غیرفعال کردن حالت هواپیما

وقتی احساس کردید که سرعت اینترنت شما کم است، به کنترل سنتر بروید و حالت هواپیما را روشن کنید و بعد از گذشت ۳۰ ثانیه آن را غیر فعال نمایید. این باعث می‌شود اتصال سلولار تازه شود و معمولا عملکرد اینترنت را بهبود می‌بخشد. همچنین بخوانید: آموزش غیر فعال کردن قابلیت Safe Search در آیفون و اندروید .

۲- تغییر نوع اتصال

اینترنت ۵G در ایران در مناطق انگشت شماری فعال است و بیشتر مناطق ۴G/LTE است. با این حال اگر در خارج از ایران زندگی می‌کنید یا حتی شبکه ۴G/LTE به خوبی پاسخ نمی‌دهد، تغییر نوع شبکه می‌تواند تاثیر گذار باشد.

به مسیر Settings > Cellular > Cellular Data Options > Voice & Data مراجعه کنید. (ممکن است به جای واژه Cellular از Mobile استفاده شده باشد.) اگر گوشی شما دو سیم کارته است، از منوی Cellular یا Mobile Data ابتدا خط مد نظر را انتخاب نمایید.

از این صفحه می‌توانید نوع اتصال خود به شبکه را تغییر دهید. به طور مثال زمانی که اختلالات گسترده در اینترنت ایران رخ داد، شبکه ۳G دیرتر از ۴G/LTE از دسترس خارج شد.

افزایش سرعت سیم کارت آیفون اینترنت

۳- خاموش/روشن کردن VPN

فیلترشکن‌ها با توجه به ماهیت خود سرعت اینترنت شما را کاهش می‌دهند. البته در شرایط خاص این مسئله متفاوت است. به طور مثال در حال حاضر پهنای باند اینستاگرام در ایران محدود شده و شما با فیلترشکن سرعت بیشتری را در این شبکه اجتماعی تجربه می‌کنید! با این حال ممکن است VPN در باز شدن سایر شبکه‌های اجتماعی یا سایت‌ها اختلال ایجاد کند. پس اگر برای باز کردن یک سایت یا برنامه با کندی اینترنت مواجه بودید، خاموش و یا روشن کردن فیلترشکن را امتحان کنید.

۴- محدودیت‌های بسته‌

برخی از بسته‌های اینترنتی با تمام شدن حجم به طور کلی قطع می‌شوند اما برخی دیگر با رسیدن به سقف مصرف مشخص، سرعت آن‌ها کاهش می‌یابد. این شرایط معمولا برای بسته‌های اینترنت نامحدود با سقف مصرف منصفانه رخ می‌دهد.

بنابراین اگر سرعت شما خوب بوده اما به یکباره کاهش یافته، ممکن است به آن سقف تعریف شده رسیده باشید و این مسئله را می‌توانید از وبسایت، اپلیکیشن یا پشتیبانی اپراتور خود پیگیری کنید.

۵- نقاط مختلف خانه/اتاق را امتحان کنید

سیگنال‌های اتصال سلولار می‌توانند مشکل ساز باشند. به طور مثال من در اتاق خود سرعت خوبی ندارم اما نزدیک به پنجره شرایط به طور قابل توجهی متفاوت است.

اگر اغلب سرعت اینترنت سیم کارت آیفون شما پایین است، نقاط مختلف خانه و اتاق را امتحان کنید. با شناسایی این نقاط در شرایط خاص یا تهیه یک مودم سلولار می‌توانید سرعت اینترنت بیشتری داشته باشید.

۶- بستن برنامه‌های غیر ضروری پس زمینه

اگرچه iOS در مدیریت منابع خوب عمل می‌کند اما اگر چندین برنامه در پس زمینه باز باشند و از اتصال سلولار برای دانلود فایل‌ها، دریافت دیتای جدید و … استفاده نمایند، روی سرعت اینترنت سیم کارت آیفون شما تاثیر گذارند.

برای رفع این مشکل انگشتتان را از پایین صفحه به بالا بکشید و کمی نگه دارید تا وارد اپ سوییچر گردید. در آیفون با دکمه هوم باید دوباره این دکمه را پشت سر هم بزنید تا اپ سوییچ باز شود. از صفحه باز شده اپلیکیشن‌های غیر ضروری را به بالا بکشید تا بسته شوند.

بستن برنامه از مولتی تسکینگ

۷- خاموش کردن حالت کم مصرف

Low Data Mode یا حالت کم مصرف باعث می‌شود که آیفون شما از اینترنت سیم کارت کمتر استفاده کند. این حالت برای زمانی که حجم بسته شما کم است، مفید می‌باشد. با این حال می‌تواند باعث کاهش سرعت نیز گردد. برای خاموش کردن حالت کم مصرف به مسیر Settings > Cellular > Cellular Data Options و در آیفون‌های دو سیم کارته به مسیر Settings > Cellular رفته و بعد از انتخاب سیم کارت، گزینه Low Data Mode را خاموش کنید.

رفع مشکل کندی اینترنت سلولار آیفون

۸- قطع دستگاه‌های متصل به هات اسپات آیفون

وقتی دستگاه دیگری مانند مک شما به هات اسپات آیفون متصل است، باعث کاهش سرعت اینترنت سیم کارت می‌شود. هر چه دستگاه‌های متصل و مصرف آن‌ها بیشتر باشد، طبیعتا سرعت اینترنت سیم کارت شما نیز کاهش می‌یابد. برای قطع دستگاه‌ها متصل به هات اسپات به مسیر Settings > Personal Hotspot بروید و این گزینه را غیرفعال نمایید.

غیر فعال کردن هات اسپات

۹- غیرفعال کردن به روزرسانی و دانلود خوکار

دانلود و به روزرسانی خودکار که معمولا در پس زمینه رخ می‌دهد، روی سرعت اینترنت شما تاثیر گذار است. برای غیرفعال کردن این رویه به میسر Settings > App Store بروید و گزینه Automatic Downloads را از قسمت Cellular Data خاموش کنید. سپس به صفحه اصلی تنظیمات برگردید و دانلود خودکار را برای Music, Photos, Books و Podcasts نیز غیرفعال نمایید.

۱۰- خاموش کردن تازه سازی اپلیکیشن‌ها در پس زمینه

نکته دیگری که می‌توانید برای بهبود سرعت اینترنت سیم کارت آیفون پیاده سازی نمایید، خاموش کردن گزینه تازه سازی اپلیکیشن‌ها در پس زمینه از مسیر Settings > General > Background App Refresh > Background App Refresh است. از صفحه باز شده می‌توانید خاموش یا روشن فقط با وای-فای را نیز انتخاب نمایید.

تازه سازی برنامه در پس زمینه

۱۱- ریستارت کردن آیفون

ریستارت کردن در دستگاه‌های کامپیوتری از جمله آیفون می‌تواند بسیاری از مشکلات احتمالی را رفع کند. اگر دائما سرعت اینترنت شما کم و زیاد می‌شود، شاید با خاموش و روشن کردن آیفون مشکل رفع شود. حداقل سه روز یکبار این کار را انجام دهید. همچنین بخوانید: پایان پورت لایتنینگ اپل ؛ آیفون تا سال ۲۰۲۴ به پورت USB-C مجهز می‌شود .

۱۲- آپدیت آیفون

اگر آیفون شما از نسخه قدیمی iOS استفاده می‌کند به مسیر Settings > General > Software Update رفته و آپدیت جدید را نصب کنید. گاها مشکل کندی سرعت اینترنت سیم کارت آیفون می‌تواند به خاطر مسائل نرم افزاری دستگاه باشد.

۱۳- پاک کردن تاریخچه

در صورتی که کش و کوکی مرورگر خود را مدت طولانی پاک نکرده باشید، ممکن است تجربه کاربری شما ایده آل نباشد. برای پاک کردن تاریخچه به مسیر Settings > Safari بروید و روی گزینه Clear History and Website Data بزنید.

پاک کردن کش و کوکی سافاری

۱۴- ریست کردن تنظیمات شبکه

هیچ کدام از راه حل‌های بالا مشکل سرعت پایین اینترنت سیم کارت آیفون شما را حل نکرد؟ به مسیر Settings > General > Transfer or Reset iPhone > Reset > Reset Network Settings بروید و تنظیمات شبکه را ریست کنید. با این کار تنظیمات شبکه آیفون مانند وای-فای، بلوتوث، VPN و موارد مشابه ریست می‌شوند و باید جفت سازی با دستگاه‌های بلوتوثی، تنظیمات فیلترشکن، اتصال به وای-فای و موارد مشابه را مجدد انجام دهید.

۱۵- استفاده از برنامه‌های پولی بدون تبلیغات

نسخه رایگان بسیاری از اپلیکیشن‌ها، دارای بنر و ویدوهای تبلیغاتی هستند که هنگام استفاده از برنامه دانلود می‌شوند. این تبلیغات می‌تواند پهنای باند قابل توجهی از اینترنت سیم کارت آیفون شما را مصرف کنند و سرعت را کاهش دهند. بنابراین اگر امکان خرید نسخه پولی برنامه‌ها را دارید که تبلیغات حذف شود، این یک گزینه برای افزایش سرعت اینترنت در آن برنامه است.

۱۶- بلاک کردن تبلیغات

سافاری یک مرورگر عالی است اما اگر مرتبا از سایت‌هایی بازدید می‌کنید که دارای تبلیغات زیاد هستند، از افزونه مسدود کننده تبلیغات استفاده نمایید یا به مرورگرهای دیگر مانند Brave یا Opera بروید.

۱۷- اختلال از سمت وب سایت یا برنامه

برخی از وب سایت‌ها یا برنامه‌ها به کندی بارگذاری می‌شوند، حتی اگر سرعت اینترنت شما بالا باشد. حتی ممکن است به طور موقت این وب سایت از دسترس خارج شود و شما فکر کنید مشکل از اتصال اینترنت سیم کارت آیفون است. در این شرایط وب سایت‌های دیگر را امتحان کنید تا از سرعت اتصال اینترنتی خود مطمئن شوید.

۱۸- انتخاب دستی شبکه

گاها ممکن است در محدوده شما دو دکل مخابراتی وجود داشته باشد. آیفون به طور پیشفرض دکلی که آنتن دهی بهتری دارد را انتخاب می‌کند اما ممکن است آنتن دهی بهتر با سرعت اینترنت بهتر همراه نباشد. شما برای آیفون‌های دو سیم کارت به مسیر Settings > Cellular مراجعه کنید و بعد از انتخاب خط، گزینه Network Selection را بزنید. از صفحه باز شده گزینه Automatic را غیر فعال نمایید. بعد از گذشت مدتی لیست شبکه‌های نزدیک به شما نمایش داده می‌شوند که می‌توانید با تغییر آن‌ها شرایط اینترنت را بررسی کنید. در آیفون‌های تک سیم کارت نیز به مسیر Settings > Cellular >Network Selection بروید و سایر انتخابات مانند آیفون دو سیم کارته است.

حتی اگر سیم کارت شما به طور مثال رایتل باشد، ممکن است امکان استفاده از آنتن سایر اپراتورها را داشته باشید. با انتخاب آنتن اپراتور دیگر ممکن است سرعت اینترنت سیم کارت آیفون شما افزایش یابد، ترفندی که برای سیم کارت رایتل و انتخاب آنتن همراه اول برای من جواب داده است. همچنین بخوانید: فعال کردن حالت Low Power Mode آیفون به صورت دائم .

۱۹- تغییر اپراتور

در نهایت اگر هیچ کدام از روش‌های بالا کارساز نبود، به فکر تغییر اپراتور خود باشید. حتی می‌توانید ترابرد کنید. با ترابرد شماره شما تغییر نمی‌کند و فقط اپراتور عوض می‌شود.

ما سعی کردیم در این مطلب تمامی نکات و ترفندهای کاربردی برای افزایش سرعت اینترنت سیم کارت آیفون و آیپد را معرفی کنیم. اگر شما نیز ترفند دیگری می‌شناسید که می‌تواند روی سرعت اینترنت سیم کارت آیفون تاثیر مثبت داشته باشد، آن را در کامنت‌ها مطرح کنید.

از طريق iDB
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.